Android: Netrunner – Schyłek człowieczeństwa

cien_ludzkosci„Korporacje lubią zapominać o kosztach które ponieśli ludzie pracując na ich sukces. Nie lubią myśleć o tysiącach ludzi po których stąpają i którzy żyją w cieniu korporacyjnych siedzib. A każdy z tych ludzi to potencjalny sprzymierzeniec dla każdego runnera.”
- Cień

Z przyjemnością informujemy, że już niedługo nakładem naszego wydawnictwa ukaże się piąty Pakiet danych do gry Android: Netrunner, zatytułowany Cień Ludzkości.

Sprzęt i programy wpływają na wydajność, ale talent przebija jedno i drugie. W przyszłości Android: Netrunner, ludzie konkurują o pracę z bioroidami i klonami. Biznes buduje się w równej mierze ze sprzętu i programów, jak i za pomocą gotówki i betonu. Aby odnaleźć się w tym technocentrycznym świecie musisz nadążać za ostatnimi upgrade’ami oraz wykazać się nieprzeciętną wyobraźnią. Cień Ludzkości daje ci dostęp do najnowszej technologii i pozwala wykorzystać umiejętności, dzięki którym sieć stanie dla ciebie otworem.

Z nową karta tożsamości Przestępców, nowymi zasobami a także wyjątkowymi Sysopsami dla korporacji, Cień Ludzkości pozwala wyłonić najbardziej utalentowane jednostki, pociągające za sznurki poza głównym nurtem cybernetycznych zmagań. Nowe wydarzenia pozwalają runnerom na zindywidualizowanie swoich strategii, podczas gdy korporacje będą mogły skupić się na zwiększeniu bezpieczeństwa poprzez nowe operacje, Sysopsów, namierzania i pułapki.

wachlarz_cien_ludzkosci

Kati Jones, przemytniczka

Megamiasta w Android: Netrunner roją się od tysięcy ludzi, których życie i kariery zostały zrujnowane przez megakorporacje i sztaby ich prawników. Działania prawne i korporacyjne przejęcia sprawiają, że megakorpy muszą stawiać czoła naprawdę niewielkiej konkurencji, i nierzadko zdarza się im wykupowanie pomysłów konkurentów, tylko po to aby pozbyć się ich z rynku.

Co się dzieje z takimi pogrzebanymi technologiami? Czasami, przdsiębiorcze osoby takie jak Kati Jones próbują je odzyskać, wykorzystując nie do końca legalne kanały.

Pilotka Kati Jones dopiero co otworzyła swoją firmę kurierską, kiedy jej rodzice zostali pozwani przez Haas-Bioroid o rzekome naruszenie praw autorskich w projekcie AI nad którym ciężko pracowali przez ostanią dekadę. Prawnicy korporacji kompletnie pogrążyli rodziców Kati podczas upokarzającego, nagłośnionego procesu, ponieważ wiodący producent bioroidów zrobił wszystko by zdyskredytować konkurencyjny projekt. Współpracując z NBN, Haas-Bioroid przedstawił rodziców Kati jako chciwych dorobkiewiczów i posunął się także do zdyskredytowania Kati i jej rodzeństwa. Korporacja sfałszowała nawet dane na temat jej nadużyć alkoholu w pracy, co pozbawiło ją licencji pilota i uziemiło na ponad rok. Oczywiście, bez licencji, jej firma kurierska upadła.

kati_jones

Jednak historia Kati nie kończy się w tym miejscu. W przeciwieństwie do wielu innych wdeptanych w błoto przez korporacyjne działania, Kati znalazła sposób na odegranie się. Docierając do inwestorów, inżynierów i innych którzy podobnie jak ona zostali odcięci od swojego życia, stworzyła sieć znajomości i rozpoczęła działalność w cieniu jako przemytniczka i czarnorynkowy handlarz.

Teraz oferuje swoje usługi wszystkim, których działania nie mieszczą się w pojęciu legalnego biznesu.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić

Sysopsi są osobami od których wymaga się nie tylko zarządzania serwerami, ale też chronienia ich przed zakusami najbardziej utalentowanych runnerów. Im większa jest korporacja dla której pracuje Sysop, tym większe są stawki o które toczy się gra, a Sysop który pracuje dla jednej z megakorporacji jest jednym z najbardziej poszukiwanym przez pracodawców ludzi na świecie. Przeważnie starają się oni wkładać dodatkowy wysiłek w swoją pracę, co w grze przekłada się na to, że ich zdolności w większości przypadków działają cały czas.

Obie postacie Sysopów z Cienia Ludzkości spędziły w swojej pracy długie godziny, upewniając się, że wszystko działa zgodnie z planem, a nawet trochę lepiej. Dzięki temu gracze korporacji otrzymują nowe sposoby na obronę serwerów, dostosowujące się do sytuacji w grze. Ale czy zwiększenie obrony będzie dostatecznym zaskoczeniem? Jeśli rozgrywka w Android: Netrunner czegoś uczy, to z pewnością jest to wiedza, że nie ma serwera na który nie można się włamać.

Nawet jeśli serwerowi nie da się zapewnić pełnego bezpieczeństwa, w rękach Sysopa leży radzenie sobie z wrażliwymi danymi które się na nim znajdują. Weyland Consortium zatrudnia Simone Diego, która nadaje się do tego jak nikt. Bardziej niż inne korpy, Weyland wierzy, że jeśli kolejne warstwy ich lodu są warte instalowania, a runner zacznie im zagrażać, lepiej je dodatkowo ulepszać zamiast zastępować innymi. Simone Diego dysponuje dwoma odnawialnymi kredytami, których można używać do awansowania kart na jej serwerze – i to zarówno projektów jak i lodu. Usługi Simone nie są tanie, ale inwestowanie w nią można uznać za długoterminową inwestycję, która w ogólnym rozrachunku okaże się niedroga, ponieważ zmniejszy koszt awansowania najważniejszych projektów korporacji.

simone_diego

Inne podejście reprezentuje Bernice Mai, zatrudniana przez NBN. W jej opinii warto poddać kilka mniejszych bitew, aby wygrać całą wojnę. Aby tego dokonać, Bernice przygotowała swoje serwery zgodnie ze strategią NBN – lepiej spróbować całkiem pozbyć się problemu runnerów, niż podejmować próby powstrzymania niekończących się skoków na serwery.

Namierzanie i tagowanie stanowi serce protokołów obronnych NBN, a Bernice Mai rozwija oba te aspekty. Praktycznie każdy runner który ryzykuje skok na jej serwery musi się liczyć z otagowaniem, co w połączeniu z innymi zdolnościami NBN może się dla niego skończyć utratą zasobów, kredytów, sprzętu lub otrzymaniem obrażeń. Runner może spróbować uniknąć namierzenia, ale przy bazowej wartości połączenia 5, będzie musiał oszczędzić na to sporo kredytów.

bernice_mai

Oczywiście, Cień Ludzkości wprowadzi do gry o wiele więcej nowych kart i rozwiązań, dlatego warto zaplanować nowe strategie, które pozwolą zaskoczyć przeciwnika, wykorzystując nowe zasoby, programy, nowe rodzaje lodu czy kolejne tajne projekty.

Premiera Cienia Ludzkości już wkrótce!