2 czerwca 2017

Instrukcja: Catan: Pojedynek

catan_duel_cover

Dwie kostki, dwa żetony, 180 kart i kilka zasad – tyle tylko potrzeba, żeby rozpocząć walkę o Catan. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak zacząć Catan: Pojedynek i czym różni się on od zwykłego Catanu, czytajcie dalej. :)

Pełną instrukcję w formacie pdf możecie pobrać tutaj.

Pierwsi osadnicy

catan_duel_setup

Przygotowanie gry nie zajmuje dużo czasu i jest bardzo proste. W trzech podajnikach kładziecie zakryte karty: dróg, osad, terenów, miast, kart graczy i wydarzeń. Z tych stosów będziecie dobierali karty za każdym razem, kiedy postanowicie poszerzyć lub rozbudować swoje włości, odkryjecie nowy teren, czy też po prostu otrzymacie kartę do ręki.

tarcze

Poza przygotowaniem kart w podajnikach, każdy gracz wybiera karty swojego koloru (dla ułatwienia oznaczone kolorową tarczą na rewersie) i układa je po swojej stronie tak, aby dwie osady były połączone drogą, a wokół nich rozłożonych było sześć kart terenu.

Pojedynek czas zacząć!

osadaW podstawowym scenariuszu będziecie starali się mądrze rozbudować swoje księstwo, tak aby jak najszybciej zdobyć 7 punktów zwycięstwa. Każda osada zapewnia jeden punkt, a każde miasto – dwa. Są też inne sposoby na zdobywanie punktów – więcej o punktach przeczytacie w pełnej instrukcji.

Co teraz, kiedy wszystko jest już gotowe? Naturalnie rozpoczynamy od zdobycia surowców!

1. Rzut kośćmi. Gracz rzuca kością z oczkami i kością wydarzeń. Kość z oczkami pokazuje, które tereny produkują surowce – gracze przekręcają każdy z terenów z odpowiednią liczbą o 90 stopni w lewo, żeby zaznaczyć zmianę. Kość wydarzeń wpływa na grę w wyjątkowy sposób i może mieć różne efekty – od napadu bandytów, po wyjątkowo obfite plony.

2. Akcja! Teraz gracz może zagrywać karty, wytyczać nowe drogi, wznosić osady lub rozbudowywać je do miast. Jeśli nie stać Cię na karty, które chcesz zagrać, możesz wymieniać swoje surowce na inne (w stosunku wymiany 3:1).

3. Sprawdzenie i wymiana kart. Jeśli masz za dużo kart na ręce – musisz kilka odrzucić. A jeśli któraś z posiadanych kart zupełnie nie pasuje do Twojej strategii – możesz wymienić ją na losową inną.

To wszystko?

Catan: Pojedynek nie jest grą skomplikowaną – prostota i jasność zasad sprawia, że do gry może zasiąść każdy, ale ilość kart, budynków i możliwości zapewnia, że każdy będzie się dobrze bawił. Jest jeszcze kilka zasad, dotyczących przewagi militarnej i handlowej i punktów rozwoju, dzięki którym gra staje się bardziej dynamiczna.

duell-pasek

Kiedy już rozegracie pierwszą partię z kartami podstawowymi, zapoznajcie się z kolejnymi scenariuszami z instrukcji, które wprowadzą ciekawe zasady i karty. Rozgrywając je po kolei przejdziecie przez erę złota, erę walki i erę rozwoju – każda z nich ma inną specyfikę, więc będziecie mogli wybrać swoją ulubioną, a dzięki ilości kart i strategii gra nie stanie się powtarzalna.

Pojedynek książąt

Pierwsze osady to ledwie zalążek wspaniałego królestwa. Wcielcie się w rolę książąt i poprowadźcie swoich poddanych, odkrywajcie nowe lądy, budujcie miasta i rozwijajcie kulturę i sztukę. Catan: Pojedynek ma wszystko, co powinna mieć gra strategiczna, a podaje to w prostej i pięknej formie. Z resztą – sprawdźcie sami! :)

siano teren owce