30 września 2013

Groźni mieszkańcy lasów

ukryte_królestwa

„W obronie swoich, Leśne Elfy i ich sojusznicy są zabójcze i bezlitosne”
- Warhammer, Leśne Elfy

Wraz z nadchodzącym rozszerzeniem Ukryte Królestwa do gry karcianej Warhammer: Inwazja dołączą cztery nowe rasy: Leśne Elfy, Jaszczuroludzie, Skaveni oraz Nieumarli. Do tej pory każda z tych ras występowała jako karty neutralne, które jedynie wspierały pozostałe rasy, jednak Ukryte Królestwa pozwolą grać nimi jako samodzielną talią. W Ukrytych Królestwach każda z nowych ras może skupić się na rozwijania królestwa, walczeniu we własnym interesie oraz próbowaniu zdominowania Starego Świata, realizując własne startegie.

Dzisiaj przyjrzymy się pierwszej z nowych ras neutralnych – Leśnym Elfom.

Ukryci w lasach

czempionRozwinięcia reprezentują wiele rzeczy w grze karcianej Warhammer: Inwazja, od wiosek i miast Imperium po rozprzestrzeniające się wpływy Chaosu. U Leśnych Elfów, rozwinięcia reprezentują nieokiełznaną dzicz ich ojczyzny Athel Loren, która nieustępliwie broni się przed intruzami. Asrai, jak siebie nazywają Leśne Elfy, od dawna posiadały karty, które umożliwiają umieszczanie rozwinięć w grze szybciej niż normalnie oraz, takie dające tym większe korzyści, im więcej jest ich w grze.

Ukrytych Królestwach, te motywy zostają rozszerzone i wzmocnione. Stolica Leśnych Elfów, pozwala na rozpoczęcie gry z rozwinięciem w każdej strefie. Oczywiście zapewnia to przewagę na początku rozgrywki i możliwość użycia klasycznych kart neutralnych takich jak Innowacja (Zestaw Podstawowy, 119). Co ważniejsze, stanowi podstawę do korzystania z innych kart Leśnych Elfów bazujących na rozwinięciach takich jak Tatuaże-Talizmany (Tarcza Bogów, 117) czy też nowej karty Szlachetnie urodzony czempion (Ukryte Królestwa, 15) – jednostki, która potencjalnie może być wielkim atutem twojej gospodarki, bądź ważną częścią armii.

Zastawić zasadzkę

To naturalne, że gracz, który opiera swoją strategię, głównie na rozwinięciach, chciałby wykorzystać mechanikę Zasadzek, a Leśne Elfy poszerzą ich arsenał. Pod przewodnictwem królowej, Arieli, Królowej Lasu oraz innych potężnych jednostek Leśne Elfy mogą uderzyć z ukrycia. Pomimo tego, że jest to bardzo skuteczne, używanie rozwinięć do zasadzek, może spowolnić ich kumulowanie i osłabić inne karty Leśnych Elfów. Na szczęście, Ukryte Królestwa dają graczom także kartę taką jak Dąb wieków, starożytne drzewo oraz serce Athel Loren, gdzie panuje królowa Ariel. To potężne drzewo, sprawia, że każda jednostka Leśnych Elfów uważana jest również jako rozwinięcie. Posiadając Dąb wieków, tracąc rozwinięcie poprzez zastawienie zasadzki, strata jest mniej odczuwalna, a dodatkowo wszystkie jednostki będą wspomagały Szlachetnie urodzonego czempiona, tworząc z niego bardzo potężnego wojownika.

obronca dab

Oczywiście używanie jednostek jako rozwinięć, pozwala na użycie takich kart jak Długa Zima (Upadek Karak Grimaz, 20) czy Wola Elektorów (Zestaw Podstawowy, 44), jednak sprawia też, że są podatne na podobne efekty twoich przeciwników. Nawet bez Dębu wieków, skuteczność Asrai zależy w dużej mierze od możliwości szybkiego umieszczenia rozwinięć w kilku strefach i utrzymaniu ich. Więc jak Leśne Elfy poradzą sobie z Chaosem bądź Orkami, które posiadają wiele kart niszczących rozwinięcia? Jak sobie poradzą z Imperium, które może je przemieszczać? Jedyną odpowiedzią jest Wieczny obrońca (Ukryte Królestwa, 12), niedroga jednostka, która powoduje, że próba ingerowania w rozwinięcia przez przeciwnika, będzie bardzo kosztowna. Wieczny Obrońca w połączeniu z Dębem wieków, będzie również służyć do ochrony jednostek Leśnych Elfów, a do ich chronienia można też oczywiście używać kart z podstawowych ras, takich jak Kościół Sigmara (Zestaw Podstawowy, 39).

Z potężną synergią i mocną defensywą, Leśne Elfy z Ukrytych Królestw, są gotowe do udowodnienia, że nawiedzanie Athel Loren nie będzie rozsądnym posunięciem.

Cztery nowe rasy z rozszerzenia Ukryte Królestwa szybko zbierają swoje siły do wojny! Premiera rozszerzenia już w IV kwartale 2013 roku.