15 czerwca 2021

Horror w Arkham LCG: Na krawędzi ziemi – zapowiedź

ahc63-4_box_3d_small

W dalekich, niezbadanych obszarach Antarktydy, niewypowiedziana groza ukrywa się w mroku. A wraz z nią czają się, obserwują i wyczekują tajemnice tak starożytne że razem grożą rozszarpaniem na strzępy naszej wiedzy o planecie, która nazywamy domem – o ile wcześniej nie rozszarpią samej rzeczywistości. W obliczu takiej grozy, badacze muszą zanurzyć się w tajemnicach skrywających się w lodowych czapach i, miejmy nadzieję, odkryć prawdę nim będzie za późno. Czy zdołają ocalić świat? A może sczezną w okowach lodu?

Z przyjemnością ogłaszamy zapowiedź Na krawędzi Ziemi, zestawu dwóch nowych dodatków do Horroru w Arkham: gry karcianej.

Tak, wzrok Was nie myli. Ujawniamy nie jeden, a dwa nowe dodatki: Na krawędzi Ziemi: rozszerzenie badaczy oraz Na krawędzi Ziemi: rozszerzenie kampanijne. Te dwa dodatki są początkiem nowej formuły w której ukazywać się będą przyszłe dodatki do Horroru w Arkham gry karcianej. Poniżej znajdziecie dokładne informacje o tym, jak ta zmiana wpłynie na przyszłość gry, oraz z jakimi nowymi koszmarami przyjdzie się już wkrótce zmierzyć waszym badaczom!

Art_1

Osobne, lecz połączone

Nim zaprezentujemy nowych badaczy, scenariusze i inne ciekawe elementy, chcemy odpowiedzieć na pytanie, które z pewnością pojawiło się w waszych głowach: Dlaczego oba dodatki mają tę samą nazwę Na krawędzi Ziemi. Jeżeli zastanawialiście się, czy to dlatego, że jedna z nich zawiera tylko karty graczy a druga tylko karty scenariuszy danego cyklu to macie rację, gdyż dokładnie tak jest!

Wachlarz_Kart_1_700_689

W Na krawędzi Ziemi rozszerzeniu badaczy znajdziecie karty graczy w niespotykanej jednocześnie w historii Arkham ilości. Pięciu badaczy i blisko 250 kart zwiększających możliwości budowania talii sprawią, że z pewnością będziecie chcieli zaopatrzyć się w ten dodatek, który w jednej chwili znacząco wzmocni wasze talie!

Wachlarz_Kart_2_ENG

Jednocześnie Na krawędzi ziemi rozszerzenie kampanijne nie zawiera żadnych kart badaczy. Zamiast tego w tym dodatku znajdziecie ponad 300 kart scenariuszy nowej kampanii Na krawędzi Ziemi z nową, zapierającą dech i pełną wyborów historią i wiele więcej. A co najważniejsze, wszystko czego będziecie potrzebować by zanurzyć się w tę mrożąca krew w żyłach opowieść to zestaw podstawowy i ten dodatek – nie potrzebujecie niczego więcej!

Ponieważ rezygnujemy z modelu comiesięcznych zestawów mitów, ten jeden dodatek dostarczy Wam tyle samo zawartości fabularnej co pełny cykl w starych modelu wydawniczym. To po prostu cała kampania w jednym pudełku.

Pozwoliło nam to osiągnąć zakładany cel: stworzenie dwóch dodatków, które choć mają tę samą nazwę i są powiązane tematycznie, NIE wymagają siebie nawzajem. Szukacie nowych kart graczy do swoich talii? Wybierzcie rozszerzenie badaczy. Chcecie spróbować swych sił w nowej kampanii? Rozszerzenie kampanijne jest tym, czego potrzebujecie. A jeżeli chcecie mieć kompletną kolekcję (a wiemy, że chcecie!), bo lubicie mieć dostęp do całej nowej zawartości, zwyczajnie kupcie oba dodatki i dobrze się bawcie!

