Otwarte Mistrzostwa Polski 2017

Informacje ogólne

Otwarte Mistrzostwa Polski w Catan: Grę planszowącatan_gra_planszowa_omp_2016

Zapraszamy do udziału w nowej edycji Mistrzostw Polski w Catan: Grę planszową! Tym razem Mistrzostwa polski będą odbywały się na dwóch etapach i będą trwały od kwietnia do końca sierpnia. Pierwszy etap to eliminacje w całej Polsce do których możecie swobodnie dołączać i walczyć o fantastyczne nagrody. Dwóch najlepszych graczy w każdych eliminacjach zostanie zakwalifikowanych do udziału w wielkim finale, który odbędzie się w Krakowie 7 października 2017. Szczegółowe informacje na temat eliminacji znajdziecie w regulaminie.

Eliminacje

W eliminacjach udział może wziąć każdy, kto nie wygrał jeszcze żadnego turnieju eliminacyjnego. Eliminacje będą odbywać się w różnych miejscach w Polsce, a kolejne wydarzenia będą pojawiać się na naszej mapie z biegiem czasu. Zapisy będą prowadzili organizatorzy poszczególnych wydarzeń. Jeśli chciałbyś wziąć udział w takim wydarzeniu, ale w Twojej okolicy nikt nie organizuje turnieju – zajrzyj do swojej ulubionej kawiarni i zapytaj, czy myśleli o zgłoszeniu swojego lokalu do naszego wydarzenia.

W eliminacjach walczycie o wspaniałe nagrody. Pula nagród podczas każdego turnieju eliminacyjnego kształtuje się następująco:

Miejsce I: bilet uprawniający do udziału w finale, gra Dawno, dawno temu…, scenariusz Catan: Polska,

Miejsce II: bilet uprawniający do udziału w finale, scenariusz Catan: Polska,

Miejsce III: scenariusz Catan: Polska.

Turniej finałowy

W turnieju finałowym udział mogą wziąć tylko najlepsi gracze, wyłonieni podczas eliminacji. Zawalczą oni w Krakowie o prestiżowe nagrody i prawo do udziału w Mistrzostwach Świata, które odbędą się 10-12 listopada w Barcelonie. Pula nagród w turnieju finałowym:

Miejsce I: bilet uprawniający do uczestnictwa w Mistrzostwach Europy w Catan, odbywających się 10-12 listopada w Barcelonie, gra planszowa Wiek Złodziei, bon o wartości 500 zł do jednorazowego wykorzystania w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym w ciągu miesiąca od zakończenia finału,

Miejsce II: bilet uprawniający do uczestnictwa w Mistrzostwach Europy w Catan, odbywających się 10-12 listopada w Barcelonie, gra planszowa Andromeda, bon o wartości 250 zł do jednorazowego wykorzystania w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym w ciągu miesiąca od zakończenia finału,

Miejsce III: gra planszowa Ragers: Mistrzowie Areny, bon o wartości 250 zł do jednorazowego wykorzystania w naszym sklepie internetowym lub stacjonarnym w ciągu miesiąca od zakończenia finału.

Mapa rozgrywek

Lista turniejów

Chcesz dołączyć do rozgrywek eliminacyjnych w Mistrzostwach Polski w Catan i zostać najlepszym osadnikiem/handlarzem/budowniczym? Znajdź w tabeli najbliższe miasto lub skorzystaj z mapy i wybierz się na wielki turniej! W tabeli znajdziesz także linki, które przydadzą się, jeśli masz jakiekolwiek pytania do organizatorów. Znajdź swój turniej i walcz o nagrody!

