4 lutego 2016

Ahoj przygodo! Szara przystań już w lutym!

szara_przystan

Przygotować okręty!

Mamy przyjemność ogłosić, że już za tydzień swoją premierę będzie miało rozszerzenie do gry Władca Pierścieni LCGSzara przystań. Dokładnie 11 lutego rozpoczynamy wysyłkę dodatku – o szczegóły dostępności i cenę pytajcie w swoich ulubionych sklepach z grami planszowymi. A co czeka Was na wzburzonym morzu? W pierwszej zapowiedzi pisaliśmy już o kartach statków, kiedy jeszcze były zacumowane w przystani. Dzisiaj czas na wypłynięcie na pełne morze – uchylimy rąbka tajemnicy związanej z mechaniką kursy i nawigacji.

mec47-fog-bank

Rozwinąć żagle!

W rozszerzeniu Szara przystań znajdują się trzy scenariusze. Pierwszy z nich poprowadzi graczy przez morza – od portu Mithlonda, aż do przeklętej wyspy gdzieś daleko na oceanie. Przygotowanie do przygody nakazuje, aby gracze objęli kontrolę nad co najmniej jednym statkiem, a jednym z nich musi być Ścigacz snów. Jest on flagowym okrętem, który należy chronić wszystkimi siłami. Oczywiście sam nie jest bezbronny, jednakże to on nadaje kurs całej wyprawie. Gracz, który kontroluje Ścigacza snów dołącza do niego kartę Kursu.
Karta ta symbolizuje kurs, który obrała flota graczy. Gdy zostanie dołączona do Ścigacza snów, widoczny jest tylko jeden z czterech symboli kursu:mec47-heading-card

  • Symbol słońca to właściwy kurs – najlepsze ustawienie karty. Bohaterowie żeglują z wiatrem, zachowując maksymalną manewrowość;
  • Symbol chmur oznacza „zły kurs” i jest uznawany za umiarkowanie zły kurs. Bohaterowie borykają się z żywiołami i tracą na manewrowości;
  • Symbol pioruna oznacza „zły kurs” i jest jednocześnie najgorszym ustawieniem karty. Kurs nie może być już gorszy. Płyniecie pod wiatr, jesteście całkowicie zdani na łaskę oceanu.

Dopóki gracze płyną z wiatrem, a karta spoczywa na pozycji wskazującej właściwy kurs, dopóty nie mają się czego obawiać. Spotkania nie będą bardzo groźne, a statki śmiało tną fale. W momencie jednak, kiedy gracze zboczą z kursu, czekają na nich liczne niebezpieczeństwa, takie jak Tornada, Gniewne wiatry, a nawet grasujące bandy korsarzy.

Kurs bardzo trudno jest utrzymać, wymaga to dobrej współpracy i koordynacji. Wiele kart z Szarej przystani ma słowo kluczowe Żegluga. Za każdym razem, kiedy należy je rozpatrzyć, pierwszy gracz musi wykonać test żeglugi, aby sprawdzić, czy udało się utrzymać kurs i ominąć niebezpieczeństwa. Ponieważ test ten reprezentuje wspólny wysiłek marynarzy, każdy z graczy może dodać do tego zadania swojego bohatera.

Zanim jednak bohaterowie zostaną przydzieleni do żeglugi, karta kursu obraca się o jedną pozycję przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, tak, aby wskazywała gorszy kurs. Po tym należy za każdego przydzielonego bohatera dobrać jedną kartę z talii spotkań. Za każdy symbol sukcesu, widoczny na dobranych kartach należy obrócić kartę kursu o jedna pozycję zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Im więcej postaci zostanie przydzielonych do tego zadania, tym łatwiej będzie utrzymać prawidłowy kurs.

diagram

Jeśli gracze nie zadbają o to, by płynąć z wiatrem czeka ich dużo więcej trudnych wyzwań. Podczas złego ustawienia karty kursu, wiele spotkań otrzymuje dodatkowe wzmocnienie, dodając nieprzewidywalny i zabójczo niebezpieczny element do podróży. Oczywiście przydzielanie bohaterów do testów żeglugi jest całkowicie opcjonalne. Jeśli gracze kilka razy zboczą z kursu, to potem jedna tura wspólnego wysiłku może zwrócić statki we właściwą stronę.

Wypływamy!

Premiera dodatku już za tydzień 11.02 – przygotujcie się, gdyż wyprawa nie będzie łatwa. Morza Śródziemia pełne są niebezpieczeństw. Czekają na Was porywiste sztormy, grasujący korsarze, tajemnicze wyspy i kilka niesamowitych zwrotów akcji. Czy dacie radę?