30 maja 2017

Podstawy dochodowych inwestycji

catan_duel_cover

Sprawdź swoje umiejętności zarządzania królestwem i inwestuj z głową!

Dzisiaj przedstawiamy pierwszą część mini poradnika do gry Catan: Pojedynek, w którym przedstawimy różne strategie i karty, będące kluczem do zwycięstwa. Zaczynamy od podstawowych budynków, które pomogą zbudować silną gospodarkę królestwa!

Pomnażaj dochody

Każdą grę zaczyna się w podobnym układzie – dwie osady połączone drogą i sześć różnych kart terenu, a między nimi miejsca na nowe budynki. Najważniejszą sprawą jest dobre zagospodarowanie zasobów, które już posiadamy.

W zestawie podstawowych kart znajdziesz 5 budynków, które zwiększają produkcję surowców. Każdy z nich sprawia, że sąsiednie pole produkuje 1 dodatkowy surowiec danego typu. Jeśli wszystkie mają podobne działanie, to jak wybrać odpowiedni?

cegielnia mlyn warsztat-tkacki

Jeśli stawiasz na szybką ekspansję, zainwestuj w Cegielnię. Żeby rozbudować swoje królestwo o nowe drogi i osady będziesz potrzebował olbrzymich ilości gliny. Tak samo dobrym pomysłem będzie Tartak, szczególnie, jeśli chciałbyś w przyszłości rozwinąć swoją flotę statków handlowych.

Zawsze bierz też pod uwagę posiadane karty, które chciałbyś zagrać!

Odlewnia żelaza może przydać się w późniejszych etapach gry, więc jeśli nie masz szczególnego powodu, aby zbudować ją od razu, możesz oszczędzić te surowce na inne karty.

odlewnia-zelaza tartak

Z klasztoru na targowisko

Produkcja to nie wszystko – trzeba też zadbać o życie duchowe i potrzeby konsumenckie swoich poddanych. Dlatego w podstawowym zestawie kart znajduje się kilka kart o specjalnych funkcjach.

klasztor targowisko

Może się wydawać, że Klasztor niewiele daje – żadnej zasady specjalnej i tylko jeden punkt rozwoju, który zwiększa limit kart w ręce. Jednak ten punkt może znacząco ułatwić grę zarówno, kiedy masz dużo wolnych zasobów do wydania, jak i nie masz ich i próbujesz się odbić od dna.

Targowisko to szczególny budynek, który szybko się zwraca, więc jest prawie zawsze dobrym rozwiązaniem! Tym bardziej, że w talii jest tylko jedna kopia tej karty ;) Dodatkowo Targowisko daje jeden punkt handlu, co przybliża Cię do przewagi handlowej i zwycięstwa.

sklad platny-most

Kiedy na kości wypadnie Napad rozbójników, nie ma lepszego budynku niż Skład. Jeśli masz dalekosiężną strategię, która ma pozwolić Ci osiągnąć przewagę w późniejszych etapach gry – chroń swoje surowce. Jeśli ustawisz Skład obok Złotonośnej rzeki, rozważ wybudowanie Płatnego mostu, żeby zdobyć dodatkowe złoto, które w razie potrzeby zawsze można wymienić na inne zasoby.

Dziel i rządź

Oto Catan – Twoje królestwo. Na wyspie powstały już pierwsze osady, teraz musisz zjednoczyć ludzi, wznieść nowe budynki i wytyczyć nowe ścieżki. Od Ciebie zależy dobrobyt tego królestwa. Podołasz temu zadaniu?

Catan: Pojedynek jest już do kupienia w dobrych sklepach z grami planszowymi.