Data Miasto Organizator
01.04 Wrocław Gratislavia
10.04 Olsztyn Dziki Pion
15.04 Łódź Szop Gracz
22.04 Szczecinek Szczecinecki Klub Fantastyki
07.05 Kalisz Columbus Coffee
07.05 Chełmża Chełmżyński Ośrodek Kultury
13.05 Katowice ERPEGIE
13.05 Warszawa Zgrani
13.05 Wrocław Marajo
14.05 Poznań Kawroz
14.05 Kraków Domówka Cafe
14.05 Bydgoszcz Cybermachina
20.05 Bytom Bastylion
20.05 Puławy Grajdołek
20.05 Szczyrk Gnomicon
21.05 Toruń Cybermachina
21.05 Kraków Dragonus
26.05 Warszawa Casual Gaming
27.05 Wrocław Planszóweczka.pl
27.05 Bielsko-Biała Strefa Gry
09.06 Białystok Pomysłowa Kredka
10.06 Rzeszów Gamekeeper
10.06 Nowa Sól Offline
10.06 Sztum Klub Gier Pionkolandia
10.06 Oświęcim Oświęcimski Festiwal Gier
11.06 Gdańsk Graciarnia
16.06 Elbląg Arka Gier
17.06 Bielsko-Biała Beskidzki Festiwal Dobrej Energii
17.06 Warszawa Mirage Hobby
17.06 Szczecin Fenix
18.06 Białystok Bastion
24.06 Katowice Ludiversum
24.06 Wrocław HEX
25.06 Nowy Sącz MagicBox Cafe
25.06 Piekary Śląskie PlanszoGranie w Piekarach Śląskich
25.06 Sochaczew Planszówki w Sochaczewie
01.07 Ruda Śląska FESTnik (Ruda Mithrilu)
01.07 Warszawa Planeswalker
07.07 Jaworzno Morigal
08.07 Olsztyn Fundacja Szalony Krasnolud
09.07 Częstochowa Twierdza/Medalikon
13.07 Susz SKAMA
15.07 Toruń Książnica Kopernikańska
23.07 Kraków HEX
30.07 Jelenia Góra Trzy Trolle
30.07 Warszawa Beerokracja
30.07 Gdańsk KROLM
04.08 Giżycko Klub Młodzieżowy Pełna Chata
12.08 Grójec Grójecki Ośrodek Kultury
13.08 Gdańsk Cybermachina Gdańsk
17.08 Polanowice XIV Konwent Jaskini Behemota
18.08 Poronin Ośrodek wypoczynkowy u Pradziada
19.08 Warszawa Strefa MTG
22.08 Piekary Śląskie Miejski Klub Gier Planszowych w Piekarach Śląskich
27.08 Ełk Card Store
26.08 Zielona Góra Zielone Wzgórza
27.08 Lubin Centrum kultury Muza
27.08 Pruszków Merfolk

Dla organizatora

Zgłoś turniej

Zorganizowanie turnieju w jedną z najpopularniejszych gier planszowych na świecie może okazać się wspaniałym sposobem na zaangażowanie swojej społeczności i klientów w wyjątkowe wydarzenie. Aby zgłosić turniej wystarczy poprawnie wypełnić formularz, znajdujący się poniżej. Zgłoszenia rozpatrujemy w ciągu trzech dni roboczych.

Promocja turnieju

Zachęcamy do aktywnej promocji wydarzenia. W paczce z nagrodami, którą wysyłamy na turniej znajdują się także materiały promocyjne, takie jak plakaty, ulotki i podkładki pod kubki. Tylko od organizatora turnieju zależy, w jaki sposób najlepiej je wykorzystać. Zaakceptowane turnieje pojawią się także na mapie Mistrzostw Catanu, która zostanie opublikowana na naszej stronie na początku kwietnia.

Po turnieju

Do obowiązków organizatora turnieju należy zebranie i przesłanie najważniejszych danych na temat wydarzenia. Przede wszystkim będziemy potrzebowali kontaktu do zwycięzców turnieju (dwóch najlepszych graczy). Prosimy także o kilka zdjęć, które będziemy mogli opublikować na naszej stronie internetowej i Facebooku. Na odesłanie wypełnionego formularza poturniejowego mają Państwo 3 dni robocze od daty zakończenia wydarzenia. Formularz prosimy wysłać na adres turnieje@galakta.pl:

Eliminacje: Formularz poturniejowy (181.1 KB)

Formularz zgłoszeniowy

 

Informacje ogólne:

Nazwa lokalizacji:
Adres lokalizacji:
Planowana data turnieju:
Osoba kontaktowa:
Adres e-mail:

Adres do wysyłki nagród i egzemplarzy turniejowych:

Ulica i nr lokalu:
Kod pocztowy:
Miasto:
Adres e-mail:
Telefon kontaktowy dla kuriera:

Pozostaw to pole puste:

Uzasadnienie i/lub dodatkowe uwagi:

 

Regulamin

Regulamin Mistrzostw Polski w Catan: Grę planszową 2017

Postanowienia ogólne

 1. Organizatorem Mistrzostw Polski w Catan: Grę planszową 2017 (zwanych dalej MPC) jest firma GALAKTA z siedzibą przy ul. Łagiewnickiej 39, 30-417 Kraków, zwana dalej Organizatorem.
 2. Regulamin określa zasady przeprowadzania i uczestnictwa w MPC i zawiera warunki, które uczestnik i Koordynator Eliminacji akceptuje, biorąc udział w MPC.
 3. W turniejach MPC nie mogą uczestniczyć pracownicy i przedstawiciele Organizatora ani Koordynator Eliminacji.

