23 stycznia 2018

Oko w oko z jaszczurem

dj03_box

Descent: Legowisko jaszczura

Z okazji zbliżającego się dodruku pierwszego dodatku do Descenta, postanowiliśmy przypomnieć, co tak właściwie oferuje Legowisko jaszczura i czy jest to dobry zestaw dla Waszej grupy. Zapraszamy do przeglądu najważniejszych nowości, kart, skarbów, bohaterów i popleczników w tym rozszerzeniu.

Ci, którzy spłoną

Zacznijmy od najważniejszej sprawy dla bohaterów – czyli od postaci. Legowisko Jaszczura wprowadza do gry dwie nowe postaci (z figurkami) i dwie klasy. Pierwszym bohaterem jest Reynhart Godny – dobrze rokujący giermek, który w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności i podstępnych zagrywek Zacharetha musiał uciekać ze swoich rodzinnych stron. Reynhart jest wojownikiem, którego ciosy są bardzo precyzyjne – podczas rzutu ataku może otrzymać żeton zmęczenia, aby przerzucić kość ataku.

dj03_reynhart dj03_quellen
Kliknij, żeby powiększyć.

Drugim bohaterem jest Wielki Mag Quellen – mimo że ten tytuł nadano mu nieco na wyrost (polecamy historię postaci na końcu zasad do gry ;) ), Quellen jest bardzo dobrym czarodziejem, który niestrudzenie będzie miotał zaklęciami, dzięki swojej zdolności, która pozwala mu niemal co turę leczyć zmęczenie. Nie musimy chyba dodawać, że Quellen i Reyhart stanowią zgrany duet?

Zaklęty kamieniu, wybieram cię!

Jedni magowie mają kruki, inni szczury lub żaby, inni na swojego chowańca wybierają pantery lub niedźwiedzie, ale są też tacy, którym wystarczy po prostu kamień. I to nie byle jaki kamień, ale zaklęty! Geomanta, czyli jedna z dwóch nowych klas, korzysta w grze z chowańców „Zaklętych kamieni”. Dzięki nim czarodziej może przedłużać zasięg swoich czarów, blokować pola i korzystać ze swoich specjalnych zdolności – w sam raz dla kogoś, kto lubi taktycznie rozmieszczać swoje postaci na mapie, a jednocześnie siać popłoch w szeregach Mrocznego Władcy z bezpiecznej odległości.

dj03_klasy

Drugą klasą jest czempion – archetypowy przywódca drużyny. Czempion będzie zarządzał żetonami odwagi – nowym dodatkowym zasobem, z pomocą którego może pomagać swoim towarzyszom. Od pozwolenia na przerzucenie testu do dodatkowych ataków – obecność czempiona jest zawsze mile widziana w drużynie.

Smoczy skarbiec

Czym byłby dodatek do gry przygodowej, który nie wprowadziłbym nowych „zabawek” dla bohaterów? Legowisko jaszczura zadba o to, żebyście mieli jakiekolwiek szanse ze smokiem. Cztery przedmioty dla pierwszego aktu i pięć przedmiotów dla drugiego aktu rozszerzy dostępny arsenał zarówno o „zwykłe” bronie, takie jak halabarda i nieco bardziej zaawansowane artefakty, jak Szata Słów, znacząco wpływająca na przeżywalność magów.

dj03_przedmioty

Krew dla mrocznego władcy, czaszki dla jego tronu

Mroczny władca otrzymuje w Legowisku jaszczura nową klasę – oprawcę. Dla tych, których pragnienia są nietypowe. Poza kartami nie można też zapomnieć o potworach, a tych mamy w rozszerzeniu dwa rodzaje – Smoczych strażników, żerujących na osłabionych bohaterach i Ogniste chochliki, których odporność na lawę będzie wyjątkowo przydatna w niektórych scenariuszach, a pośmiertny wybuch może napsuć bohaterom sporo krwi.

dj03_potwory

Na smoka!

Jest jeszcze kilka nowinek, o których należy szybko wspomnieć, żeby oddać sprawiedliwość Legowisku jaszczura. Po pierwsze są to sekretne pomieszczenia – na pewno znacie to uczucie z gier fabularnych lub cRPG, kiedy drużynowy odkrywca (vel. Łotrzyk) przypadkiem otworzy przejście do komnaty pełnej skarbów… lub pułapek i ziejących ogniem smoków. Teraz możecie natknąć się na takie przejścia także w Descencie, dzięki karcie sekretnego wejścia i przypisanemu do niej kafelkowi. Co znajdziecie w środku? Skarby i potwory – bądźcie gotowi.

Ostatnią nowością są karty pogłosek, czyli opcjonalne miniprzygody, które można włączyć w całość dłuższej kampanii lub rozegrać osobno, jako krótką sesję Descenta – idealny pomysł, jeśli nie macie czasu na kolejny duży etap kampanii lub po prostu chcecie „bez konsekwencji” wrócić do Descenta po dłuższej nieobecności.

Do zobaczenia w Terrinoth!

dj03_mroczny_wladca

Lubicie kamienie? Chcecie spróbować swoich sił w walce ze smokiem? Potrzebujesz potężnych potworów i popleczników, żeby nękać bohaterów? Zagralibyście czasem w krótką przygodę-przerywnik? A może po prostu szukacie kolejnych przygód i nowej kampanii? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedzieliście twierdząco, to Legowisko jaszczura może być dodatkiem w sam raz dla Was. Dodruk pojawi się w sklepach jeszcze w pierwszym kwartale 2018!