Władca Pierścieni LCG – Werbunek Rohirrimów

starcie_u_stop_samotnej_skalypolowanie_na_gollumaKonie mieli rosłe, silne i kształtne, o lśniącej sierści; długie ogony rozwiewały się na wietrze, splecione grzywy zdobiły dumne karki. Jeźdźcy zdawali się godni szlachetnych wierzchowców, jak one dorodni i smukli; spod lekkich hełmów jasne niby len włosy spływały im na plecy, twarze mieli surowe, spojrzenie bystre. W rękach dzierżyli długie jesionowe włócznie, malowane tarcze zawiesili na plecach, a miecze u boku; polerowane kolczugi sięgały im po kolana.

Władca Pierścieni, „Dwie Wieże”

 

W Powrocie Króla, J.R.R Tolkien opisał jak przybycie Rohirrimów na pola Pellenoru odwróciło szalę zwycięstwa w trakcie bitwy przeciwko Władcy Ciemności. Przy dźwięku rogów, którym towarzyszył grzmot jaki wydawały podkute kopyta rumaków, konni władcy Rohanu zmietli swych wrogów gdy tylko wkroczyli na pole bitwy. Przyjechali prosto z Edoras, niesieni na grzbietach swych koni. Od czasów swego pierwszego króla Eorla, którego wspaniały wierzchowiec rozumiał ludzką mowę, Rohirrimowie zawiązali silną więź ze swoimi końmi.

 

Jeźdźcy Rohanu

Po premierze Zestawu Przygodowego Polowanie na Golluma, w trakcie rozgrywek w Grę karcianą Władca Pierścieni gracze będą także mogli wezwać posiłki z Rohanu przy pomocy kart takich jak Werbunek Rohirrimów oraz Zaklinacz koni z Zachodniej Bruzdy.

 

werbunek zaklinacz_koni

 

Gracze, którzy wzięli udział w przedpremierowych pokazach Polowania na Golluma już mieli okazję poznać wielką użyteczność Zaklinacza koni z Zachodniej Bruzdy. Ma on jeden punkt Woli, którym może wspomóc podczas fazy wypraw. Jego koszt wynosi dwa, co sprawia, że jest obrońcą dostępnym w całkiem sensownej cenie, ale trzeba pamiętać, że nie będzie w stanie przetrwać starcia z wieloma przeciwnikami. I choć są to całkiem racjonalne sposoby na wykorzystanie tej karty, jej prawdziwą siłą jest zdolność wybrania i przygotowania bohatera. Wyobraźmy sobie postać, która pomaga bohaterowi osiodłać rumaka bojowego przed wyruszeniem na wyprawę, w podróż albo do walki. Wielu z graczy od razu przyjdzie na myśl Gimli otrzymujący cztery obrażenia w trakcie obrony przed Górskim Trollem. Po obronie krasnolud jest zbyt zmęczony, aby dołączyć do bitwy i wyładować swój gniew. Wówczas wystarczy wprowadzić Zaklinacza koni z Zachodniej Bruzdy, który oddaje Gimlemu wodze, a krasnolud powraca na pole bitwy i atakuje przy pomocy swoich stałych 2 punktów siły oraz dodatkowych 4 pochodzących z jego ran, w wyniku czego Górski Troll, po odjęciu wartości obrony, otrzymuje trzy obrażenia . Bez pomocy Zaklinacza Giimli siedziałby w odległości dwudziestu kroków i tylko mógłby patrzeć jak troll szarżuje na jego kompanów.

 

Czy więc warto jest dołączyć do swojej talii karty takie jak Werbunek Rohirrimów, które pozwalają odnaleźć w talii kartę sprzymierzeńca z Rohanu ? Czy warto wydawać jeden żeton zasobów do przeszukania talii kiedy nie mamy gwarancji, że pośród pierwszych dziesięciu kart odnajdziemy taką, którą moglibyśmy wziąć? Raczej nie.

 

eomundNa szczęście Zaklinacz koni nie jest jedynym sprzymierzeńcem z cechą Rohan w grze. Gracze mają już do swojej dyspozycji Zwiadowcę ze Śnieżnego Potoku oraz Konnego Łucznika, dostępnych w Zestawie Podstawowym, a już w kolejnym Zestawie Przygodowym – Starcie u stóp Samotnej Skały, znajdą Éomunda.

 

Nie trzeba być matematykiem, aby wiedzieć, że mając w talii dziewięciu sprzymierzeńców z cechą Rohan (albo nawet 12 z trzech sfer wpływów) szanse na udany werbunek są o wiele większe niż w przypadku posiadania zaledwie trzech takich kart. Dzięki tym dodatkowym sprzymierzeńcom Werbunek Rohirrimów staje się o wiele lepszą opcją. Pomaga odnaleźć sprzymierzeńców kiedy są potrzebni do obrony albo do dokładania żetonów postępu na obszarach a ponadto wspomaga tak potrzebną różnorodność talii. Gracze mogą skorzystać ze zdolności „dystans” Konnego łucznika, aby wspomóc członków swojej drużyny, albo mogą wyczerpać go, aby zagrać Deszcz Strzał. Możecie zagrać kartę wydarzenia, aby wrócić Éomunda na rękę, dzięki czemu możecie przygotować wszystkie karty z cechą Rohan dostępne w grze – takie jak Éowina czy Dúnhern, czy innych sprzymierzeńców z Rohanu, którzy zostali wyciągnięci z talii przy pomocy Werbunku Rohirrimów.

 

Wraz z wprowadzeniem kolejnych Zestawów Przygodowych liczba dostępnych kart oraz możliwości ich współdziałania będzie się powiększała, a gracze będą mogli poznawać nowe intrygujące połączenia, które lepiej pomogą im w wyprawach.