Civilization: Nowy początek – Terra Incognita dowiedz się więcej o dodatku
Kiedy zaś Aleksander zsiadł z konia, ucałował go w głowę i rzekł: „,Synu. szukaj sobie równego ci królestwa, bo Macedonia dla ciebie za ciasna”.
- Plutarch, Żywoty sławnych mężów
Poza granicami waszych rozkwitających imperiów rozpościera się ogrom niezbadanych terytoriów – całe połacia pustki na mapach, ozdobione jedynie okazjonalnymi szkicami dziwacznych istot i dopiskami „gdzie diabeł mówi dobranoc”. W miarę upływu wieków, Wasze cywilizacje będą wkraczały w te nowe rejony, napotykając przy tym inne nacje – a wszystko dzięki dzielnym odkrywcom, którzy jako pierwsi wykonają krok w nieznane.
Z przyjemnością prezentujemy Terra Incognita, zupełnie nowe rozszerzenie do gry Civilization: Nowy początek!
To rozszerzenie pełne jest elementów pozwalających rozwijać Wasze cywilizacje na nowe sposoby. Dzięki Terra Incognita będziecie mieć teraz możliwość odkrywania nowych terenów i tworzenia mapy w trakcie rozgrywki. Rozbudowywanie miast o dzielnice da Wam dostęp do nowych zdolności, a umiejętne zarządzanie różnymi formami ustrojów pozwoli Waszym cywilizacjom uzyskać przewagę. Wprowadzenie znaczników armii zmienia sposób przeprowadzania ataków, z kolei dziecięciu nowych liderów oznacza, że liczba dostępnych w grze cywilizacji wzrasta ponad dwukrotnie! W połączeniu z faktem, że rozszerzenie wprowadza również komplet elementów dla piątego gracza, wszytko to sprawia, że Terra Incognita to prawdziwa gratka dla każdego fana gry Civilization: Nowy początek.
Czas wielkich odkryć
Do tej pory grając w Civilization: Nowy początek na początku rozgrywki wykładaliście wszystkie kafelki mapy, dzięki czemu od razu mogliście zobaczyć cały swój świat. Wasze imperia przemierzały go co prawda wzdłuż i wszerz, ale nigdy nie mieliście szans na krok w nieznane i wyjście poza jego granice. Teraz jednak wszystko to zmieni się dzięki rozszerzeniu Terra Incognita.
Przygotowując rozgrywkę ułożycie teraz tylko centralną część mapy, na krawędziach której umieścicie następnie swoje kafelki stolic. Walka o znajdujące się na nich surowce będzie zapewne na tyle zaciekła, że zmusi Was do odkrywania nowych regionów, aby zdobyć przewagę nad rywalami. Poruszając karawanę lub armię, której figurka znajduje się na polu na krawędzi mapy kafelka ze stolicą będziecie mogli poświęcić jedno pole ruchu danej figurki na eksplorację – pozwoli to dobrać nowy kafelek i dołożyć go do danej krawędzi, powiększając tym samym mapę rozgrywki.
Ponieważ mapa gry staje się teraz większa niż kiedykolwiek przedtem, naturalnym wydaje się wprowadzenie do rozgrywki piątego gracza. Rozszerzenie Terra Incognita zawiera komplet elementów niezbędnych do umożliwienia gry w Civilization: Nowy początek w pięć osób, tym samym zwiększając nacisk na strategię i planowanie w Waszej wielowiekowej rywalizacji o dominację.
Jednak ten nowy świat przyjdzie Wam dzielić nie tylko z piątym graczem, ale również z nowymi nacjami. Rozszerzenie wprowadza aż dziesięciu nowych liderów, tym samym znacznie zwiększając pulę cywilizacji dostępnych w grze podstawowej. Teraz możecie zagrać na przykład jako Indonezja, wykorzystująca swoje malajskie dżonki do poruszania karawan i armii poprzez pola wody. Polska dodatkowo nagradza nastawienie się na dyplomację, podczas gdy lider Zulusów czerpie dodatkowe korzyści z oparcia swojej strategii na agresji i atakowaniu. Dziesięć nowych cywilizacji zawartych w rozszerzeniu Terra Incognita to dziesięć nowych sposobów prowadzenia rozgrywki, a nowe, unikatowe dla każdego lidera, specjalne karty działań jeszcze bardziej podkreślają tę różnorodność.
Miasta i dzielnice
Nie wszystkie nowe elementy wprowadzone w rozszerzeniu Terra Incognita opierają się na odkrywaniu nieznanych połaci terenu. Wiele nowych mechanik, takich jak dzielnice i ustroje, skupia się na nieco bardziej lokalnych działaniach i wewnętrznym rozwoju Waszych cywilizacji.
W tym zakresie, wszystko zaczyna się od nowych kart działania rozwoju. Każdy z graczy rozpoczyna z kartą „Irygacja” umieszczoną na początku nowego, powiększonego toru działań. „Irygacja” pozwala umacniać Wasze żetony kontroli oraz, co ważniejsze, umożliwia umieszczanie dzielnic na polach sąsiadujących z sojuszniczymi miastami!
Będziecie mogli wybierać spośród pięciu różnych dzielnic, z których każda wspomaga rozwój Waszych cywilizacji w unikatowy sposób – o ile zostanie umieszczona na odpowiednim polu terenu. Kampus usprawni badania nad nowymi technologiami, dzielnica biznesowa poprawi waszą sytuację ekonomiczną, a dzielnica wojskowa pomoże pokonać wrogie armie oraz barbarzyńców i wzmocni możliwości obronne. Dzielnica przemysłowa umożliwi budowanie miast i wzmocni przemysłowe karty działania, a dzielnica kulturalna zwiększy waszą kontrolę nad mapą.
Wszystkie dzielnice niezaprzeczalnie przynoszą sporo korzyści, jednak nie można korzystać z nich ot tak sobie. Określa to nowy wskaźnik wydarzeń z polami oznaczonymi symbolem dzielnicy – kiedy wskazówka znajdzie się na odpowiednim polu każdy z Was będzie mógł skorzystać ze zdolności wszystkich swoich dzielnic. Nowy wskaźnik wydarzeń określa również, kiedy będziecie mogli korzystać z kolejnej nowej mechaniki wprowadzonej w rozszerzeniu Terra Incognita: zmiany swojego ustroju politycznego.
Wybór odpowiedniego ustroju jest kluczowy, ponieważ może w znacznym stopniu wzmocnić wasze karty działania. Zależnie od wybranego ustroju będziecie mogli rozpatrzyć określone karty działania tak, jakby znajdowały się na wyższym miejscu w szeregu działań. Przykładowo, demokracja wspiera rozwój nauki, autokracja pomaga w prowadzeniu działań wojskowych, a komunizm pozwoli skupić się na przemyśle. Musicie jednak wybrać rozważnie, ponieważ kolejna okazja na zmianę ustroju nadarzy się dopiero, gdy wskazówka znajdzie się na odpowiednim polu wskaźnika wydarzeń.
Budowa imperium
Nieważne, czy przyczyniliście się już do powstania niezliczonych cywilizacji, czy też po raz pierwszy poprowadzicie swoją nację poprzez wieki, Terra Incognita na pewno jest warta Waszej uwagi. Nowi liderzy oraz kafelki mapy, nowe mechaniki dzielnic, ustrojów i eksploracji, oraz wiele innych dodatkowych elementów sprawiają, że to rozszerzenie w niesamowitym stopniu rozbudowuje grę Civilization: Nowy początek!