14 listopada 2017

Dziedzictwa – przegląd zestawów startowych

boba-fett-starter luke-skywalker-starter

Pamiętaj… Moc zawsze będzie z tobą.

– Obi-Wan Kenobi, Nowa nadzieja

Wraz z pojawieniem się Dziedzictw Star Wars: Przeznaczenie obiera zupełnie nowy kierunek. W rozszerzeniu po raz pierwszy pojawią się mechaniki takie jak obrażenia niebezpośrednie i karty Fabuły. Jednocześnie Dziedzictwa rozszerzają dotychczasowe możliwości budowania talii, wprowadzając nowe opcje dla każdego koloru i frakcji, a wszystko to zaczyna się już od nowych zestawów podstawowych, w których znajdziecie jedne z najbardziej rozpoznawalnych postaci w całej sadze Star Wars.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej nowym zestawom podstawowym i kilku idealnie pasującym do nich kartom z zestawów dodatkowych Dziedzictw.

Zestawy startowe to najlepszy sposób na rozpoczęcie przygody ze Star Wars: Przeznaczeniem. Znajdziecie w nich wszystko, co jest potrzebne do gry, a także łatwo rozbudujecie je o nowe karty z zestawów dodatkowych, tworząc całowicie grywalne, turniejowe talie. Nowe zestawy Boba Fett i Luke Skywalker dołączają do pierwszych pojedynczych zestawów startowych, które nadal pozostają świetną opcją na początek!

Łowca nagród

W Zestawie startowym Boba Fett znajdziecie elitarną (2 kostki) wersję sławnego łowcy nagród, wspieranego przez Weterana Szturmowców, co oznacza, że talia będzie zbudowana w oparciu o żółte i czerwone wydarzenia, wsparcia i ulepszenia dopasowane do tych postaci.

Nie znajdziesz w całej galaktyce osoby, która nie zadrżałaby na sam dźwięk imienia Boby Fetta. Jak przystało na nieustępliwego łowcę nagród, Boba Fett dysponuje kością, która może zadać przeciwnikowi dotkliwe obrażenia. Jednak swój prawdziwy potencjał odkrywa dopiero w zdolności specjalnej – wykorzystując specjalny wynik na kości, ten złoczyńca może zadać obrażenia w wysokości wartości przedstawionej na dowolnej innej kości. Z pomocą wsparcia ogniowego ze strony Weterana Szturmowców, słynny najemnik poradzi sobie w każdej sytuacji.

swd09_boba-fett swd09_veteran-stormtrooper

Oczywiście w talii Boby Fetta nie mogło zabraknąć jego słynnego statku – Slave’a I. Na połowie ścianek kości Slave’a I znajdziecie obrażenia, w tym 3 obrażenia niebezpośrednie, które bezlitosny łowca nagród może wykorzystać, aby zadać dodatkowe wysokie obrażenia swoją zdolnością specjalną. To nie wszystko – Slave I posiada także potężną akcję, która pozwala na przerzucenie własnej kości i usunięcie kości przeciwnika przedstawiającej taką samą wartość. To będzie dobre zagranie w niemal każdej sytuacji.

slave_1_swd

Karwasz z wyrzutnią to kolejny sposób na pozbawienie postaci przeciwnika punktów wytrzymałości. Zdolność specjalna tej karty pozwala zadać aż 4 obrażenia. Dodatkowo jedna ze ścianek przedstawia aż 4 obrażenia niebezpośrednie, które, jeśli zostaną dobrze wykorzystane przez zdolność specjalną Boby Fetta, mogą przypieczętować los wrogiej drużyny.

Żółte ulepszenia i pojazdy są zabójcze, ale swój pełny potencjał osiągają dopiero w połączeniu z czerwonymi kartami z zestawu.

Boba Fett polega głównie na obrażeniach niebezpośrednich – z pomocą czerwonych kart, takich jak Cel, pal!, może utrzymywać nieprzerwany ogień. Mimo że gracz nie ma wpływu na rozdzielenie obrażeń niebezpośrednich, to połączenie Cel, pal! z Slave’em I i Karwaszem z wyrzutnią pozwoli skutecznie zagrozić postaciom przeciwnika.