Definicje

 1. Organizator – firma GALAKTA z siedzibą przy ul. Łagiewnickiej 39, 30-417 Kraków.
 2. Koordynator Eliminacji (zwany dalej Koordynatorem) – osoba odpowiedzialna za reklamę, organizację i przeprowadzenie turnieju eliminacyjnego.
 3. Gracz – osoba biorąca udział w turnieju eliminacyjnym lub finałowym.

Struktura MPC

 1. MPC odbywają się w dwustopniowej strukturze, podzielonej na eliminacje oraz finał.
 2. Eliminacje to okres od 1 kwietnia 2017 do 31 sierpnia 2017, w którym Koordynatorzy Eliminacji organizują turnieje eliminacyjne. Zwycięzcy (I i II miejsce) tych turniejów otrzymują prawo uczestniczenia w etapie finałowym.
 3. Finał to pojedynczy turniej, w którym udział mogą wziąć tylko zwycięzcy eliminacji. Finał odbędzie się 7 października 2017, a jego dokładne miejsce zostanie określone i ogłoszone na stronie internetowej Organizatora w sierpniu 2017.

Udział

 1. W MPC mogą brać udział wyłącznie osoby pełnoletnie oraz nieletnie za pisemną zgodą opiekuna prawnego, przedłożoną Koordynatorowi.
 2. Aby wziąć udział w MPC, uczestnik zobowiązany jest zgłosić odpowiednio wcześniej ten fakt Koordynatorowi Eliminacji w sposób przewidziany przez organizatora danego turnieju.
 3. Zwycięzca eliminacji ani gracz, który podczas eliminacji zajął drugie miejsce nie może brać udziału w kolejnych eliminacjach.

Zasady organizacji eliminacji

 1. Osoba, która chce zorganizować eliminacje, powinna przesłać wypełnione zgłoszenie dostępne tutaj na adres turnieje@galakta.pl, lub poprawnie wypełnić i wysłać formularz zgłoszeniowy dostępny pod tym adresem.
 2. Wysyłając zgłoszenie, Koordynator Eliminacji zgadza się przestrzegać niniejszego regulaminu.
 3. Po zaakceptowaniu zgłoszenia przez Organizatora, dalsze szczegóły wydarzenia będą ustalane z organizatorem eliminacji drogą mailową.
 4. Organizator zastrzega sobie prawo do niezaakceptowania zgłoszenia bez podania przyczyny.
 5. Koordynator Eliminacji może przeprowadzić do trzech turniejów eliminacyjnych. Każdy z turniejów musi odbyć się w innym miejscu.
 6. Aby turniej eliminacyjny był legalny, a zwycięzca i osoba, która zajęła drugie miejsce otrzymali prawo do uczestniczenia w finale, w turnieju musi brać udział co najmniej 12 osób.
 7. Organizator zobowiązuje się przekazać Koordynatorowi Eliminacji nagrody, materiały promocyjne i wypożyczyć egzemplarze do gry najpóźniej na trzy dni przed datą turnieju.
 8. Koordynator Eliminacji zobowiązuje się poinformować Organizatora o zakończeniu turnieju eliminacyjnego w ciągu 5 dni roboczych od zakończenia turnieju eliminacyjnego, a także podać adres, na który Organizator zleci podjęcie wypożyczonych egzemplarzy gry.
 9. Koordynator Eliminacji zobowiązuje się poprawnie wypełnić po turnieju formularz turniejowy (dostępny na stronie Organizatora pod tym adresem) i przesłać go do Organizatora w ciągu trzech dni roboczych od zakończenia danego turnieju eliminacyjnego na adres turnieje@galakta.pl.
 10. W jednym tygodniu może odbyć się maksymalnie 6 turniejów eliminacyjnych.

Nagrody

Nagrody otrzymują gracze, którzy zajęli najwyższe miejsca w rozgrywkach eliminacyjnych i w finale, według poniższych punktów. Za dostarczenie nagród na miejsce rozgrywek odpowiedzialny jest Organizator. Za rozdzielenie i wręczenie nagród w eliminacjach odpowiedzialny jest odpowiedni Koordynator Eliminacji. Za rozdzielenie i wręczenie nagród w finale odpowiedzialny jest Organizator.

W przypadku rezygnacji z nagrody lub jej części, nagrodę (lub jej część, o której mowa) otrzymuje następny najlepszy gracz. Jeśli sześciu kolejnych graczy zrezygnuje z biletu uprawniającego do uczestnictwa w finale, nagroda ta przepada i nie jest wręczana.

