7 grudnia 2018

Poradnik prezentowy – Gry familijne

Gorączka przedświątecznych zakupów rozpoczęła się na dobre. Ponieważ jesteśmy świadomi, ile trudu kosztuje wybór idealnego prezentu dla bliskich, zdecydowaliśmy się przygotować dla Was krótką listę tytułów dla całej rodziny, które sprawdzą się nie tylko w święta.

catan_gra_planszowaCatan

Wiek sugerowany: 10+ lat

Liczba graczy: 3-4

Czas rozgrywki: ~75min

To zdecydowany pewniak dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z grami planszowymi, lub tych, którzy chcą wciągnąć w swoją pasję najmłodszych. To także tytuł o prostych zasadach, które jednego wieczoru wyjaśnisz znajomym i odbędziesz emocjonującą rozgrywkę.

Sugerowany wiek graczy to 10 lat lub więcej, ale znamy zdolnych 7-latków, którzy radzą sobie równie świetnie co rodzice. Dla najmłodszych, dla których czytanie jest jeszcze przeszkodą, polecamy Catan: Junior (wiek sugerowany to 6 lat).

W grze wcielacie się w pierwszych osadników, którzy przybyli na wyspę Catan. Szybko wznosicie pierwsze osady i budujecie pierwsze drogi. Okoliczne tereny zapewniają Wam surowce niezbędne do rozwoju. Handel kwitnie, a osady rozrastają się do miast. Jednak po pewnym czasie na wyspie zaczyna brakować miejsca – wtedy rozpoczyna się walka o ziemię, surowce i władzę. Pora wprowadzić w życie Wasz błyskotliwy plan, licząc przy tym na odrobinę szczęścia!

Gra planszowa Catan porwała już miliony graczy na całym świecie, a każdego dnia do tego grona dołączają jej nowi fani, bo Catan to nie tylko sprawna mechanika. Sercem gry są wymiany handlowe między graczami, które integrują grupę i sprawiają, że mile spędzimy czas podczas rozgrywki.

Co ważne, jeśli Catan spodoba się obdarowanym (a gwarantujemy Wam, że nie może być inaczej!), macie gotowy pomysł na przyszłoroczny prezent  – cała linia rozszerzeń do gry czeka!

Imhotep_boxImhotep: Budowniczy Egiptu

Wiek sugerowany: 10+ lat

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: ~40min

Jeśli szukacie gry od 2 osób, gdzie rozgrywka potrwa mniej niż godzinę, wybierzcie pozycję Imhotep: Budowniczy Egiptu. W ciągu 6 rund będziecie musieli dołożyć wszelkich starań, aby zdobyć jak najwięcej kamiennych bloków, przetransportować je na łodziach, handlować nimi lub wybudować z nich wielkie budowle na chwałę swoją i bogów Egiptu. Jeśli lubicie rywalizację, ale chcielibyście też nieco pogłówkować, Imhotep: Budowniczy Egiptu będzie grą idealną dla was!

Imhotep nie tylko świetnie sprawdzi się w rodzinnym gronie, ale i gdy po długim dniu będziemy chcieli ze swoją drugą połówką spędzić wieczór nad planszą.

talisman_podstawowy_miniTalisman: Magia i Miecz

Wiek sugerowany: 9+ lat

Liczba graczy: 2-6

Czas rozgrywki: ~90min

To kolejna po Catanie bestsellerowa pozycja. Osadzona w krainie smoków i magii, wprowadzi Was w urzekający klimat fantasy. Proste zasady zachęcą Was do gry, a mnogość i różnorodność spotkań oraz wydarzeń sprawi, że będziecie wracać do niej wiele razy.

W tej pełnej przygód grze wcielacie się w wojownika, kapłana, czarnoksiężnika lub jednego z pozostałych jedenastu bohaterów władających magią lub mieczem. Wyruszacie na niebezpieczną wyprawę, aby zdobyć największy skarb – legendarną Koronę Władzy.

Droga do korony jest jednak zdradziecka. Według podań, w krainie leżącej za Tajemnymi Wrotami ochroni Was tylko legendarny Talizman. Odnalezienie tak cennego artefaktu to nie lada wyczyn: na każdym kroku będą Was prześladować potwory, pułapki i złowroga magia.

Talisman: Magia i Miecz to kultowy tytuł, który ma swoich fanów już od 35 lat! Być może osoba, którą chcielibyście obdarować, z sentymentem wspomina jedną z wcześniejszych edycji gry i to właśnie najnowsza wersja tego niezwykłego tytułu sprawi jej wiele radości.

gildie_box_miniGildie

Wiek sugerowany: 14+ lat

Liczba graczy: 2-4

Czas rozgrywki: ~90min

To gra kupiecka, w której 2 do 4 graczy wciela się w postaci zamożnych lordów, próbujących przyciągnąć do swoich gildii najznamienitsze osobistości w całym królestwie. Gra trwa około 60-90 minut. Każdy gracz zarządza złotem, rozbudowuje siedzibę swojej gildii i stara się nakłonić wpływowe postaci do dołączenia do jego stronnictwa. Wszystko po to, aby na końcu gry gildia, którą zarządza, okazała się największą potęgą w Anderis.

Dzięki tej grze rozwiniecie w sobie żyłkę do interesów oraz umiejętności negocjacji. Gra w Glidie to znakomita zabawa i dla rodziców, i ich nieco starszych pociech.

serce_smoka_plSerce Smoka

Wiek sugerowany: 8+ lat

Ilość graczy: 2

Czas rozgrywki: ~20min

A może często macie problem ze znalezieniem więcej niż 2 graczy? Nic nie szkodzi! Jest wiele gier, które znakomicie sprawdzają się w parze. Jedną z nich jest zaprojektowana specjalnie dla dwóch osób gra Serce Smoka.

To gra karciana, w której gracze zagrywają karty na planszę, chcąc osiągnąć wyznaczone cele. Wszystkie elementy gry zostały zaprojektowane w intuicyjny sposób, dzięki czemu gracze bardzo szybko przyswoją zasady rozgrywki.

Sugerowany wiek graczy to 8 lub więcej lat, a rozgrywka jest szybka (około 20 minut) i przyjemna.

Mamy nadzieję, że powyższe propozycje pomogą Wam w wyborze prezentów dla Waszych bliskich, a może nawet dla samych siebie? Gry planszowe to doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu i zbliżenie się do siebie, szczególnie w tym magicznym czasie, jakim są święta. Dobrze dobrana gra pozwoli wam stanąć przed nowymi wyzwaniami i wcielić w nieco inne role niż na co dzień, co może okazać się niezwykle kuszące zarówno dla starszych, jak i młodszych graczy.