Niezłomni przeciw koszmarom

By pomóc Was w starciu z siłami Mitów, Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy pozwoli wcielić się w zupełnie nowych badaczy. Jednym, z nich jest od dawna wyczekiwana Lily Chen (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 10). Jako mistrzyni sztuk walki postawiła sobie jasny cel – usunięcie wszelkiego zła. W Arkham Horror grze karcianej Lily należy do klasy Mistyka, lecz posiada również dostęp do wielu kart Strażnika.

Karta_1_852_600

Przykładem karty, która wykorzystuje zarówno zdolność walki Lily jak i jej mistyczne moce jest Smoczy Kij (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 60) który wzmocni Jej zdolności walki w momencie, gdy posiada wystawioną kartę zaklęcia. Z drugiej strony Miecze motylkowe (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 25) pozwolą dodać wartość zręczności do wartości walki, kiedy atakujesz.

Karta_7_Dyscyplina_600_852 Karta_8_Dyscyplina_600_852

Najjaśniejszą stroną Lily jest jednak zdolność do wykorzystywania unikatowych Dyscyplin, z których każda pozwala wzmocnić jedną z cech Lily. Podczas budowania talii może ona zawrzeć w niej jedną z czterech Dyscyplin, zaś wydanie każdych 15 punktów doświadczenia umożliwi dołożenie kolejnej. Te atuty, choć potężne, wymuszają na Lily pełne skupienie by móc w pełni skorzystać z ich mocy. Przykładowo Równowaga Ciała (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 14a) jest szczególnie przydatna, gdy chcemy pozbyć się wrogów, zwłaszcza gdy zostali osłabieni kartami takimi jak Kopnięcie podcinające (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 23). Jeżeli jednak atut ten zostanie odwrócony na złamaną (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 14b) stronę, Lily będzie zmuszona do unikania walki, celem ponownego skupienia się i odzyskania korzyści z tej dyscypliny. Co więcej, za każdą dyscyplinę zawartą w talii, Lily musi w ramach równowagi dołożyć również kopię Brzemienia przeznaczenia (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 15), co oznacza, że nasza mistrzyni musi bezustannie zachowywać czujność. Żadna moc nie jest przecież dana na zawsze.

Karta_9_852_600

Lily to rzecz jasna nie jedyny badacz, który dołączy do krucjaty przeciw siłom Mitów. Norman Withers (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 4), który pierwotnie pojawił się jako karta promocyjna dołączana do książki Ire of the Void, teraz dołącza do badaczy dostępnych w ramach tradycyjnych dodatków. Dołącza z nową grafiką i atutem osobistym Livre d’Eibon (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 5). Ten astronom, podobnie jak Lily, specjalizuje się w dwóch klasach, w jego przypadku są to Poszukiwacz i Mistyk. Dzięki wysokim wartościom woli i wiedzy, oraz wyjątkowej zdolności grania z odkrytą wierzchnią kartą swojej talii, Norman może zrobić dobry użytek z kart takich jak Zapisane w gwiazdach (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 34) i Atlas astronomiczny (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 67). Strzeż się jednak Heralda (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 6), byś nie został pozbawiony dostępu do skarbca swojej wiedzy.

