26 czerwca 2019

Horror w Arkham LCG: Pożeracze snów – zapowiedź nowego rozszerzenia

ahc37_3d

„Są pewne zakrzywienia czasu, przestrzeni, wizji i rzeczywistości,  które jedynie śniący jest w stanie przepowiedzieć…”

– H. P. Lovecraft, „Srebrny klucz”

Poza granicami świata jawy istnieje pewna ukryta kraina: zadziwiający świat wyobrażeń i koszmarów. Po przeczytaniu okultystycznych dzieł Virgila Graya opowiadających o jego podróżach do „Krain snów” postanawiacie sami wyruszyć w drogę i zobaczyć prawdę na własne oczy. Jednak im bardziej zagłębiacie się w śledztwo, tym częściej zastanawiacie się, co jest rzeczywistością, a co fikcją? Jakie tajemnice kryją się w mrocznych, zakazanych miejscach po drugiej stronie bram snu?

Wydawnictwo Galakta z przyjemnością prezentuje najnowsze rozszerzenie do gry Horror w Arkham LCG: Pożeracze snów.

W tym rozszerzeniu, które rozpoczyna piąty cykl Horroru w Arkham: Gry karcianej, 1-4 graczy wciela się w rolę grupy badaczy przemierzającej Krainy snów lub ich towarzyszy, którzy pozostali w świecie jawy. Zawiera ono 95 kart scenariuszy, wprowadzających nowe wyzwania, a także 56 kart graczy, pozwalających na nowe ścieżki rozwoju Waszych badaczy. Rozszerzenie składa się z dwóch pierwszych scenariuszy cyklu Pożeracze snów – po jednym scenariuszu dla każdej z obu grup. Na jakie dziwy i okropieństwa natkniecie się, gdy przekroczycie granice Waszych przebudzonych umysłów?

ahc37_cardfan_a1-6x

Jedna z wielu rzeczywistości

Coś dziwnego dzieje się w Arkham.

To ponure miasto w Nowej Anglii od zawsze znane było z dziwnych zjawisk. Jednak natura tego, co wydarzyło się tym razem, przekracza  granice wszystkiego, co do tej pory widzieli niewzruszeni mieszkańcy.

Pisarz, Virgil Gray, w ostatnim wydaniu Opowieści z Nevermore opisał podróż, jaką odbył w swoich snach – podróż, która jak podkreślał, nie była fikcją literacką. Pisał o długich, spiralnych schodach, o palącym słupie żywego ognia, o drzewie pochodzącym z księżyca i o niezwykłym gadającym kocie… a także o wielu innych, równie niewiarygodnych rzeczach. Jednak z jakiegoś powodu inni mieszkańcy Arkham twierdzą, że w swoich snach doświadczyli tych samych przeżyć. Eksperci przekonali Graya oraz innych podzielających jego psychozę do odbycia terapii w miejscowym przytułku, jednak coś Wam mówi, że w tej opowieści kryje się więcej, niż widać na pierwszy rzut oka.

ahc37_cardart_experimental

Aby dotrzeć do sedna tego dziwnego zjawiska, Wasz zespół badaczy będzie musiał się rozdzielić. Gdy tylko to nastąpi, przekonacie się, że Wasza rzeczywistość jest zaledwie jedną z wielu – ścieżki, którymi możecie podążać, są niezliczone.

Cykl Pożeracze snów zawiera dwie kampanie do Horroru w Arkham: Gry karcianej, a każda z nich posiada własny dziennik kampanii. Duże rozszerzenie, w którym rozpoczynacie swoją przygodę, zawiera po jednym scenariuszu do każdej z tych kampanii. W pierwszym z nich – „Przez wrota snu” – w poszukiwaniu odpowiedzi udajecie się do sfery snów. Z początkowego snu przenieśliście się w znajome okolice: te same, które Virgil Gray przemierzał w Opowieściach z Nevermore. Nawet jeśli na własne oczy widzicie opisane przez niego rzeczy, musicie zadać sobie pytanie, czy to co widzicie, jest prawdziwe? Czy może Wasze umysły po prostu widzą to, co spodziewają się zobaczyć?

