22 stycznia 2018

Wiecznie młode gry planszowe

Dobra mechanika się nie starzeje

Gry planszowe też mają swoich „dziadków”, którzy mimo podeszłego wieku, ciągle pociągają grafikami, grywalnością i często rozbudowywane są o kolejne dodatki i edycje. Dobre mechaniki się nie starzeją. Dzisiaj kilka słów o trzech grach, które wszyscy znamy i lubimy, a podczas rozgrywki nawet do głowy nam nie przyjdzie, że są już pełnoletnie. ;)

catan_box

Catan

Nie mogło zacząć się inaczej! Catan to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie, od 1995 roku rozwijana i ulepszana, jednak kluczowe mechaniki nigdy nie uległy zmianie – pozyskuj surowce, buduj miasta i drogi, handluj, aby okazać się najlepszym osadnikiem. Catan doczekał się wydanych po polsku sześciu dużych dodatków, trzech osobnych scenariuszy i wielu mniejszych rozszerzeń. A to jeszcze nie koniec!

talisman_box_low

Talisman

Kolejny tytuł, który w magiczny sposób skradł serca graczy. Talisman „przyszedł na świat” w 1983 roku – trudno uwierzyć, że ta mechanika ma już prawie 35 lat! Kolejne edycje Talismanu dodawały nowych bohaterów, zmieniały zasady na planszy, wprowadzały wydarzenia, przedmioty i czary, ale oś zawsze pozostawała taka sama i była zamkniętym w planszówce magicznym światem przygód rodem z gier fabularnych i książek fantasy.

kosmiczne_spotkania_box

Kosmiczne Spotkania

Czy wiecie, że projekt Kosmicznych Spotkań z lat 70. oferował tylko 6 ras obcych? Pierwsza edycja poszła o krok dalej, dając graczom wybór spośród 15 ras – już wtedy gra okazała się ogromnym sukcesem i powstawały jej kolejne wersje. Przełomem dla serii było kompletne wydanie, które jako pierwsze ukazało się także po polsku – Kosmiczne Spotkania od Fantasy Flight Games. Sam zestaw podstawowy oferuje 50 arkuszy obcych i umożliwia rozgrywkę od 3-5 graczy – jeśli zaczniecie grać już teraz, może uda Wam się przetestować wszystkie frakcje przed inwazją obcych. ;)

Gry dojrzewające

Wszystkie te gry zmieniły świat, a ich autorzy pokazali, że dobre pomysły obronią się w każdym stuleciu. A jakie są Wasze ulubione „stare” gry? Wspominacie jakieś tytuły z dzieciństwa z sentymentem? Podzielcie się z nami swoimi typami na Facebooku. :)