Karta_10_Studentka_Medycyny_600_832 Karta_11_Rozmycie_600_852

Zarówno Lily Chen jak i Norman Withers to badacze mocno skupieni wokół dwóch klas i rozwijając ten trend w pudełku znajdziecie dużą liczbę kart „wieloklasowych”. Te wyjątkowe karty liczą się jako więcej niż karta jednej klasy i badacz na potrzeby budowania talii może traktować taką kartę jako dowolną z klas, które ona reprezentuje. Na przykład Lily może skorzystać z dostępu do kart Strażnika by wezwać na pomoc Michaela Leigh (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 86), którego mocne strony w połączeniu z jej bazowymi statystykami pozwolą jej na pozostawanie w formie i optymalne działanie. Na podobnej zasadzie Norman może wykorzystać swój dostęp do kart Mistyka, by zdobyć kartę Rozmycie (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 109), która umożliwi mu sprawne unikanie wrogów dzięki jego wysokiej wartości woli. W zwykłych warunkach Norman nie ma dostępu do kart Poszukiwacza o innym poziomie niż 0, lecz ta niedogodność może zostać łatwo ominięta dzięki kartom takim jak Przepowiadanie przyszłości (Na krawędzi Ziemi rozszerzenie badaczy, 101). Dzięki temu, że ta karta jest zarówno kartą Poszukiwacza jak i kartą Mistyka, Norman może z powodzeniem zawrzeć ją w swojej talii, co otwiera zupełnie może możliwości.

Skuty lodem strach

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie włączyć do swojej kolekcji Lily, Normana, pozostałych badaczy i karty gracza z Rozszerzenia badacza, nadal możecie rzucić się w wir przygód jakie czekają w Na krawędzi Ziemi rozszerzeniu kampanijnym.

Art_2

Wasza przygoda rozpoczyna się na miejscu kraksy samolotu – waszego samolotu, ściślej rzecz biorąc. Ty, inni badacze i pozostali członkowie lotu którzy przeżyli, muszą zmierzyć się z wyzwaniem jakie stawią przed nimi pustkowia Antarktydy i spróbować odpowiedzieć na pytanie czym było to coś, co uziemiło wasz samolot. Czeka was nie tylko zadanie przeżycia na tym bodaj najmniej gościnnym miejscu na Ziemi, lecz i wypełnienie pierwotnych założeń wyprawy, która przywiodła was w to miejsce. Czy zdołacie odkryć tajemnice skute lodem? A może sami staniecie się ofiarami koszmarów, które czają się w otaczającej Was zmarzlinie?

Wachlarz_Kart_3_ENG

Podczas waszej wyprawy na Antarktydę towarzyszyć Wam będą członkowie waszej ekspedycji. Te specjalne karty atutów są czymś w rodzaju dodatkowych sojuszników, lecz musisz szczególnie dbać o ich zdrowie i poczytalność, gdyż raz pokonani bezpowrotnie odchodzą. Pomoc każdego z nich może okazać się nieocenienia w kluczowych momentach kampanii, i utrata nawet jednego z nich może znacznie utrudnić pomyślne ukończenie zadań, jakie na Was czekają.

A skoro już wspomnieliśmy o czekających na Was zadaniach, to warto przypomnieć, że ten dodatek dostarczy Wam taką samą zawartość jak pełen cykl w starym modelu wydawniczym. Co więcej, scenariusze w tym dodatku są o wiele dynamiczniejsze niż jakiekolwiek wcześniej, a tym samym w zależności od podjętych decyzji i członków ekspedycji którzy pozostaną przy życiu, wydarzenia jakie spotkają Was na przełomie kolejnych podejść do kampanii w mogą znacząco różnić się od siebie. To w połączeniu z długimi, wieloczęściowymi scenariuszami zawierającymi punkty kontrolne i antrakty sprawi, że Na krawędzi Ziemi zestaw kampanijny dostarczy Wam zabawy na naprawdę długi czas!

Art_3

W przyszłości planujemy kolejny artykuł, w którym zaprezentujemy więcej szczegółów dotyczących Na krawędzi Ziemi zestawu kampanijnego, więc koniecznie śledźcie umieszczane przez nas materiały!

Lód i Śmierć

Pradawna groza Antarktydy zagraża istnieniu świata jaki znamy i tylko na zespół złożony z odkrywców i badaczy ma cień szansy na odkrycie prawdy nim będzie za późno. Wyzwania i próby skryte w bezkresnym lodzie czekają byście im sprostali. Wypatrujcie premiery Na krawędzi ziemi zestawu badaczy i Na krawędzi Ziemi zestawy kampanijnego już w tym roku!