17 sierpnia 2016

Imhotep – budowniczy Egiptu

Imhotep_box

Nie o to bowiem chodzi: czy były potrzebne piramidy? Ale o to, ażeby wola faraona, gdy ją raz wypowiedziano, była spełniona. Tak, Pentuerze, piramida to nie grób Cheopsa, lecz – w o l a Cheopsa. Wola, która posiada tylu wykonawców, jak żaden król na świecie, a taki porządek i wytrwałość w działaniu, jak bogowie.

- B. Prus, Faraon

Jedna z najlepszych gier tego roku już wkrótce pojawi się w Polsce! Imhotep: Budowniczy Egiptu, czyli wielokrotnie nagradzana gra Phila Walkera-Hardinga, która ostatnio została nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres, ukaże się w polskiej wersji językowej nakładem naszego wydawnictwa. A czym wyróżnia się Imhotep i co zadecydowało o tak dużej, światowej popularności tej gry? Poniżej przedstawiamy krótki opis rozgrywki.

Przygotować statki!

Przygotowanie gry jest bardzo proste – wystarczy ustawić w rzędzie kafle monumentów, wybrać kolory graczy i potasować talie kart rynku i rund. W trakcie rozgrywki gracze będą umieszczać kamienne bloki w swoich kolorach na łodziach, które będą kursowały między przystanią a monumentami, transportując kamienie na miejsca budowy. Ten, kto będzie najsprawniejszym budowniczym i zdobędzie najwięcej punktów za swoje bloki po szóstej turze, wygrywa grę.

4002051692384_02

Wyruszamy!

Na początku tury gracze odkrywają kartę rundy – to ona określa, jakie statki będą dostępne dla budowniczych tym razem. Karta wskazuje, które kafelki statków należy przygotować. Statki różnią się od siebie ładownością – w grze mamy dwa statki, które mogą zabrać 4 kamienie, trzy, które zabiorą 3, dwa, na które można postawić 2 bloczki i tylko jedną małą łódkę, mogącą pomieścić zaledwie jedną kostkę.

W swojej turze każdy z graczy musi wykonać jedną (i tylko jedną!) akcję z czterech dostępnych:

- dobranie kolejnych zapasów kamieni do późniejszego wykorzystania

- dołożenie jednego kamienia na jeden ze statków, który jeszcze nie odpłynął

- wysłanie jednego statku do miejsca budowy

- zagranie jednej karty targowiska; karty targowiska to korzystne efekty, które dokonują postępu prac danego gracza

Kiedy wszystkie cztery statki znajdą się w przystaniach przy monumentach, runda się kończy. W ramach przygotowań do kolejnej, gracze odkładają statki do puli i odrzucają aktywne karty rynku. Wszystkie kamienie na monumentach i w zbiorach graczy pozostają na swoim miejscu.

Piramidy, obeliski i świątynie

Każdy z monumentów buduje się w inny sposób i za pomocą innej techniki. Przy niektórych budowlach punktacja zależy od kolejności bloczków, przy innych od wysokości wież ustawionych z nich, a przy jeszcze innych liczyć się będzie tak sprytne zarządzanie blokami, aby utworzyć jak najdłuższą ścieżkę swojego koloru. Dla przykładu budując Piramidę, gracze będą zdobywali punkty od razu po dołożeniu kamienia. Kamienie układa się w kolejnych kolumnach, rozpoczynając od lewego górnego narożnika. Kiedy pierwsza kolumna zostanie zapełniona, należy układać kamienie w kolumnie środkowej itd. ilość punktów zdobytych za dany kamień jest zależna od jego pozycji w Piramidzie.

Imhotep_kafel_piramida

Za kamienie w Grobowcu punkty przyznawane są na koniec gry. Bloczki układa się w kolumnach, a każda grupa połączonych ze sobą kamieni (nie na ukos) na koniec gry zapewnia odpowiednią ilość punktów. Grobowiec ma nieograniczoną ilość miejsca po prawej stronie, dlatego gracze mogą układać swoje „ścieżki” nawet, kiedy skończy się już miejsce wyznaczone przez białe linie na kaflu.

Imhotep_kafel_grobowiec

Wola Faraona

Jak widzicie gra jest bardzo prosta, ale daje mnóstwo możliwości, a ciekawe rozwiązania związane z punktacją sprawiają, że można grać w nią wiele razy bez znudzenia. Opisane przez nas Piramidy i Grobowce to tylko dwa z ośmiu monumentów (razem z ich wariantami), które wzniesiecie w Imhotepie: Budowniczym Egiptu! Przygotujcie się sprawnego zarządzania planami budowy – wkrótce cały Egipt pozna wasz kunszt i umysł architekta!

Imhotep: Budowniczy Egiptu ukaże się po polsku jeszcze w tym roku.