4 sierpnia 2017

Zapowiedź: Ród Cierni

GT29_box

Podczas gdy w serialu Tyrellowie nie mają się najlepiej, w grze karcianej otrzymują nowe rozszerzenie, zawierające najznamienitsze Lady i Lordów tego rodu. Nadchodzi nowe rozszerzenie do drugiej edycji gry karcianej Gra o Tron Ród Cierni. Dodatek wprowadza wiele nowych kart, dzięki którym poszerzają się możliwości taktyczne i sposoby na wykorzystanie najważniejszych postaci Tyrellów. Nowe karty postaci pozwalają na zwiększanie siły i usuwanie innych postaci z wyzwań. Wśród nowych kart Tyrellów znajduje się kolejna wersja Królowej Cierni, Margaery Tyrell i Rycerza kwiatów, ale też Brianne z Tarthu i Mace’a Tyrella.

gt29_wachlarz2

W czasach Pierwszych Ludzi Tyrellowie nie byli znaczącą siłą – swoją pozycję i dobrobyt zyskali po Podboju Aegona. Potęga Tyrellów wyrosła ze skromnych początków, a ich ambicje, podobnie jak zasoby, znacznie się poszerzyły. Ziemie Reach są znane z urodzajności, wojownicy Tyrellów z rycerskości i cnoty, a Wysogród to miejsce dostatku, piękna i śpiewu – przynajmniej na razie. Jednak i tu, wśród złotych róż rodu, są ukryte ciernie, a intrygi Tyrellów mogą być równie przebiegłe, jak spiski Lannisterów.

Ród Tyrellów otrzymuje w tym rozszerzeniu ogrom nowych kart, ale dodatek zawiera także nie-lojalne karty dla każdej z 7 frakcji – wiele z nich pozwala obronić się przed podstawowymi sztuczkami Tyrellów. Co więcej, pojawia się nowa agenda skupiona na Maestrach Westeros. Nowe postaci Maestrów w połączeniu z poświęconą im agendą mogą sprawić, że wkrótce wiedza stanie się potęgą, z którą trzeba będzie się liczyć.

Dobrobyt Wysogrodu

gt29_mace

Lannisterowie wiodą prym, jeśli idzie o bogactwo, jednak całe złoto Casterly Rock jest nic nie warte, gdy nie ma czegoś do nabycia. Rozległe równiny Reach są spichlerzem Westeros, a żywnością, którą dysponują Tyrellowie, mogą wesprzeć wiele licznych armii… lub zagłodzić przeciwników i wymóc poddanie. Bez względu na to, czy ludzie pod chorągwią Tyrellów poszukują jedzenia czy chwały, dworzanie i rycerze napływający do Wysogrodu są zasobnym źródłem ich sił.

Mace Tyrell, Naczelnik Południa dowodzi wielkimi armiami piechoty i rycerzy, a w grze im więcej postaci gromadzi się pod sztandarem Tyrellów, tym więcej władzy zdobywa Mace. Za każdą postać Tyrellów, która wchodzi do gry, Mace może zapłacić 1 złota, by zyskać żeton władzy. W ten sposób można zdobyć nawet 15 żetonów władzy.

Mace’owi warto oczywiście pomóc w gromadzeniu władzy nie tylko innymi kartami, ale także jego drugą zdolnością. Pozwala ona uklęknąć kartą stronnictwa, aby usunąć z gry do końca obecnej fazy postać z rodu Tyrellów. To umożliwia zdobycie większej ilości żetonów władzy. Czasowe usunięcie postaci z gry ma również inne zalety. Jest świetnym sposobem, by pozbyć się niechcianych Nietrwałych dodatków, które są odrzucane, kiedy postać opuszcza grę, lub uchronić ją przed skutkami wyzwań przeciwnika.

Nie obejdzie się jednak bez złota – wiele zdolności i kart Tyrellów nie należy do najtańszych. Dlatego z pewnością w wielu taliach przyda się miejsce, które pomnaża korzyści za wejście Tyrella do gry. Koszt Hightower wynosi 4 złota, jednak szybko się zwraca. Za każdym razem, kiedy postać z rodu Tyrellów pojawia się w grze, gracz dobiera 1 kartę i zyskuje 1 złoto. Razem z Mace’em Hightower może przynosić niebywałe zyski i ogromne zasoby kart przez resztę gry.

gt29_hightower

Śmiałkowie nie znają śmierci

Największą siłą rodu Tyrellów od wieków byli szlachetni rycerze i wytworne damy. Rycerze Tyrellów często są nagradzani za honorowy atak w pojedynkę. Ser Garlan Tyrell, jest jednym z najznamienitszych rycerzy, jednak na tym się nie kończy. Gdy którykolwiek z Rycerzy atakuje sam, Ser Garlan pozwala podnieść roszczenie odkrytej fabuły do końca wyzwania za odrzucenie jednej karty.

gt29_garlan gt29_margaery

Jeśli ktoś stanie na drodze twoim Rycerzom,  Margaery Tyrell może okazać się doskonałą sojuszniczką. Po tym, jak Margaery zostanie zadeklarowana jako atakujący, może uklęknąć jedną z postaci przeciwnika i zmusić ją do wzięcia udziału w bitwie, nawet jeśli nie posiada odpowiedniego symbolu wyzwania.

Potęga wiedzy

gt29_konklawe

W świecie Westeros wiedza jest często równoznaczna z potęgą. Nieliczni wiedzą o świecie i jego działaniu więcej niż Maestrowie. Jednym z atrybutów Maestrów jest łańcuch, którego ogniwa wykute są z różnych rodzajów metali. Każdy z nich symbolizuje inną gałąź wiedzy, jaką już posiadł dany mistrz. W rozszerzeniu Ród Cierni pojawia się specjalna agenda Konklawe, której grafika przedstawia właśnie łańcuch maestrów.

Jedną z podstawowych mechanik Gry o Tron LCG jest dobranie 2 kart przez graczy na początku prawie każdej rundy. Jeśli gracz nie jest w stanie dobrać kart lub skończą mu się karty w ręce, dobranie 2 kart może zaważyć na zwycięstwie lub przegranej. Agenda Konklawe pozwala w nowy sposób kontrolować dobór kart.

Konklawe jest ściśle związane z Maestrami – pozwala zawierać w talii nie-lojalne postaci Maestrów z każdej frakcji i musi zawierać co najmniej 12 kart z cechą Maester. Zebranie najlepszych Maestrów różnych rodów w jednej talii to nie wszystkie korzyści, jakie przynosi nowa agenda.

Po dobraniu początkowych kart, ale przed wyłożeniem ich, należy umieścić 7 wierzchnich kart z talii pod Konklawe. W czasie gry te karty będą formą składu, z którego po wygranym wyzwaniu można wybrać jedną kartę spod agendy i zamienić z wierzchnią kartą talii.

Jeśli nie chcesz, żeby jedna z dość praktycznych kart zajmowała miejsce na ręce cały czas, zawsze w razie potrzeby będzie dostępna pod Konklawe. Bez względu na to, którą frakcją grasz, warto rozważyć zbudowanie swojej talii na agendzie Konklawe, aby polepszyć elastyczność doboru kart.

gt29_wachl3Zbieramy siły

Tyrellowie rosną w siłę. Sprawdź, jak bardzo uda ci się wykorzystać bogactwa Reach, by stać się najpotężniejszym rodem w Westeros. A może to współpraca z Maestrami jest gwarancją na przetrwanie w świecie zamieszek i matactw?

Ród Cierni pojawi się w ostatnim kwartale 2017 r.