28 stycznia 2015

Podróż w leśne ostępy

las

Po raz pierwszy od niezliczonych wieków mistyczny Las powrócił do królestwa śmiertelników. Pośród strzelistych drzew i wzdłuż krętych szlaków można odnaleźć niepojętą moc i bogactwo. Tak jak i wielkie niebezpieczeństwo. Król Oberon i Królowa Tytania, wiecznie młode istoty stworzone z losu i magii, nie będą tolerować intruzów panoszących się po swoich królestwach.

Informujemy, że nakładem naszego wydawnictwa ukaże się Las – nowe rozszerzenie do gry Talisman: Magia i Miecz. Niesamowita leśna kraina jest domem fae, a pośród jej wiecznie czujnych konarów kryją się niewyobrażalne skarby. W rozszerzeniu znajdą się nowe karty alternatywnych zakończeń i nowe postacie, które dołączą do poszukiwań Korony Władzy. Ale czy ścieżka przez Las doprowadzi do ich przeznaczenia, czy też los przygotuje dla nich coś zupełnie innego?

W leśnych ostępach

Rozszerzenie Las wprowadza nowy narożnik planszy, pozwalając bohaterom zagłębić się w leśną gęstwinę, przemierzać polany, przedzierać się przez zarośla i odkrywać niesamowite wioski leśnych stworzeń. Zagajniki i leśne szlaki nie przypominają jednak niczego z czym dotychczas mogli spotkać się poszukiwacze. Zamiast losować karty przygód, zamiast nich będą odkrywać niebezpieczeństwa czające się w talii Lasu. Karty Lasu działają tak samo jak karty przygód, jednak znajdują się wśród nich różni mieszkańcy magicznego lasu – stworzenia, potwory oraz fae, które gracze napotkają podczas swoich podróży.

totemu ropuch

Pośród nietypowych wrogów, których bohaterowie napotkają w lesie znajdzie się między innymi Niedźwiedź Totemu. Ta ogromna bestia to zwierzę, jednak zamiast normalnie walczyć, gracze muszą zmierzyć się z nią w walce psychicznej. Inną osobliwością jaką napotkać można w Lesie jest legendarny Król Ropuch. Posiada on ogromną moc, a jeśli gracz został wcześniej zamieniony w ropuchę, zakończy on zły urok i dodatkowo podniesie siłę i moc gracza. Jeśli natomiast gracz nie został zaklęty w ropuchę, Król Ropuch natychmiast szybko przemieni go w zwierzęcą formę!

Zmierz się z przeznaczeniem

Wędrówki po Lesie nie są jednak bezcelowe. Każda z postaci, która wkracza do lasu ma swój cel, który nadaje kierunek jej wędrówkom. Wkraczając do lasu po raz pierwszy, bohater musi wybrać jedną z trzech dostępnych kart ścieżek. Determinuje ona zasady, jakie będą towarzyszyć mu na ścieżce do spotkania z przeznaczeniem w samym centrum magicznego lasu. Przykładowo, wybierając Runiczną ścieżkę nie będzie on mógł rzucać zaklęć, dopóki znajduje się na tej ścieżce. Dodatkowo, zaklęcia inne niż Zaklęcie Rozkazu nie będą miały na niego żadnego wpływu. Kiedy dotrze na pole spotkania z przeznaczeniem, każdy bohater musi odrzucić wszystkie zaklęcia. Jeśli w ten sposób odrzucą trzy lub więcej zaklęć, ta postać otrzyma natychmiast kartę przeznaczenia i poruszy się na obszar Runów.

Zdobyte karty przeznaczenia mogą wpłynąć na postać, odkrywając część jej przyszłości. Niektóre postacie poznając swoje przeznaczenia mogą zwrócić się ku ciemności, dla innych oznacza to wkroczenie na ścieżkę prawości. Przykładowo, otrzymanie kart Trwoga wiąże się ze wzrostem siły i wartości losu o jeden, a za każdym razem kiedy postać wygra walkę, otrzyma jeden żeton jasnej strony losu. Dodatkowo, stając do walki z inną postacią, może wydać żeton ciemnej strony losu, aby spowodować że przeciwnik straci jeden punkt życia.

trwoga madrosc

Innym przykładem może być karta Mądrość, która zwiększa moc i wartość losu o jeden. Kiedy postać posiada tę kartę, może odzyskać jeden żeton jasnej strony losu kiedy dobrana zostaje karta wydarzenia, a losując karty przygód, może wydać jeden żeton losu aby odrzucić dowolną ich ilość i dobrać inne. Karty przeznaczenia pozwalają kształtować rozwój postaci, często wspierając określony styl rozgrywki.

Zmienny los

jasna

Jasna strona losu

ciemna

Ciemna strona losu

Powrót magicznego lasu do krainy śmiertelników znacząco wpłynął na prawa rządzące losem w krainach Magii i Miecza. Rozszerzenie wprowadza nowe zasady dotyczące losu, uwzględniające zarówno jego jasną jak i ciemną stronę. Kiedy gracz wykona rzut kością, może wydać żeton losu aby ją przerzucić, niezależnie od tego czy był to rzut walki, ruchu czy innego efektu. Wydanie żetonu jasnej strony losu pozwala na przerzucenie własnej kości, podczas gdy ciemna strona może oddziaływać na innych i zmuszać ich do przerzucania kości.

Gracz sam wybiera jaki rodzaj żetonów losu otrzyma na początku gry i w wyniku efektów gry – każdy żeton może reprezentować zarówno jasną jak i ciemną stronę losu. Ten wybór ma wpływ nie tylko na przeznaczenie postaci, ale skutkuje również w różnym podejściu fae, które gracze napotkają na swojej drodze.

Związani przez los

W zależności od tego, jakiego rodzaju żetonów losu posiada postać, znajduje się po jasnej lub ciemnej stronie losu. Gracz, który posiada po równo obu rodzajów losu jest niezwiązany z losem i odporny na wiele efektów, które mogą wpłynąć na pozostałych bohaterów. Z kolei gracz nie posiadający żadnych żetonów to postać bez losu, która nie ma wpływu na efekty kart lasu. Wiele kart lasu posiada efekty powiązania z jasną lub ciemną stroną losu, a gracze muszą rozpatrywać odpowiadające ich związkowi z losem efekty. Postacie niezwiązane z losem są odporne na działanie tych efektów, a postacie bez losu muszą rozpatrzyć dolny efekt.

sylf sidhe

Przykładem karty lasu z efektem powiązania z losem może być Sylf Wiatru. Pokonując go w walce, gracz rozpatruje efekt odpowiadający jego powiązaniu z losem – jeśli jest po jasnej stronie, otrzyma jeden żeton jasnej strony losu; jeśli po ciemnej, straci jeden żeton. Inny przykład takiej karty to zabójcza Sidhe – jeśli pokona ona gracza po jasnej stronie losu, otrzyma on dodatkowy punkt życia. Jeśli natomiast pokona postać po ciemnej stronie, zostanie ona zabita! Manipulowanie przywiązaniem do losu może okazać się kluczowe do przerwania na zdradzieckich leśnych traktach.

Pośród drzew

Los i przeznaczenie panują w ostępach zaczarowanego lasu. Bohateowie mogą przemierzyć swoją ścieżkę i zmierzyć się z przeznaczeniem, jednak po drodze czekają na nich zagrożenia z jakimi jeszcze nigdy się nie spotkali. Czy odważycie się wyruszyć w podróż przez leśne trakty i zmierzyć się ze swoim losem? Dowiecie się wraz z premierą rozszerzenia Las, już podczas tegorocznych wakacji!