Nagrody w finale

1. Za zajęcie pierwszego miejsca gracz otrzymuje:

a.) bilet uprawniający do uczestnictwa w Mistrzostwach Europy w Catan, odbywających się 10-12 listopada w Barcelonie,

b.) grę planszową Wiek Złodziei,

c.) bon o wartości 500 zł do jednorazowego wykorzystania w sklepie internetowym lub stacjonarnym Organizatora w ciągu miesiąca od zakończenia finału.

2. Za zajęcie drugiego miejsca gracz otrzymuje:

a.) bilet uprawniający do uczestnictwa w Mistrzostwach Europy w Catan, odbywających się 10-12 listopada 2016 w Barcelonie,

b.) grę planszową Andromeda,

c.) bon o wartości 250 zł do jednorazowego wykorzystania w sklepie internetowym lub stacjonarnym Organizatora w ciągu miesiąca od zakończenia finału.

3. Za zajęcie trzeciego miejsca gracz otrzymuje:

a.) grę planszową Ragers: Mistrzowie Areny,

b.) bon o wartości 100 zł do jednorazowego wykorzystania w sklepie internetowym lub stacjonarnym Organizatora w ciągu miesiąca od zakończenia finału.

Nagrody w eliminacjach

1. Za zajęcie pierwszego miejsca gracz otrzymuje:

a.) bilet uprawniający do udziału w finale,

b.) grę Dawno, dawno, temu…,

c.) scenariusz Catan: Polska.

2. Za zajęcie drugiego miejsca gracz otrzymuje bilet uprawniający do udziału w finale oraz scenariusz Catan: Polska.

3. Za zajęcie trzeciego miejsca gracz otrzymuje scenariusz Catan: Polska.

Zasady przeprowadzania turnieju eliminacyjnego i finałowego

Wszystkie zasady przeprowadzania turnieju eliminacyjnego i finałowego znajdują się w osobnym dokumencie, zatytułowanym „Zasady przeprowadzania turniejów”, dostępnym na stronie internetowej Organizatora. Organizator i Koordynator Eliminacji zobowiązują się dokładnie zapoznać się z tym dokumentem i przeprowadzić odpowiednie turnieje według zawartych w nim zasad.

Obstawianie i kupowanie wyników

Obstawianie i kupowanie wyników gier podczas MPC przez kogokolwiek (włączając sędziów, Organizatora, graczy i oglądających) jest surowo zabronione. Każdy, kto mimo to będzie obstawiał wyniki gier lub oferował graczom jakąkolwiek formę rekompensaty za zdobycie określonej pozycji w rozgrywce, może zostać poproszony o opuszczenie lokalu, w którym odbywają się rozgrywki. Gracze, którzy podejmą próbę oszustwa zostaną zdyskwalifikowani oraz nie będą mogli uczestniczyć w żadnym turnieju eliminacyjnym w MPC.

Publikowanie informacji o turnieju

Organizatorzy eliminacji, sędziowie i gracze mogą swobodnie publikować w mediach wszelkie informacje na temat daty i przebiegu rozgrywek, nagród etc., o ile publikacje takie pozostają w zgodzie z przepisami prawa.

Organizator zastrzega sobie prawo do publikowania na swojej stronie internetowej, profilu na Facebooku i Instagramie, informacji o przebiegu rozgrywek eliminacyjnych i finałowych, zwycięzcach (imiona i zdjęcia), dacie i miejscu poszczególnych eliminacji (łącznie z oznaczaniem miejsc eliminacji i finału na własnej Mapie Google), podsumowań rozgrywek etc.

Biorąc udział w turnieju uczestnik przyznaje Organizatorowi prawo do publikowania jego imienia, nazwiska, wizerunku, przyjętych w rozgrywce strategii, cytowania wypowiedzi ustnych i pisemnych, nagrywania i publikowania rozgrywek z jego udziałem oraz zdjęć i transmisji z wydarzeń MPC, w których bierze udział.

Obowiązki turniejowe

Każdy uczestnik MPC zobowiązuje się do przestrzegania zawartych w tym i we wszystkich obowiązujących podczas danego turnieju dokumentach postanowień.

Od uczestników turnieju oczekuje się zachowywania się z szacunkiem wobec współgraczy i przestrzegania ogólnie przyjętych norm obyczajowych. Wszystkie dyskusje podczas turnieju powinny być prowadzone w spokojnym tonie, który odpowiada duchowi rywalizacji fair play. Niedopuszczalne są zachowania ofensywne, obrażanie innych graczy lub grup etc.

Obowiązki gracza

Graczem jest każdy uczestnik turnieju, którzy bierze czynny udział w przynajmniej jednej rozgrywce eliminacyjnej lub finałowej.

