Talisman: Podziemia – Pod światem Magii i Miecza

Part_mim_podz_4ierwsza edycja gry Talisman niedawno obchodziła swoje 25-lecie. Wielu podróżników przemierzyło krainy w poszukiwaniu osławionej Korony Władzy. Niektórzy szczęśliwie ją odnaleźli. Zapomniana droga do Korony zostaje teraz na nowo odkryta. Rozszerzenie Podziemia oferuje dzielnym Poszukiwaczom nową Krainę do zbadania, gdzie w nagrodę mogą otrzymać wspaniałe przedmioty.

Podziemia uformowane są w kształcie litery „L” i dopasowane do planszy głównej. Można się do nich dostać między innymi poprzez obszar Ruin w Krainie Zewnętrznej, wykonując normalny ruch. Zagłębiając się w Krainę Podziemi, Poszukiwacz może zostać sowicie nagrodzony, lecz w każdej turze musi się liczyć z równie wielkim zagrożeniem. Zejście we wszechogarniające ciemności będzie wymagało od gracza utrzymania nerwów na wodzy i wykazania się swoimi umiejętnościami. Strzeż się – za każdym rogiem czyha na ciebie zło – aby je pokonać, będziesz musiał w pełni wykorzystać każdy punkt swoje Siły i Mocy.

Większość obszarówart_mim_podz_5 w Podziemiach zapewnia ekscytujące spotkania, głównie poprzez losowanie kart Podziemi z nowej talii. Wszystkie te spotkania związane są ze specyficznym klimatem. Zapadnia, ruchome ściany, dół pełen węży czy zawalenie sprawią, że całkowicie zanurzysz się w ciemności. Co więcej, przyjaciele, których spotkasz w Podziemiach pozostaną u twego boku, kiedy wyjdziesz na powierzchnię. Talia Podziemi kryje w sobie również niezliczoną ilość różnorodnych istot. Niektóre z nich posiadają Siłę lub Moc równą 8, a nawet większą!

U kresu podróży w Podziemiach znajduje się Skarbiec. To fascynujące miejsce zapewnia dostęp do talii Skarbów. W ich skład wchodzą niesamowite artefakty i magiczne przedmioty, takie jak Płaszcz Piór, Księga Wiedzy, a nawet Mechaniczna Sowa.art_mim_podz_6

Musisz jednak uważać, gdyż tych bogactw strzeże przerażający Pan Ciemności. Posiada on Siłę dwukrotnie przewyższającą siłę Trolla, i równie wielką Moc! Co więcej, żaden przyjaciel nie może walczyć z nim zamiast ciebie – musisz osobiście stawić mu czoła. Jedynie ci, którzy wyjdą zwycięsko z tej zaciętej potyczki, zostaną nagrodzeni Skarbem. Po takim spotkaniu, przekonasz się, w którym miejscu wydostaniesz się na powierzchnię. Nim większe okaże się twoje zwycięstwo, tym bliżej Korony Władzy się znajdziesz!

Podziemia to śmiertelnie niebezpieczna strefa. Z każdym krokiem w głąb, niebezpieczeństwo wzrasta. Wielu nie dotrze do końca, zawracając zawczasu. Korona Władzy wiele razy była odnajdywana i tracona na powrót, a z każdym pokoleniem pojawiali się jej nowi poszukiwacze. Wraz z tym rozszerzeniem, do świata Magii i Miecza przybywają nowi śmiałkowie, gotowi zejść w nieprzeniknioną czeluść.

Gladiator to potężny wojownik. Posiada dużą witalność i siłę, a jego oddanie złu dodaje mu jeszcze więcej animuszu. Dzięki zręcznemu posługiwaniu się Pancerzami może zyskać dużą przewagę we wczesnej fazie gry. Jego największa zdolność pozwala mu uzyskiwać Siłę od swoich przyjaciół – każdy z nich doda mu punkt tej wartości podczas walki.

Filozof natomiast to człowiek biegle posługujący się magią. Nie tylko rozpoczyna swoją przygodę w posiadaniu jednego Zaklęcia, ale za każdym razem, gdy przyjdzie mu jakieś wylosować, będzie mógł je odrzucić, aby wylosować kolejne! Nie ma nic lepszego, jak otrzymać Zaklęcie, którego właśnie potrzebujesz. Ponadto, Filozof może odrzucać odkryte spotkania, w miejsce których losuje nowe. Czy groźne spojrzenie smoka ci nie odpowiada? Nie ma problemu, odrzuć go, a może spotkasz nastawionego przyjaźnie krasnoluda.

Pierwszy raz Podziemia zostały wydane w 1987 roku. Zawierający planszę dodatek, dostarczył graczom mnóstwo nowych opcji. W tym wydaniu otrzymasz dostęp do całkiem nowej planszy, spotkań, potworów, poszukiwaczy, skarbów i Pana Ciemności! Czy posiadasz wystarczającą odwagę i przebiegłość by zejść do Podziemi? Powrócisz bogaty i potężny, czy skatowany i podupadły na duchu? Przekonaj się o tym sam!

Źródło: Fantasy Flight Games. Tłumaczenie i opracowanie: 8janek8.