21 lutego 2018

Cytadela – nowe karty

cytadela2_box_korona

Królewska gra

Cytadela wraca do gry w odświeżonej formie – lecz nie tylko szata graficzna uległa zmianie. Mimo że zasady zostają takie same (po co zmieniać świetną, działającą grę?), to ilość dostępnych możliwości zwiększa się znacząco. Dzisiaj przybliżymy Wam wszystkie najważniejsze zmiany, jakie zaszły pomiędzy nadchodzącą i obecną edycją Cytadeli – skupiając się oczywiście na nowych kartach!

Blaski i cienie miast

Cytadela została po raz pierwszy wydana w 2000 r., a obecnie jest uznawana za jedną z najlepszych współczesnych gier karcianych. Jej ogromny sukces zaowocował wydaniem kilka lat później dodatku Mroczne Miasto. Nowa edycja zawiera wszystkie karty z poprzedniej wersji, jak i dodatku, a także kilka zupełnie nowych.

cytadela2_packshot

Przyjaciele i wrogowie

W nowej edycji Cytadeli znajdziecie aż 9 zupełnie nowych postaci i 12 unikatowych dzielnic. Razem daje to w grze wybór z 27 kart postaci i 84 dzielnic. Wykorzystując zdolności Wróżki będziecie podmienić karty ze swojej ręki z kartami innych graczy, Patrycjusz za każdą szlachecką dzielnicę nagrodzi gracza dodatkowymi kartami, a razem z Marszałkiem możecie zająć dzielnicę swojego przeciwnika. Wszystkie dziewięć nowych postaci wprowadza do gry ciekawe mechaniki, nie zaburzając dotychczasowego balansu.

cytadela_nowe_karty_postaci

Stolica ze złota

Wybranie odpowiedniej roli to tylko środek do osiągnięcia celu, jakim jest rozbudowa miasta. Do znanych dobrze budynków dołącza 12 nowych, oferując bardzo pomysłowe sposoby na zwiększenie przewagi. Dla przykładu Tajny skarbiec daje punkty dopiero, kiedy zostanie ujawniony z ręki na koniec gry, Nekropolię można postawić za darmo na ruinach innej dzielnicy, a za Kryjówkę złodziei można płacić kartami z ręki. Jednym z ciekawszych nowych budynków jest też Teatr – dzięki niemu możecie dowolnie zamienić swoją rolę z innym graczem – za taką zdolność warto zapłacić 6 złota (lub 3, jeśli posłużyć się Rusztowaniem!).

cytadela_nowe_karty_dzielnic

Sięgnij po koronę

Cytadela powraca w nowej odsłonie, oferując jeszcze więcej dobrej zabawy i sprytnych zagrań. Do zmagań o królewską koronę zasiądziecie jeszcze w tej połowie roku – zaglądajcie na nasza stronę i śledźcie nas na Facebooku, żeby być na bieżąco z najświeższymi wiadomościami w tym temacie!