W talii znajdą się także opcje obronne, mogące z łatwością przeszkodzić przeciwnikowi w zbudowaniu zbyt potężnej puli kości. Lądowanie awaryjne zmienia obrażenia z kości przeciwnika w obrażenia niebezpośrednie, dzięki czemu sam zdecydujesz, jak je rozdzielić między swoimi postaciami.

ladowanie-awaryjne cel_pal_swd

Nie ma nic lepszego dla łowcy nagród, niż pozbawiony możliwości ucieczki cel postawiony w sytuacji bez wyjścia. Właśnie dlatego polem bitwy w tej talii startowej są Jałowe pustkowia, które skutecznie pozbawiają przeciwnika zasobów, znacznie uszczuplając jego wachlarz możliwości.

Nowa nadzieja

Boba Fett to groźny przeciwnik, lecz czoło stawią mu najwięksi bohaterowie galaktyki, których znajdziecie w zestawie startowym Luke Skywalker: elitarna wersja Luke’a Skywalkera i Han Solo.

Luke jest silny Mocą, mimo że to dopiero początek jego drogi jako Jedi – jego potężna akcja pozwala na rozpatrzenie jednej kości postaci lub ulepszenia, podnosząc jej wartość o dwa, płacąc za to 2 zasoby. W połączeniu ze zdolnością Hana Solo, dzięki której gracz może przerzucić dowolną kość, ta dwójka stanowi zgrany duet.

swd10_luke-skywalker swd10_han-solo

Starter Luke Skywalker wprowadza do gry nowe zdolności związane z Mocą. Skupienie Mocą nie zadaje wprawdzie obrażeń, ale stanowi świetne wsparcie dla postaci. Dzięki dodatkowym osłonom, zasobom i manipulowaniem kośćmi pomaga utrzymać kontrolę nad rozgrywką.

W zestawie znajdzie się też nowy miecz świetlny, który pełnię swoich możliwości ukazuje dopiero, gdy jest dzierżony przez niebieską postać. Wówczas otrzymuje on słowo kluczowe Przepisanie.

dziedziczny_miecz_swietlny skupienie_moca

sokol_millenium_2Han Solo i Luke Skywalker to duet, który potrafi szybko rozprawić się z każdym zagrożeniem. Dzięki sztuczkom przemytnika, często będziesz mógł wyprzedzić swojego przeciwnika i rozegrać kilka akcji w jednej turze. Przykładowo nowa wersja Sokoła Millenium pozwala na aktywowanie razem z nią dowolnego bohatera. To potężne przyspieszenie, biorąc także pod uwagę niezwykle cenną kość Sokoła.

Żółte talie to jednak przede wszystkim użyteczne wydarzenia. Wśród nowych kart tego typu znalazła się Impulsywność. Dzięki niej zupełnie za darmo możesz rozpatrzyć jedną ze swoich kości, a następnie skorzystać z dodatkowej akcji. Przeciwnik nawet nie zdąży zareagować na Twój plan.

Skarbiec Maz to wyjątkowa karta, która każdemu z graczy zapewnia co rundę dodatkowy zasób. Początkowo może wydawać się, że jest to karta, która zapewnia takie same korzyści tobie, jak i przeciwnikowi, jednak jeśli zbudujesz swoją talię w oparciu o karty o wysokim koszcie, wykorzystasz Skarbiec Maz w dużo większym stopniu niż on!

Polem bitwy w zestawie Luke Skywalker jest Placówka na Zewnętrznych Rubieżach. Rozgrywając kilka akcji w jednej turze, masz spore szanse na zajęcie pola bitwy, dlatego do talii dobrano takie, które zapewnia świetne korzyści, a więc zarówno zasób jak i dodatkową kartę.

Nowe dziedzictwo

Dziedzictwo Luke’a Skywalkera i Boby Fetta jest niezwykle doniosłe – ich ojcowie na stałe zapisali się na kartach historii odległej galaktyki. Pokieruj młodymi bohaterami i pokaż, ile są warci, kiedy muszą zmierzyć się z własnym przeznaczeniem na polu bitwy.