Battlestar Galactica – Pegasus: Ryzykowne działania

 

BSG_Pegasus_okladka_300

tokensZapewniam, że łańcuch dowodzenia jest surowy ale nie jest bez serca… ja również nie jestem. To pański okręt i nie zamierzam interweniować w wewnętrzne sprawy Galactici.
- Admirał Helena Cain, „Pegasus”

Ogromny battlestar Pegasus ze swoim ulepszonym uzbrojeniem i wzmocnionym pancerzem zdaje się być wybawieniem dla znękanej floty kolonialnej. Nowszy, większy i potężniejszy, zapewnia siłę ognia, która jest w stanie zdruzgotać cylońskiego basestara. Potężne główne baterie mogą szybko eliminować wrogie raidery, a zautomatyzowana maszynownia pozwala na niezwykle efektywne wykonywanie skoków FTL. Te wszystkie dobrodziejstwa sprawiają, że wędrówka ludzkości stała się o wiele bezpieczniejsza… ale ta potęga ma również swoją cenę. Admirał Helena Cain i jej załoga mają nieco inne metody działania. Ku niezadowoleniu większości osób na Galactice (i wbrew temu co obiecała), Cain konsoliduje załogi okrętów i zaburza spokój, zapewniany do tej pory przez status quo Adamy. Co gorsza, Cain kierowana rządzą zemsty na Cylonach, lekceważy bezpieczeństwo floty cywilnej, co często okazuje się tragiczne w skutkach. Ludzkość nie ma czasu na spory, a przywódca może być tylko jeden. Czy dwie załogi są w stanie nauczyć się działać razem, czy może jednak wewnętrzne konflikty wymagają zastosowania drastycznych rozwiązań? Tylko jaki jest sens ratować ludzkość, jeśli w międzyczasie stracimy to, co czyni nas ludźmi?

Cr1

Przyzwyczailiśmy się do naginania zasad, samowoli i luzu. Zabawa się skończyła. Nosicie mundury, musicie zaakceptować odpowiedzialność. Zostaliście przeniesieni. Macie się spakować i zameldować na Pegasusie. Odmaszerować.
- Komandor William Adama, „Pegasus”

Pora na kolejną odsłonę Pegasusa, rozszerzenia do gry planszowej Battlestar Galactica. Poprzednio wspomnieliśmy o roli i podstępnej naturze Przywódców Cylonów, poznaliśmy Szóstkę z Caprici (wyjątkowo skonfliktowanego Przywódcę Cylonów) i zerknęliśmy na nowe karty umiejętności Zdrady. Dzisiejszym tematem będzie odpowiedź ludzi na te imponujące zagrożenia, czyli battlestar Pegasus. Przyjrzymy się również morderczemu dowódcy Pegasusa, pani Admirał Helenie Cain i zapoznamy was z kilkoma ryzykownymi strategiami związanymi z zupełnie nowymi kartami umiejętności!

 

pegaz

Planszę Pegasusa umieszcza się obok planszy głównej i daje ona ludziom dostęp do czterech groźnych obszarów. Aktywując BCI (Bojowe Centrum Informacji) Pegasusa gracze mogą przeprowadzić miażdżący ostrzał, biorąc na cel pobliskiego basestara… i ryzykując jednocześnie uszkodzenie własnego okrętu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku Głównych baterii, które jedną salwą są w stanie zniszczyć do 4 raiderów, o ile przypadkowo nie trafią w vipera lub statek cywilny. Maszynownia pozwala graczom poświęcać karty umiejętności, aby zagwarantować postęp na torze Przygotowania do skoku. No i na koniec najbardziej brutalny z obszarów Pegasusa, czyli Śluza. To straszliwe miejsce pozwala wykonać test umiejętności (jeden z niewielu przypadków, kiedy karty Zdrady liczone są na plus), który w przypadku sukcesu powoduje przedwczesną śmierć wybranej postaci!

Cr2

Lojalność „ześluzowanego” gracza jest natychmiast demaskowana, co w przypadku zabicia ukrytego cylona oznacza, że nie skorzysta on już ze swojej zdolności „ujawnienia”, a dodatkowo nie otrzyma niszczycielskiego Superkryzysu po zmartwychwstaniu. Ponadto gracz, na którym wykonano egzekucję, traci wszystkie karty umiejętności z ręki. Jednak nie wydawajcie wyroków pochopnie! Wyrzucanie niewinnych, krzyczących przyjaciół w lodowatą pustkę kosmosu druzgocąco wpływa na morale załogi. W takiej nieprzyjemnej sytuacji, niesłusznie skazany gracz wybiera nową postać i zaczyna od zera, jednak jeśli zginie w ten sposób zbyt wiele postaci, ludzkość natychmiast przegrywa grę!

Myślisz, że nie rozumiem tego, co czuł do swoich ludzi? Czasem trzeba zrobić coś strasznego. Prędzej czy później każdy z nas musi popełnić straszliwy grzech. Jeśli się zawahamy chociaż przez chwilę, jeśli pozwolimy sumieniu wejść nam w drogę, wiesz co się stanie? Jeszcze więcej dzieciaków trafi do worków na zwłoki.
-Admirał Helena Cain, „Okręt Zmartwychwstania, część 2″

cain

Jedni ją szanują inni boją się nieczułej postawy i bezlitosnych metod, które czynią z Heleny Cain bezwarunkowy miecz obosieczny. Jej zdolność „Zero tolerancji” pozwala pominąć formalności i szybko wykonać egzekucję na wrogach, z kolei jej zdolność jednorazowa „Skok w ciemno”, pozwala wykonać szybki (i kosztowny) odwrót z beznadziejnego położenia, takiego jak atak na Dwanaście Kolonii. Możliwe jednak, że najistotniejszy jest fakt zaktualizowania linii sukcesji. Ponieważ Cain jest wyższa stopniem niż Adama, to jej przypadnie kontrola nad flotą i to od niej zależy jak wykorzysta tę władzę…

Jednak Cain nie będzie jedyną postacią mającą dostęp do śmiałych strategii. Ponieważ sytuacja ludzi staje się jeszcze bardziej rozpaczliwa, ich działania również muszą się takie stać. Nowe karty umiejętności pozwolą graczom uczynić dowolny test umiejętności „testem ryzykownym”, zwiększając szansę na sukces. Przed każdym testem umiejętności ludzie mogą zdecydować się na zagranie jednej karty ryzyka – do wyboru mają kilka różnych i każda zapewnia jakiś potężny efekt pozwalający „pójść na skróty”. Jednak jak sama nazwa wskazuje, wiąże się to z pewnym ryzykiem. Niektóre złośliwe karty Zdrady wywierają efekt wyłącznie podczas ryzykownych testów umiejętności i mogą poważnie zaszkodzić, jeśli trafią do puli testu z talii Przeznaczenia, lub zostaną dołożone przez Cylonów!

Sc1 Sc2

Rozszerzenie Pegasus zapewnia szeroki wachlarz nowych strategii zarówno dla Cylonów, jak i ludzi, a każda z nowych opcji, niesie ze sobą element niepewności. W naszej kolejnej zapowiedzi przyjrzymy się opcjonalnemu zakończeniu rozgrywki w postaci wariantu Nowej Caprici. Kiedy ludzkość trafi pod jarzmo Cylonów, będzie musiała dać z siebie wszystko, aby zebrać rozbite siły i uciec… zanim maszyny ostatecznie zniszczą swych twórców!