21 października 2016

Zostań budowniczym Egiptu!

Imhotep_box

Wciel się w budowniczego Starożytnego Egiptu i zostań jednym z pierwszych architektów na świecie! Imhotep: Budowniczy Egiptu to gra taktyczna pełna emocji i błyskotliwych strategii przy każdej rozgrywce.

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez dostarczenie kamieni na place budowy. To z pozoru proste zadanie wymaga odpowiedniego rozplanowania załadunku – każda budowla oferuje inną punktację, a przeciwnicy mogą próbować pokrzyżować Twoje plany, należy więc rozważyć najkorzystniejsze możliwości, by zapewnić sobie zwycięstwo.

Na początku każdej rundy należy przygotować łodzie, odkrywając pierwszą kartę z talii rund, oraz Targowisko, umieszczając na nim 4 wierzchnie karty talii targowiska, po czym następuje tura każdego z kolejnych graczy. Gracz w swojej turze może wykonać jedną akcję (dobranie kamieni, załadowanie 1 kamienia na łódź, dopłynięcie łodzią na plac budowy lub zagranie niebieskiej karty z targowiska). Runda kończy się w momencie, gdy wszystkie 4 łodzie dopłyną do dowolnych niezajętych placówek.

imhotep_wachlarz

Czas załadować towary!

Wydrukowane kamienie przy dziobie łodzi określają minimalną ilość kamieni, jaka musi się na niej znajdować, aby łódź mogła odpłynąć. W każdej rundzie do danego placu może dopłynąć tylko jedna łódź, przy czym łodzie są tylko 4, zaś płytek miejsc 5, co znaczy, że jedna budowa w każdej rundzie pozostanie pusta.

Handel to podstawa

Kamienie, które zostaną tu dostarczone, mogą zostać „wymienione” na karty targowiska. Każdy gracz wybiera jedną z dostępnych mu kart za w kolejności wyładowania kamieni. Kamienie każdego gracza zostają wrócone z targowiska do kamieniołomu.

Ułóż je wszystkie! – czyli jak zdobyć punkty?

Nie sposób, by ambitni budowniczowie ograniczali swoje zdolności inżynierskie tylko do jednej konstrukcji. Płytki planów budowy mają odrębne sposoby uzyskania punktów, jak i moment ich przyznania. Dodatkowo wśród kart targowiska można znaleźć specjalne karty umożliwiające zwiększenie ilości zdobytych punktów z danej budowy.

Nie od razu piramidy zbudowano

Imhotep_kafel_piramida

Plac budowy piramidy daje każdemu graczowi punkty w momencie umieszczenia kamieni. Ilość przyznanych punktów zależy od pola i piętra, na jakim kamień zostanie położony, jednak rozmieszczanie ich nie jest dowolne. Wyładowane kolejno kamienie układa się w rzędach, zaczynając od lewego górnego narożnika. Kiedy zbudowane zostaną wszystkie 3 poziomy piramidy, każdy dodatkowy kamień jest ustawiany przy prawej krawędzi płytki i jest liczony jako 1 punkt.

Módl się i pracuj

W świątyni punkty są rozliczane na końcu każdej rundy. Każdy gracz zdobywa 1 punk za kolor swojego kamienia widocznego z góry. Kamienie są układane kolejno w rzędach od lewej do prawej, a wysokość pięter w Świątyni nie jest ograniczona.

Obelisk sięga do nieba

Obelisk jest placówką, na której punkty rozliczane są dopiero na koniec gry. Kamienie dostarczone na tę płytkę są układane jeden na drugim na polu o swoim kolorze. Gracze, którzy wybudowali najwyższe obeliski, na koniec gry zdobędą dodatkową ilość punktów, w zależności od liczby graczy i rankingu obelisków.

Ścieżki umarłych

Imhotep_kafel_grobowiec

Grobowiec również jest miejscem, które przyznaje punkty na koniec gry. Najważniejsza jednak jest tu nie tyle ilość kamieni, co mozaika z nich złożona. Kamienie jednego koloru stykające się ściankami tworzą grupy – im większą, tym lepiej punktowaną. Każdy gracz może mieć w Świątyni kilka swoich grup; punktowane są wszystkie, nie tylko największa.

Imhotep: Budowniczy Egiptu oferuje wiele możliwości na stworzenie własnej strategii prowadzącej do zwycięstwa, ale to nie koniec zabawy – jeśli już oswoicie się z podstawową wersją gry, możecie spróbować bardziej zaawansowanego wariantu. Każda płytka placu budowy posiada 2 strony (A i B), które w późniejszych rozgrywkach mogą być mieszane. Powyższe reguły dotyczą podstawowej wersji (A), zaś wersja B zmienia zasady rozliczania punktów na poszczególnych placach budowy i wprowadza więcej możliwości usprawniających turę graczy, co sprawi, że planowanie kolejnych posunięć stanie się bardziej wymagające, a sposoby przeszkodzenia przeciwnikom przejdą na wyższy poziom strategicznych zagrywek.

Inspirująca architektura i wybitna strategia logistyczna wyniosły legendarnego egipskiego architekta Imhotepa do statusu bóstwa. Czy Twoja determinacja do wznoszenia najwspanialszych konstrukcji na świecie jest w stanie mu dorównać? Będziesz mógł się o tym przekonać już wkrótce – Imhotep trafi do sklepów już za kilka dni!