12 czerwca 2015

Historia Catanu

osadnicy_okladka2d_newDzisiaj przygotowaliśmy dla was kolejny artykuł z okazji jubileuszu Osadników z Catanu – tym razem przybliżymy wam historię  powstania gry.

Nie jest tajemnicą, że Osadnicy z Catanu już od wielu lat są jednym z najpopularniejszych tytułów pośród gier planszowych. Oczywiście nie od razu Catan zasiedlono i należy pamiętać, że na status gry legendarnej „Osadnicy” pracowali przez ostatnie dwadzieścia lat. Jakie elementy złożyły się na sukces serii?

Najważniejszym z nich jest z pewnością fakt, że w grze może wziąć udział bardzo zróżnicowane grono graczy – niezależnie od wieku czy znajomości gry, wszyscy mogą się przy niej dobrze bawić. Jest to świetny tytuł dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z planszówkami, ponieważ podstawowe zasady są bardzo proste i pozwalają zasiąść do rozgrywki niemal od razu. Dzięki prostym zasadom jest to również doskonały tytuł dla młodszych graczy, a zarazem sposób na wciągnięcie w planszówkowe hobby całej rodziny. Z drugiej strony, Osadnicy z Catanu są grą oferującą wiele możliwości i pozwalają dobrze bawić się także bardziej zaawansowanym, oczekującym wymagającej rywalizacji graczom, którzy mogą planować różnorodne strategie oraz wykazać się sprytem w negocjacjach z pozostałymi uczestnikami rozgrywki. W sieci powstają liczne poradniki strategiczne, a dołączenie do grona najlepszych graczy wymaga naprawdę dużych umiejętności. Dodatkowo, kolejne rozszerzenia wprowadzają nowe elementy, które pozwalają rozbudować grę i tym samym poszerzyć wachlarz możliwości i strategii, które gracze mogą wykorzystać podczas gry. Łącząc te dwa elementy – prostotę i różnorodność – Osadnicy z Catanu szybko podbili serca graczy w wielu krajach.

Ląd na horyzoncie

Historia gry sięga początku lat 90 ubiegłego wieku, kiedy autor gry – Klaus Teuber, pracujący wówczas jako dentysta i tworzący gry w ramach hobby – wpadł na pomysł stworzenia tytułu opartego na koncepcji odkrywania niezbadanej wyspy. Na samym początku gra miała polegać na stopniowym eksplorowaniu wyspy poprzez obracanie kafelków planszy, a następnie tworzeniu na nich kolonii z wykorzystaniem zdobytych surowców. Autor miał już wówczas na koncie kilka wydanych tytułów oraz pracował nad kilkoma innymi, często łącząc elementy różnych projektów i czerpiąc z innych pomysłów, jednak projekt z wyspą od początku wydawał mu się wyjątkowy, a czas miał pokazać, że było to trafne przeczucie.

catan-prototyp-spielfeld_full_opt catan-prototyp-karten_full_opt
Elementy z prototypu gry.

Pierwszymi odbiorcami gry była rodzina autora, która wspólnie z nim testowała grę i swoimi opiniami kształtowała jej dalszy odbiór. Czasami w trakcie partii autor zauważał, że współgracze tracą zainteresowanie, co było sygnałem, że grze brakuje tego „czegoś” – wówczas gra wracała do etapu projektowania. Wreszcie, po około czterech latach pracy Osadnicy z Catanu przyjęli ostateczny kształt, który znamy dzisiaj – złożoną z charakterystycznych heksagonalnych kafelków planszę, kostki, garść pionków oraz karty z zasobami. Okazało się to strzałem w dziesiątkę – rodzina autora była zachwycona, a każda rozgrywka rozbudzała apetyt na kolejne. Klaus Teuber zdecydował, że gra jest ukończona. Jako ciekawostkę możemy dodać, że część pomysłów, które autor początkowo zawarł w swoim prototypie o odkrywaniu wyspy ale ostatecznie nie pojawiły się w „Osadnikach”, została przez niego wykorzystana podczas tworzenia dwóch innych tytułów: Lӧwenherz oraz Entdecker.

OzC (8)

Premiera Osadników z Catanu odbyła się w 1995 roku, w trakcie targów Spiel! w Essen, a pierwszy nakład pięciu tysięcy sztuk rozszedł się błyskawicznie. Gra okazała się w Niemczech ogromnym sukcesem, szybko zdobywając większość nagród przyznawanych grom planszowym, w tym najbardziej prestiżową – Spiel des Jahres. Wszyscy zakochali się w „Osadnikach”, a już po pierwszym roku na stoły graczy trafiło ponad 400 000 kopii gry, co jest oszałamiającym wynikiem. Popularność gry pozwoliła Klausowi Teuberowi zrezygnować z dotychczasowej pracy i w całości poświęcić się tworzeniu gier planszowych, co zaowocowało między innymi rozbudowaniem serii Catan o liczne rozszerzenia i samodzielne gry.

Catan podbija Świat

Od tamtej pory, Osadnicy z Catanu cieszą się niesłabnącą popularnością na całym świecie. Gra została przetłumaczona na ponad 30 różnych języków, a od 1995 roku sprzedanych zostało ponad 22 miliony egzemplarzy tytułów z serii Catan. Oprócz rozszerzeń do gry podstawowej, Osadnicy z Catanu doczekali się również licznych wydań specjalnych, wariantów, scenariuszy oraz samodzielnych gier opartych na mechanice „Osadników”, a także wersji karcianych czy kościanych. Dodatkowo gra dostępna jest również w wersji elektronicznej, dostępnej na komputery oraz urządzenia mobilne. Świat Catanu okazał się tak inspirujący, że na podstawie gry powstała również powieść!

OzC (9)

Tak ogromna popularność Osadników z Catanu okazała się być zaskoczeniem również dla samego autora. W jednym z wywiadów przyznał on, że nigdy nie spodziewał się, że gra osiągnie aż tak wielki sukces. Patrząc na dotychczasowy sukces gry, już teraz można powiedzieć że jest to tytuł ponadczasowy i legendarny. „Osadnicy” już teraz sa klasyką gatunku i spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, że będą towarzyszyć ludzkości przez kolejne dziesięciolecia!