22 stycznia 2019

Waste Knights: Siła opowieści

kangaroos

Witajcie, Rycerze! Luty za pasem, więc rozpoczęcie kampanii Waste Knights: Second Edition na platformie Kickstarter zbliża się wielkimi krokami. Możecie liczyć na coraz więcej materiałów o grze, które pozwolą Wam lepiej poznać ten projekt.

Ostatnim razem przybliżyliśmy Wam zagrożenia czyhające na pustkowiach. Dziś chcielibyśmy skupić się na temacie mniej namacalnym mechanicznie, ale kluczowym dla odbioru gry – na opowieści. Dowiecie się co nieco na temat konstrukcji scenariuszy, wpisów i wyborów, jakie przyjdzie Wam podejmować podczas rozgrywki.

Narzędzia narracyjne

Kiedy otworzycie pudełko z Waste Knights: Second Edition, poza figurkami, dedykowanymi kośćmi, arkuszami, kartami i stertą żetonów znajdziecie w nim 3 książeczki. Pierwszą (i żeby Was nie przemęczać – najcieńszą) jest instrukcja. Druga to Przewodnik, a trzecia – Księga Opowieści. Kiedy wykonacie kilka podstawowych czynności związanych z przygotowaniem gry i wyborem postaci (co zajmie góra 10 minut), będziecie mogli zdecydować, jaką historię chcecie przeżyć.

coversW Przewodniku znajdziecie kilka Scenariuszy stanowiących serce rozgrywki. Każdy z nich posiada inny temat i unikalny klimat. Składają się na niego Arkusze Wątków, których wykorzystanie zależy od Waszych postępów w grze. Już podczas przygotowywania scenariusza zostaniecie wrzuceni w wir przygody i na podstawie fabularnych wyborów wprowadzicie na stół nowe elementy, wyjątkowe dla ścieżki, na którą wkroczyliście. Tym sposobem unikniecie długich i nudnych przygotowań.

hellridersRealizując cele rozgrywanego wątku zorientujecie się, że opowieść rozgałęzia się coraz dalej, rzucając Wam coraz to nowe wyzwania w miarę, jak Wasi rycerze będą zdobywać Punkty Doświadczenia i sprzęt. Wreszcie dotrzecie do klimatycznego finału, którego charakter będzie uzależniony od Waszych wcześniejszych sukcesów lub porażek. Co istotne, na początku scenariusza nie będziecie wiedzieć, jaki jest cel, czy charakter wyzwań, z jakimi przyjdzie się Wam mierzyć. Poprowadzi Was opowieść oraz decyzje, które podejmiecie na kolejnych etapach gry.

O ile Przewodnik stanowi bazę wyznaczającą mechaniki rozgrywanego wątku – swego rodzaju szkielet rozgrywki – o tyle Księga Opowieści nakłada na ten szkielet kolejne warstwy narracyjne. Znajdziecie w niej setki Wpisów, do których odwołują się Przewodnik oraz Karty Spotkań z talii pustkowi.

Podobnie jak w przypadku skryptów z This War Of Mine: The Board Game, wpisy dadzą Wam realną szansę oddziaływania na fabułę scenariusza, ale będą bogatsze o mechanikę i bardziej rozbudowane w sferze narracyjnej. W każdym wybierzecie  jedną opcję w oparciu o charakter i umiejętności Waszego rycerza, a potem zmierzyć się z konsekwencjami. Czasem sukces będzie zależeć od testów, innym razem zostaniecie zmuszeni do walki albo poświęcenia określonych zasobów. Część opcji będzie dostępna tylko w określonych okolicznościach: jeśli gracie konkretnym rycerzem, posiadacie wyjątkowy sprzęt, czy poruszacie się wybranym typem pojazdu. Przykładowo Mechanik lepiej poradzi sobie z uruchomieniem starej elektrowni wiatrowej niż aborygeńska Wojowniczka ducha, lecz ta druga szybciej dogada się z szamanem albo zapanuje nad oszalałym psem dingo.

Wpisy są również ważne z innego powodu – gwarantują regrywalność scenariuszy. Dzięki nim nawet wybór tych samych wątków nie spowoduje znużenia, czy powtarzalności, a sterujące wpisami karty niemal za każdym razem otworzą przed Wami nowe możliwości i historie. Dodatkowo na każdy scenariusz składają się zarówno unikalne wpisy powiązane z jego mechaniką i tematem, jak też losowe wpisy z kart spotkań gwarantujące różnorodność rozgrywki.

encounters_bkg

Warto wreszcie nadmienić, że ilość materiału fabularnego powinna zapewnić Wam długie godziny zabawy. Już pierwszy scenariusz, który wykorzystujemy podczas testów, obejmuje około 80 stron tekstu. Oczywiście aby poznać całą fabułę musielibyście rozegrać go 3 lub 4 razy i mieć sporo szczęścia podczas dobierania kart, ponieważ w trakcie jednej rozgrywki poznacie tylko część historii, jednak powinno Wam to uświadomić, jak rozbudowany jest świat Waste Knights: Second Edition i jak głęboko mogą się w niego zanurzyć Wasi bohaterowie.

encounter_exmpl

Historie godne zapamiętania

Ponieważ każda opowieść z Pustkowia jest wyjątkowa i każdą możecie rozegrać inną grupą rycerzy, oddajemy w Wasze ręce jeszcze jedno narzędzie – Kroniki Interioru. Jest to nic innego jak notatnik, w którym zawrzecie najważniejsze informacje związane z rozgrywanym scenariuszem: zrealizowane zadania; unikalne zasady odkryte w trakcie gry; mechaniki przedmiotów i bohaterów niezależnych stworzonych z pomocą Żetonów Wpisów; zdania-klucze otwierające przed Wami nowe rozwiązania; wreszcie Epilogi, które przeczytacie po zakończeniu rozgrywki, spinające fabularną klamrą Wasze dokonania. Tym sposobem po kilku grach powstanie prawdziwy dziennik ze spustoszonej Australii, którego autorami staniecie się właśnie Wy.

Ruszajcie na pustkowia

inhr

Wierzymy, że opowieści, które przygotowujemy dla Was projektując Waste Knights: Second Edition, będą wciągające i budzące emocje. Siadając do pracy nad grą za każdym razem wyruszamy na nową wyprawę i odkrywamy rzeczy, o istnieniu których jeszcze wczoraj nie myśleliśmy. Mamy nadzieję, że podzielicie z nami tę pasję, a przygody, które przeżyjecie, staną się wyjątkowe dzięki Waszym wyborom i zaangażowaniu.

Zachęcamy do śledzenia naszych profili społecznościowych i stron internetowych, gdzie publikujemy nowe materiały o grze. Zajrzyjcie też na Boardgamegeek i zostańcie fanami Waste Knights: Second Edition. Już w lutym tego roku będziecie mogli wesprzeć grę na Kickstarterze!

Uwaga: nazewnictwo oraz materiały graficzne wykorzystane w tekście nie są finalne.