19 stycznia 2018

Zapowiedź: Cytadela

cytadela2_box_korona

Nowa odsłona Cytadeli

Król rodzinnych gier z elementami blefu powraca w nowej odsłonie. Mamy wielką przyjemność zapowiedzieć dzisiaj nową wersję Cytadeli. Gra została odświeżona wizualnie i wzbogacona o nowe karty, aby zapewnić jeszcze większą różnorodność i regrywalność.

Wieczne miasto

Cytadela to gra-legenda. Od 2000 roku, kiedy to pierwsze wydanie trafiło na półki, gra cieszy się niesłabnącą (a nawet wzrastającą!) popularnością, o czym może świadczyć fakt, że została przetłumaczona na 25 różnych języków w najróżniejszych wersjach. Do Oryginalnej Cytadeli powstał także dodatek Mroczne Miasto, który okazał się tak dobry, że został dołączony do wszystkich późniejszych druków gry.

cytadela2_packshot

Nic więc dziwnego, że po szesnastu latach do rąk graczy trafiła nowa, pełna edycja Cytadeli wzbogacona o unikatową zawartość, której nie znajdziecie w żadnej innej wersji, i od razu zdobywa serca tak samych graczy, jak i recenzentów.

Najlepszy budowniczy (i intrygant)

Jeśli znasz Cytadelę, to zasady w nowej edycji nie będą dla ciebie zaskoczeniem – to nadal ta sama, dobra i elegancka gra o intrygach i budowaniu miasta. Jeśli jednak jest to twoje pierwsze zetknięcie się z grą, krótka instrukcja jasno wyjaśni ci wszystkie zasady. A o co chodzi w Cytadeli? Zwycięża ten gracz, który zbuduje najwspanialsze średniowieczne miasto. Wydaje się proste, prawda? Jednak kiedy każdy dąży do tego samego celu, a zasoby są ograniczone, robi się naprawdę gorąco!

cytadela8_fan_2

Zasady gry są bardzo proste, ale w ilości postaci drzemie jej największa siła. Gra w Cytadelę składa się z dwóch faz, które będą powtarzać się w każdej rundzie:

  • Faza wyboru – gracze kolejno wybierają po jednej postaci.
  • Faza tur graczy – pierwszy gracz rozpoczyna odliczanie i gracze kolejno aktywują swoje postaci.

W tej fazie gracze pobierają także monety i mogą budować dzielnice w swoim mieście.

Te nieskomplikowane zasady sprawiają, że do Cytadeli możecie usiąść praktycznie z każdym, a 84 karty dzielnic i 27 różnych postaci – że każda rozgrywka będzie niepowtarzalna.

Zmiany, zmiany…

O dokładnych różnicach między starą a nową wersją Cytadeli rozpiszemy się w innym artykule, który już niedługo pojawi się na naszej stronie. Teraz chcemy tylko dać wam obraz tego, co czeka was po otwarciu pudełka – a jest tego niemało!

cytadela8_fan_1

Pierwsze co zauważycie, to oczywiście karty postaci, dzielnic i kolorowe grafiki, namalowane przez znanych artystów. Andrew Bosley namalował wszystkie postacie, prezentując, w charakterystycznym dla siebie stylu, szeroki wachlarz mieszkańców. Simon Eckert z kolei zilustrował tętniące życiem średniowieczne miasto, które możecie zobaczyć na okładce, zaś dzielnice zostały narysowane przez wielu różnych artystów.

Korona królów

cytadela2_koronaPamiętacie koronę z poprzedniej edycji Cytadeli? Była funkcjonalna, to prawda, ale także dość „surowa”. Nowa Cytadela zajęła się także i tym elementem gry – od teraz spoczywa ona na poduszce, prezentując się doprawdy majestatycznie.

To oczywiście nie wszystkie zmiany – nowe żetony postaci ułatwią wam rozgrywkę, podobnie jak żetony powiązane ze specjalnymi zdolnościami postaci oraz odświeżone monety i karty pomocy – o tym wszystkim napiszemy szczegółowo w kolejnym artykule!

Cytadela trafi do sklepów jeszcze w tej połowie roku.