Władca Pierścieni LCG – Podążajcie za mną

lotr_okl_1Bohaterowie to potężne jednostki, silne zarówno umysłowo, jak i fizycznie. Jednak w walce z Cieniem bohaterowie sami sobie nie poradzą. Nie tylko muszą połączyć swoje siły, muszą także pozyskiwać sprzymierzeńców oraz tworzyć wytrzymałe drużyny. Siły te będą potrzebne w trakcie wojny, która wybuchnie już niebawem.

Witamy w kolejnym tekście prezentującym grę karcianą Władca Pierścieni. Dotychczas zaprezentowaliśmy opis gry, nakreśliliśmy sposób działania wypraw oraz zaprezentowaliśmy kilka kart powiązanych ze sferą Ducha. Dziś chcielibyśmy skupić się na kolejnej sferze wpływów – Przywództwie. Poświęcone jest ono zdolności kierowania bohaterami i sprzymierzeńcami przy jednoczesnym generowaniu surowców i zapewnianiu graczom unikalnych korzyści.

sfera_przywodztwaW sferze Przywództwa znajduje się wiele kart, które skupiają się na dowodzeniu bohaterami oraz sprzymierzeńcami. W poprzednim artykule już powiedzieliśmy co nieco o bohaterach, kim jednak są wspomniani sprzymierzeńcy? Sprzymierzeńcy, podobnie jak bohaterowie, mogą być przydzielani do kontynuowania wyprawy oraz mogą walczyć z przeciwnikami, jednak mogą być także celem wielu zdolności. Jednak w przeciwieństwie do bohaterów nie zapewniają surowców (wykorzystywanych do płacenia za karty).

Każdy gracz może ulepszyć swoją drużynę poprzez wykładanie sprzymierzeńców na swój obszar gry. Zapewnia to graczom nie tylko więcej opcji podczas ich tury, ale otwiera także wiele możliwości graczom korzystającym ze sfery przywództwa. Na przykład zdolność karty przywództwa takiej jak Szlachetne poświęcenie może zostać aktywowana przez każdego sprzymierzeńca opuszczającego grę. Podczas walki sprzymierzeńcy służą także jako dodatkowe źródło siły, wszystko dzięki temu, że kilka postaci może zaatakować ten sam cel. Jednak uważajcie, gdyż wystawienie do bitwy zbyt wielu postaci nie pozostanie niezauważone. W Talii Spotkań znajdują się karty takie jak Ścigani przez Cień, które w bolesny sposób mogą ukarać graczy za posiadanie w grze zbyt wielu sprzymierzeńców, zmuszając ich za karę do zwiększenia poziomu zagrożenia o 1 za każdą kontrolowaną postać, która nie jest przydzielona do kontynuowania wyprawy.

theodredPrzywództwo skupia się także na zwiększaniu siły innych kart. Gracz używający talii Przywództwa będzie w stanie zapewnić sobie, a także swoim kompanom, różnorodne premie dzięki kartom, które mogą działać na jednego lub kilku graczy. Dobrym przykładem takiej karty jest Kamień Celebriany, który skutecznie wzmacnia siłę woli postaci, do której zostanie dołączony. Premie te potrafią znacząco pomóc drużynie.

Sfera Przywództwa jest także bardzo wydajna w generowaniu surowców. Na przykład, jednym z trzech bohaterów z zestawu podstawowego, powiązanych ze sferą Przywództwa, jest Theodred. Kontrolujący go gracz może zdecydować czy chce aby jeden z jego bohaterów zyskał dodatkowe surowce, czy też pozwoli skorzystać z tej zdolności innemu graczowi. Kiedy Theodred zostaje przydzielony do kontynuowania wyprawy, kontrolujący go gracz może dodać surowiec do puli surowców dowolnego bohatera. Zdolności takie jak ta są bardzo elastyczne i pozwalają wybrać graczowi korzyść, na której w danym momencie najbardziej mu zależy, a co jest bardzo istotne, ponieważ może działać na korzyść całej grupy.

Mimo, iż talia Przywództwa nie skupia się na walce bezpośredniej, ma do dyspozycji kilka potężnych combosów, które pomogą drużynie w trakcie starcia, na przykład, jeżeli podczas Fazy Wyprawy w strefie przeciwności znajduje się zbyt wiele orków, gracz może użyć Ataku z zaskoczenia, aby wprowadzić do gry kartę sprzymierzeńca Długobrody zabójca orków i zadać w ten sposób obrażenia każdemu orkowi będącemu w grze. Powinno to sprawić, że nadchodząca Faza Przeciwności będzie mniej brutalna.

Przywództwo naprawdę zachęca do współpracy pomiędzy graczami. Otwarte dyskusje oraz wynajdywanie rozwiązań w obliczu wymagających przeszkód są integralną częścią rozgrywki. W związku z tym, że gra karciana Władca Pierścieni jest pierwszą kooperacyjną Żywą Grą Karcianą, kluczowe jest skupienie się na tym jak nasze karty mogą skutecznie pomóc kartom naszych partnerów. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest karta Namiestnik Gondoru, która może być dołączona do dowolnie wybranego bohatera, nie tylko naszego.

Dzielmy się dobrobytem!

Już dziś zapraszamy na kolejny artykuł poświęcony grze karcianej Władca Pierścieni, w którym zajmiemy się opisem kolejnej ze sfer wpływów.