Każdy ze scenariuszy Pożeraczy snów może być rozegrany samodzielnie lub w połączeniu z trzema Zestawami Mitów z cyklu Pożeracze snów, tworząc w ten sposób większą, czteroczęściową kampanię. Dodatkowo możliwe jest połączenie tych scenariuszy  z wszystkimi sześcioma Zestawami Mitów z cyklu Pożeracze snów i stworzenie z nich spójnej, ośmioczęściowej kampanii. Którąkolwiek ścieżką zdecydujecie się podążać, jeśli chcecie przetrwać, musicie dowiedzieć się, czy możecie zaufać swoim umysłom i sprzymierzeńcom oraz trzymać się tego, co na pewno jest prawdziwe. Wasz los jest w Waszych rękach.

ahc37_art_law-of-ygiroth-chaos

Luke Robinson, Śniący

Aby przygotować się do wyprawy do niebezpiecznej krainy, która kryje się za granicami świata jawy, będziecie musieli polegać na nowych sprzymierzeńcach, a żaden nie jest lepiej przygotowany, aby przeprowadzić Cię przez Krainy snów, niż doświadczony śniący, Luke Robinson (Pożeracze snów, 4). Wiele lat temu Luke odkrył wejście do Krain snów. Otrzymał od swojego wuja niezwykłe pudełko, dzięki któremu poznał sposób na podróżowanie do Bramy snu i z powrotem. Od tamtej pory większość swych dni spędzał na wędrowaniu i poszukiwaniu przygód w świecie snów. Przemierzał ulice Celephaïs i oglądał niezliczone cuda Zaczarowanego lasu, odkrywając tajemnice tych ziem i niezliczonych śniących, którzy tam mieszkali. Teraz pradawny chaos próbuje zniszczyć nie tylko świat jawy, ale również świat z jego snów, a na to Luke nie może pozwolić.

ahc37_cardart_luke-crystal

Dziwny artefakt, który wiele lat temu podarował mu jego wuj, okazał się potężnym Pudełkiem z bramą (Pożeracze snów, 13), który stał się teraz jego atutem. Zabiera je ze sobą wszędzie, rozpoczyna z nim każdą rozgrywkę i w ramach szybkiej akcji może wydać z tej Relikwii ładunek, aby uwolnić się ze zwarcia z każdym wrogiem i uciec do Bramy snów (Pożeracze snów, 15a). Ta lokalizacja jest dostępna tylko dla Luke’a – to jego bezpieczna przystań, gdzie może się wyleczyć lub przygotować na czekające go próby bez obawy, że zaatakują go potwory. Nie znaczy to jednak, że śniący może zostać wykluczony z walki całkowicie. Brama snów jest połączona ze wszystkimi odkrytymi lokacjami, co pozwala Luke’owi w każdej rundzie zagrać kartę wydarzenia tak, jakby znajdował się w połączonej lokalizacji. Dzięki Bramie snów może też poruszać się na duże odległości, ponieważ jeśli na koniec fazy badaczy Luke nadal znajduje się na Bramie snów, musi poruszyć się do dowolnej odkrytej lokalizacji.

Brama snów to karta ze słowem kluczowym Powiązana, po raz pierwszy wprowadzonym w scenariuszu Przed Czarnym tronem, które oznacza, że może wejść do rozgrywki tylko z kartą gracza, z którą jest  powiązana –  w tym wypadku z Pudełkiem z bramą. Powiązane karty nie mają określonego poziomu i nie są częścią talii badacza. Przeciwnie, są odkładane na bok, dopóki nie zostaną wezwane, co daje więcej możliwości wzmocnienia Waszych badaczy na nadchodzące wyzwania. Jednak w parze z potęgą, którą daje Brama snów, idą też wielkie niebezpieczeństwa.

ahc37_card_dream-gate-wondrous-journey ahc37_card_dream-gate-pointless-reality

Podczas swojej podróży przez Krainę snów Luke musi uważać, aby nie stać się Oderwanym od rzeczywistości (Pożeracze snów, 14). Jeśli to Szaleństwo zostanie ujawnione, w grze należy umieścić Bramę snów w wersji Bezsensowna rzeczywistość (Pożeracze snów, 15b). Luke Robinson będzie tam uwięziony do czasu, kiedy z sukcesem zbada lokalizację o zasłonie 6 lub gdy faza badaczy się zakończy.

Luke musi wykonać to zadanie bez pomocy innych badaczy, którzy nie mogą wejść na lokalizację, inaczej zostanie zmuszony do poruszenia się z Bramy Snów do dowolnej odkrytej lokalizacji, otrzymując przy tym 2 punkty przerażenia. Chociaż poczytalność Luke’a wynosi aż 9, co jest wartością wysoką nawet jak na mistyka, błąd w Krainach snów może mieć katastrofalne skutki w świecie jawy. Luke nie może zapomnieć, co jest rzeczywistością, a co tylko snem.

Zanim się obudzę

Coś nawiedza sny mieszkańców Arkham i tylko Wy możecie zapewnić bezpieczeństwo śpiącym. Jesteście gotowi stawić czoła nowej rzeczywistości? Zbierzcie Wasz zespół, wzmocnijcie Wasze umysły i przygotujcie się do wkroczenia w świat, który dotychczas tylko Wam się śnił!