The Shadow Planet: Wprowadzenie w świat gry – Część II
Kampania The Shadow Planet™: Gry planszowej na Kickstarterze trwa. Poniżej znajdziecie zebraną drugą część materiałów na temat gry, które publikowaliśmy na naszym profilu na Facebooku. Pierwszą część możecie nadrobić TUTAJ.
Zachęcamy do przeczytania, wsparcia oraz zostania fanem gry (ikonka serca) na portalu BoardGameGeek co pomoże uczynić grę jeszcze bardziej wyjątkową za sprawą spełnionego celu społecznościowego!
Rodzinne zdjęcie
Wyruszyli na ekspedycję naukową – jedna szczęśliwa rodzina, kierująca się na niezbadaną planetę w odległych regionach kosmosu. Jednak zamiast wspaniałych odkryć znaleźli śmierć… A przynajmniej większość z nich. Przetrwało dwoje z pięciorga – Rachel Robinson, córka, hibernująca przez lata z nadzieją na ratunek oraz jej ojciec Reed. Rachel twierdzi, że oszalał on po kontakcie z zielonkawą mgłą w oddalonym rejonie planety, potem zamordował matkę i dwóch braci dziewczyny, a ostatecznie popełnił samobójstwo. Jednak jego grób okazuje się pusty, zaś niedawno ktoś zaczął siać chaos wśród członków zespołu ratunkowego, zabijając pilota. Jedyny logiczny wniosek jest taki, że Reed Robinson przeżył i teraz czyha w pobliżu, gotów na kolejny atak… Jakie są prawdziwe motywy obłąkanego starca?
Kiedy zasiądziesz do The Shadow Planet™: Gry planszowej, będziesz mógł przyjąć rolę tajemniczego Strażnika, reprezentowanego w powieści graficznej przez Reeda Robinsona. Jego strategia opiera się na krzyżowaniu planów innych graczy oraz prowokowaniu Obcego – gdy istota wpadnie w szał, ujawni swą prawdziwą naturę, mordując wszystkich i tym samym uniemożliwiając sobie opuszczenie planety. Cel Strażnika najtrudniej osiągnąć, ponieważ działa on (lub ona) sam przeciwko pozostałym graczom. Jednak mogąc manipulować aż 6 taliami postaci wkrótce opanujesz tę rolę i zatrzymasz wszystkich na Planecie Cieni!
O Kapitan! Moja Kapitan!
Równie piękna, co charyzmatyczna, kapitan Jenna Scott to oficer najwyżej rangi na Melicie, a zarazem dowódczyni zespołu ratunkowego. Jako jedna z 6 głównych postaci The Shadow Planet™: Gry planszowej posiada dwie specjalne zdolności oraz przypisaną, 6-kartową talię początkową. Wszystko to odzwierciedla jej umiejętności, osobowość oraz rolę. Pierwszej zdolności używa, kiedy jest kontrolowana przez jednego z graczy i wiąże się ona z zagraniem specjalnej karty. Dzięki niej Jenna może zanegować specjalną zdolność dowolnej innej postaci, również kontrolowanej przez gracza. Jej druga zdolność działa, kiedy kapitan jest niekontrolowana. Daje ona graczom możliwość dodawania większej liczby kart do talii.
Jeśli chodzi o karty Jenny, jej zestaw zawiera 2 prawdziwe unikaty. Bezpośredni rozkaz wspiera zdolności poszukiwawcze innych postaci, natomiast Uwodzenie nie tylko umożliwia jej zdobywanie 1 dodatkowej karty na rundę, ale też pozwala na manipulowanie znacznikami postaci. W praktyce oznacza to, że możesz wykorzystać Jennę, aby upewnić się, że na końcu gry przejmiesz dokładnie tę postać, którą chcesz. Podsumowując, Jenna to mistrzyni kontroli – blokuje innych graczy, gdy tego potrzebujesz lub udziela im wsparcia, kiedy na to zasłużą.
Jest tu Johnny!
Wraz z przedwczesnym zgonem pilota Marka Myersa sierżant John Vargo pozostał ostatnim mężczyzną na pokładzie Melity. Z pewnością najlepiej bojowo wyszkolony spośród wszystkich Astronautów, gdy jest kontrolowany może użyć swojej zdolności, aby zabrać 1 losową kartę z ręki innej kontrolowanej postaci i oddać jej jaką kartę zechce. Zmuszenie innego gracza do straty potencjalnie cennej karty – nawet unikatowej dla jego talii – to naprawdę potężna broń. Z kolei druga zdolność, aktywna gdy John jest niekontrolowany, powoduje, że porusza się on pomiędzy Miejscami w poszukiwaniu zagrożeń.
Karty Johna Vargo zapewniają mu dużą mobilność oraz możliwość przekopywania talii Miejsc za kartami, które idealnie odpowiadają jego potrzebom. Palenie to jedna z najpotężniejszych kart „Przeszukiwania” w jakiejkolwiek z początkowych talii, zaś Walka z jej symbolem Ataku oznacza, że gracz kontrolujący Johna może opierać się Obcemu od najwcześniejszego etapu gry… lub uszkodzić Melitę, jeśli reprezentuje Strażnika. Innymi słowy, bez względu na to, czy skupisz się na szybkości, umiejętnościach detektywistycznych, czy bojowych, John Vargo będzie odpowiednim człowiekiem do każdej roboty!
