11 marca 2015

Osadnicy z Catanu – podwójna rocznica

osadnicy_okladka2d_new

Rok 2015 jest dla gier planszowych wyjątkowy, ponieważ swoją dwudziestą rocznicę obchodzi jeden z najbardziej znanych i popularnych tytułów – Osadnicy z Catanu autorstwa Klausa Teubera. Dodatkowo, w Polsce jest to rocznica podwójna, ponieważ w tym roku upływa dziesięć lat, od kiedy w Osadników z Catanu możemy grać w naszym ojczystym języku. Z tej okazji możecie spodziewać się serii artykułów oraz kilku niespodzianek związanych z tą serią.IMG_0283

W dzisiejszym artykule chcieliśmy przybliżyć koncepcję i zasady gry wszystkim, którzy nie mieli jeszcze okazji zetknąć się z Osadnikami.

Fabularnie gra pozwala graczom wcielić się w osadników, którzy przybywają na nowoodkrytą wyspę Catan, a ich zadaniem będzie jej kolonizacja. Jako osadnicy, gracze będą zakładać osady, budować drogi i miasta, tworzyć handel, i dbać o ciągły rozwój swojej kolonii. Tylko mądre zarządzanie zasobami, zdolności przywódcze i umiejętność negocjacji pozwoli zostać władcą Catanu!

Rozgrywka toczy się wyspie Catan, reprezentowanej przez planszę złożoną z sześciokątnych płytek, przedstawiających różne rodzaje terenu, które na początku gry układa się w losowy sposób, dzięki czemu każda rozgrywka stawia przed graczami nowe wyzwania. Dla nowych graczy przygotowany jest natomiast sugerowany początkowy układ planszy, który pozwala od razu zasiąść do gry i szybko poznać zasady rozgrywki. Na początku gry każdy z graczy posiada dwie osady, które pozwolą mu zdobywać surowce służące do dalszej rozbudowy, takie jak drewno, wełna czy glina.

IMG_0288Każdy gracz rozpoczyna swoją turę od rzutu dwiema sześciennymi kośćmi, od wyniku którego zależy, które pola przyniosą w danej turze dochód. Jeżeli gracz posiada osadę lub miasto w sąsiedztwie pola oznaczonego wartością wyrzuconą na kościach, ten gracz otrzymuje odpowiednią kartę (bądź karty) zasobów.

Osadnicy muszą się również zmierzyć z rabusiami, którzy grasują na wyspie, a czasem mają również możliwość wykorzystania złodziei w walce o surowce i nowe terytoria. Gracz, który w wyniku rzutu uzyskał wynik „7”, może przestawić pionek złodzieja na wybrane pole. Dopóki złodziej znajduje się na danym polu, nie będzie ono produkować surowców, a dodatkowo, gracz który przestawił złodzieja może ukraść jednemu z przeciwników kartę surowca. Oczywiście napadając na wioskę innego gracza musimy liczyć się z możliwością odwetu, kiedy to on będzie mógł pokierować krokami rabusia…

IMG_0294

Ponieważ w prężnie rozwijających się koloniach surowców często zaczyna brakować, gracze mogą ze sobą handlować, starając się pozyskać niezbędne materiały, oddając w zamian inne. Jeśli tylko obaj gracze się na to zgodzą, warunki takiej wymiany mogą być niemal dowolne, dlatego warto poświęcić nieco czasu na negocjacje i dobić korzystnego targu. Jeśli gracz nie chce oddawać żadnych surowców rywalom, może wymienić je z bankiem, jednak jest to wymiana zdecydowanie mniej korzystna, ponieważ bank oczekuje aż czterech kart danego surowca w zamian za inny. Warunki wymiany z bankiem można nieco poprawić poprzez budowę portu. Posiadając port, gracz może wymieniać karty z bankiem w stosunku 3:1, lub nawet 2:1. Niezależnie od tego czy odbywa się on z innymi graczami czy z bankiem, handel jest istotnym elementem rozgrywki, który pozwoli graczom szybciej rozbudowywać kolonie.

OzC 3 (3)

Gracze mogą również inwestować zdobyte zasoby w karty rozwoju, posiadające specjalne właściwości. W grze występują trzy główne rodzaje kart rozwoju. Pierwszy z nich to budynki, które zapewniają graczom dodatkowe punkty zwycięstwa. Drugim rodzajem są karty rycerzy, które pozwalają przestawić złodzieja (tak jak w przypadku uzyskania wyniku „7” na kościach). Ostatni rodzaj to karty wynalazków, które zapewniają specjalne, potężne zdolności, które – odpowiednio wykorzystane – mogą zapewnić graczowi przewagę nad innymi.

Celem gry jest posiadanie dziesięciu punktów na końcu swojej tury. Każda wybudowana osada oraz miasto zapewniają punkty, a dodatkowo gracze mogą próbować zdobywać premie (przyznawane za stworzenie najdłuższego szlaku handlowego lub największej armii), lub karty specjalnych budynków, które zapewniają dodatkowe punkty i mogą zaważyć o zwycięstwie.

IMG_0292

Podstawowe zasady gry można dodatkowo rozbudować, wykorzystując liczne dodatki do gry, które pozwalają zmierzyć się graczom z całkiem nowymi wyzwaniami, a także rozegrać scenariusze z różnorodnymi warunkami zwycięstwa.

Na dzisiaj to już wszystko, ale już niedługo na naszej stronie możecie spodziewać się kolejnych artykułów poświęconych historii Osadników z Catanu, a także ciekawostek związanych z tym tytułem.