Android: Netrunner – Dostęp uzyskany

Netrunner

Witaj w New Angeles, u stóp windy orbitalnej zwanej potocznie „Łodygą”. Z biur naszej filii, w tym monumentalnym wieżowcu, będącym prawdziwym arcydziełem architektury i techniki, NBN nadaje wszystkie twoje ulubione programy. Zapewniamy Ci wszechstronny dostęp do muzyki, trzyde, wiadomości, sitkomów, filmów i interaktywnych „sensji”. W czasach, kiedy ludzkość podbija przestrzeń kosmiczną, a niesamowite postępy w nauce i technologii są codziennością, NBN razem z partnerami nadążają za wszystkim, błyskawicznie przekazując wam wszystkie najważniejsze informacje.

Cyberfeeder_AnggaSatriohadi_edit

Gra karciana Netrunner, autorstwa Richarda Garfielda (twórcy Magic: the Gathering), po raz pierwszy pojawiła się w roku 1996 i dzięki ciekawej fabule oraz innowacyjnej mechanice od razu stała się wielkim hitem. Dzisiaj, po latach, dziękinowemu wydaniu jej jako Android: Netrunner, gracze będą mogli powrócić do tego bogatego uniwersum lub odwiedzić je po raz pierwszy.

Android: Netrunner – gra karciana to nowy tytuł z gatunku gier LCG. Dzięki niej gracze przeniosą się w czasie do przyszłości, gdzie ludzkość kolonizuje kolejne planety Układu Słonecznego, wszystkie aspekty ludzkiego życia są zcybernetyzowane, a świat rządzony jest przez megakorporacje, manipulujące ludźmi za pomocą Sieci. Centrum tego świata stanowi megamiasto – New Angeles, w nad którym góruje monumentalna winda zwana „Łodygą Fasoli”, która łączy planetę z orbitą. To właśnie tu koncentruje się władza korporacji.

Gabriel_Santiago

Jednak pośród społeczeństwa są jednostki, które buntują się przeciwko wszechwładzy korporacji – runnerzy. Są to hakerzy i programiści, którzy chcą wydrzeć korporacjom tajne dane aby pokazać światu dowody na manipulacje korporacji lub po prostu sprzedać je temu kto zapłaci więcej.

Rozgrywka w Android: Netrunner ma charakter asymetryczny – jeden z graczy wciela się w runnera, podczas gry drugi reprezentuje jedną z megakorporacji. Celem gry jest zdobywanie punktów, które są przyznawane za karty projektów. Znajdują się one w talii korporacji – gracz, który ją reprezentuje stara się je realizować, ponieważ każdy ukończony projekt zapewnia mu punkty. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ runner przeprowadza skoki na serwery korporacji. Jeśli uda mu się wykraść projekt, zdobywa za niego punkty. Przeprowadzając skok musi jednak pokonać korporacyjne zabezpieczenia, i uważać na programy namierzające. Dodatkowo nie ma pewności, że na wybranym przez niego serwerze znajdują się cenne projekty.

Rozgrywka każdą ze stron wygląda zupełnie inaczej, dlatego każdy z graczy dysponuje dwiema taliami – runnera i korporacji – a gracze między rozgrywkami zamieniają się rolami, dzięki czemu pozostaje ona zbalansowana.

HeimdallObszar gry korporacji podzielony jest na kilka stref, reprezentujących serwery. Są to między innymi talia, karty na ręce lub zagrane karty znajdujące się na stole. Każdy z serwerów może stać się celem skoku runnera, dlatego gracz powinien je chronić. Służy do tego Lód, czyli Logiczne Oprogramowanie Defensywne. Każdy serwer może być chroniony kilkoma takimi programami, utrudniającymi włamanie się na serwer, a czasem nawet atakując runnera podprogramami ofensywnymi. Co ważne, w grze występuje kilka rodzajów lodu, do pokonania każdego z nich runner potrzebuje odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Dodatkowo, karty lodu są zagrywane zakryte – runner nie widzi jaki rodzaj lodu chroni serwer do momentu aż będzie chciał go pokonać, co może stanowić czasem niemiłą niespodziankę.

Jednak w arsenale runnera również znajduje się kilka sztuczek. Dysponuje on kilkoma rodzajami konsol i programów do zwalczania lodu. W miarę postępu rozgrywki może sobie pozwolić na coraz lepsze lodołamacze, dzięki czemu jego skoki są trudniejsze do powstrzymania.

priorytetowe_zapotrzebowanie

Podobnie jak w innych grach karcianych, bardzo duże znaczenie ma optymalne wykorzystanie posiadanych kart. Każda ze stron ma ograniczoną liczbę akcji, które może wykonać w swojej turze, dlatego należy rozważnie wybierać karty, które chce się zagrać – najlepiej przewidując ruchy przeciwnika. Dodatkowo, zagrywanie kart wiąże się z opłaceniem ich kosztu, trzeba więc również dbać o odpowiednią ilość kredytów w swojej kieszeni.

W grze karcianej Android: Netrunner występują trzy różne frakcje runnerów oraz cztery megakorporacje. Każda z nich posiada specjalną zdolność działającą podczas rozgrywki, a karty danej frakcji z tą zdolnością współgrają. Oczywiście gra oferuje także możliwość tworzenia własnych talii, co zapewnia niesamowitą różnorodność rozgrywek i pozwala wielokrotnie do niej powracać. Przygotowywanie nowych talii, które zaskoczą przeciwnika daje niesamowitą satysfakcję i sprawia, że zawsze chce się wracać do świata Android: Netrunner.

Premiera polskiej edycji gry karcianej Android: Netrunner już niedługo, dlatego szykujcie komputery i przygotujcie się do ataku na serwery korporacji!