Wszystko kręci się wokół kart 1-2
Biorąc pod uwagę, że The Shadow Planet™: Gra Planszowa to zasadniczo deck-builder (jakkolwiek bardzo wyjątkowy), można sobie wyobrazić, że karty stanowią główną oś mechaniki. Czas powiedzieć coś więcej na ich temat. Na „rękach” postaci i w taliach Lokacji na planszy mogą pojawić się karty Operacji w jednym z 5 typów: Ruch (but), Przeszukiwanie (saperka), Pozyskiwanie (macka), Naprawa (klucz) oraz Atak (pistolet laserowy). Kiedy rozpatrujesz swoją turę, zagrywasz je odkryte przed sobą, faza po fazie, w tej samej kolejności – od Ruchu po Atak, i tyle kart danego typu, ile chcesz. Następnie rozpatrujesz wszystkie karty z danej fazy i przechodzisz do następnej, póki nie osiągniesz Końca tury – kolejnej okazji do zagrania Operacji.
Kiedy zagrywasz kartę Operacji, powinieneś zwrócić uwagę na dwie rzeczy – cyfrę w jej prawym górnym rogu oraz efekt. Cyfra informuje, jak mocna jest dana karta. Jeśli masz kartę Ruch 2, zapewnia 2 punkty ruchu do przemieszczania się pomiędzy Lokacjami przez Połączenia o różnym koszcie. Z kolei jeśli dysponujesz, załóżmy, Przeszukiwaniem 3, oznacza to, że podejrzysz 3 wierzchnie karty z talii Twojej Lokacji i odłożysz je w wybranej kolejności, co jest o tyle ważne, że wkrótce dobierzesz z tej talii co najmniej 1 kartę! Wreszcie karta Pozyskiwanie 1 zmusza Cię do dobrania 1 dodatkowej karty. Naprawa i Atak nie mają cyfr, tylko efekty.
Skoro o tym mowa, po tym, jak zagrasz kartę Operacji, musisz rozpatrzyć jej efekt, a nie każdy jest korzystny. To szczególnie ważne w przypadku zielonych kart Pozyskiwania, które gwarantują lepszy dociąg, ale często wywołują negatywne skutki uboczne. Oznacza to, że będziesz musiał wybierać między zaletami i wadami każdej karty – jej wartością w porównaniu do efektu.
Nie ma ograniczenia co do liczby kart, jakie możesz zagrać – teoretycznie mógłbyś ujawnić całą swoją rękę, ale… Cóż, słowo „ujawnić” w grze opartej o blef może sugerować, że pokazywanie innym graczom wszystkich kart danej postaci może nie być najlepszym pomysłem. Ponadto wciąż pozostaje faza Końca tury – moment, kiedy wszystkie zachowane karty mogą Ci bardzo pomóc…
Jednak by to zrozumieć, trzeba najpierw omówić korzystanie z różnych Sekcji na planszy. Kiedy na nią spojrzeć, można zauważyć, że dzieli się na 4 Lokacje, a każda z nich zawiera 1-3 Sekcje – mniejsze obszary ze specjalnymi zdolnościami oraz symbolami odpowiadającymi tym na kartach Operacji. Kiedy Postać wejdzie do danej Sekcji, w fazie Końca tury może użyć jej zdolności, ale nie za darmo – kontrolujący ją gracz musi ujawnić karty ze swojej ręki, które odpowiadają symbolami danej Sekcji. Następnie gracz umieszcza znacznik Postaci na Sekcji i porusza Postać z powrotem na główny obszar Lokacji. Tym sposobem każda Postać może użyć danej sekcji tylko raz na grę, a gracz musi decydować pomiędzy zagrywaniem Operacji dla akcji i efektów, a zachowaniem ich, by ujawnić na potrzeby Sekcji.
Wreszcie podczas Fazy podszeptów kończącej każdą rundę gracze mają ostatnią szansę zastosowania kart Operacji nim rozstaną się z daną talią Wyposażenia Postaci. Wybierają z niej 1 kartę i odrzucają zakrytą. Następnie wszystkie właśnie odrzucone karty (i te z poprzednich rund) są tasowane razem, a symbole z 6 dobranych kart są sprawdzane jako Podszepty z Cieni – wpłyną one na 3 wskaźniki na planszy. Zasadniczo dużo odrzuconych kart Ruchu oznacza obrócenie tarczy Odliczania w dół, co zbliża wszystkich do końca gry (zaś karty Przeszukiwania ten proces powstrzymują); wiele kart Pozyskiwania zwiększa Zagrożenie, utrudniając zabicie Obcego; wiele kart Naprawy oznacza, że Melita jest bliżej pełniej funkcjonalności i natychmiastowego startu; z kolei dużo kart Ataku wpływa na 2 Wskaźniki, pozwalając walczyć z Obcym poprzez obniżenie Zagrożenia, ale też przy okazji uszkadzając Melitę i utrudniając jej ostateczną naprawę.
Jak widać, każda karta Operacji oferuje całą gamę wyborów – od bezpośredniego użycia akcji, przez interakcję z planszą, po wpływ na wynik gry. Tylko od Ciebie zależy, jak zastosujesz najlepszą strategię w powiązaniu ze swoim ukrytym celem.
Mamy nadzieję, że udało Ci się dotrzeć aż tutaj i że podoba Ci się to, co przeczytałeś. Wkrótce zarówno na FB, jak i tutaj pojawią się nowe omówienia projektu, a póki co zachęcamy do wspierania gry na Kickstarterze i informowania przez media społecznościowe o projekcie!