- Gracz zobowiązuje się do rozgrywki fair play i kulturalnego zachowania.

- Gracz powinien dobrze znać zasady gry podstawowej Catan (do pobrania ze strony internetowej Organizatora).

- Gracz zobowiązuje się do stawienia się na miejsce turnieju o czasie wskazanym przez Koordynatora Eliminacji (w przypadku eliminacji) lub Organizatora (w przypadku finału).

Obowiązki obserwatora

Obserwatorem jest każda osoba, która w danym momencie nie bierze udziału w rozgrywce, ale przygląda się jej. Obserwator nie może komentować przebiegu gry, doradzać żadnemu z graczy, komentować decyzji sędziego, powinien starać się nie rozpraszać graczy i zachować rozsądny dystans od grających. W przypadku nieprzestrzegania tych wytycznych, obserwator może zostać poproszony przez sędziego lub Koordynatora Eliminacji o zachowanie tych zasad. Jeśli sędzia lub organizator stwierdzi, że obserwator celowo dąży do zakłócenia rozgrywki, obserwator może zostać poproszony o opuszczenie miejsca, w którym odbywa się turniej.

Obowiązki Koordynatora Eliminacji

Koordynator Eliminacji to osoba odpowiedzialna za zorganizowanie i przeprowadzenie turnieju w ramach MPC, w tym zarezerwowanie odpowiedniego miejsca dla graczy, promowanie wydarzenia, ustalenie liczby graczy, poinformowanie Organizatora o wynikach etc.

Koordynator Eliminacji musi poinformować graczy przed turniejem o:

- Formacie turnieju (systemie liczenia punktów),

- Liczbie rund,

- Wszystkich przerwach w ciągu turnieju,

- Przedstawić sędziów.

Edycja (15.03.2017): Zmiana adresu mailowego pod który należy wysyłać zgłoszenia. Dodano zapis, który uniemożliwia Koordynatorowi grę w organizowanym przez siebie turnieju.
Edycja (25.08.2017): Uściślenie terminu turnieju finałowego.

 

Zasady turniejowe

Podstawowe zasady

Wszystkie gry rozgrywane są wg tych samych zasad, które obowiązują w polskiej edycji podstawowej gry planszowej Catan.

System turniejowy

1. Wyznaczenie sędziego

Koordynator eliminacji musi wyznaczyć przynajmniej jednego sędziego na czas turnieju.

Sędzia powinien bardzo dobrze znać zasady gry. Rozstrzyga on wszelkie konflikty i spory pomiędzy graczami. Decyzja sędziego w sprawie zasad jest ostateczna.

2. Podzielenie graczy

Sędzia dzieli graczy losowo na czteroosobowe grupy i wskazuje im miejsca przy stołach. W przypadku, kiedy niemożliwe jest podzielenie wszystkich graczy na grupy czteroosobowe, dopuszcza się utworzenie jednej lub dwóch grup trzyosobowych.

3. Turniej dla 12-16 graczy:

Rozgrywki odbywają się w dwóch rundach. Podczas pierwszej rundy zadaniem sędziego jest podzielenie graczy (losowo) na równe, w miarę możliwości czteroosobowe grupy. Gracze rozgrywają jedną partię gry podstawowej Catan. Zwycięzcy poszczególnych rozgrywek biorą udział w rundzie finałowej, podczas której grają jedną partię w grę podstawową Catan. Zwycięzcą turnieju zostaje osoba, która wygrała rundę finałową. Kolejne miejsca są ustalone na podstawie punktów uzyskanych w finale.

4. Turniej dla 16 do 64 graczy:

Należy rozegrać 2 rundy eliminacyjne oraz rundę finałową. Sędzia dzieli graczy (losowo) na równe, w miarę możliwości czteroosobowe grupy (jeśli nie ma innej możliwości, dopuszczalne są 1 lub 2 grupy trzyosobowe) i sprawuje pieczę nad przebiegiem turnieju. Gracz za wygraną grę przy stoliku otrzymuje 1 duży punkt. Każdy gracz otrzymuje małe punkty w liczbie punktów zwycięstwa uzyskanych w danej grze. W rundach eliminacyjnych gracze powinni w miarę możliwości być dobrani, tak by nie grać w tych samych konfiguracjach więcej niż raz. Po dwóch rundach eliminacyjnych do finału przechodzi 4 graczy z największą liczbą dużych punktów. W przypadku remisu w dużych punktach decyduje suma małych punktów uzyskana we wszystkich rundach. Zwycięzcą turnieju zostaje osoba, która wygrała rundę finałową. Kolejne miejsca są ustalone na podstawie punktów uzyskanych w finale.