2 listopada 2015

Droga na Północ

droga_do_winterfell

“Będę musiał pożyczyć pieniądze. Bez wątpienia znajdziemy pomoc u Lannisterów. Jesteśmy winni lordowi Tywinowi jakieś trzy miliony smoków, więc sto tysięcy nie zrobi większej różnicy.”
– George R.R. Martin, Gra o Tron

 Informujemy, że nakładem naszego wydawnictwa ukaże się drugie rozszerzenie z cyklu Westeros do gry karcianej Gra o Tron, zatytułowane Droga do Winterfell.

Starożytne zło przebudziło się w krainie za Murem. Ostatni z Targaryenów związali swoja przyszłość z lordem Dothraków, Khalem Drogo. Od szczytów Orlego Gniazda na wschodzie, do Casterly Rock na zachodzie Wielkie Rody Westeros tkają sieć intryg próbując powiększyć swoją potęgę. Król Robert Baratheon wyprawia się na północ do Winterfell, aby przekonać swojego starego przyjaciela, Eddarda Starka, by przyłączył się do niego w Królewskiej Przystani. Od tego momentu rozpoczyna się opowieść, którą będą kontynuować gracze.

Tak jak pozostałe rozszerzenia z cyklu Westeros, Droga do Winterfell pełna jest znanych postaci i miejsc z pierwszej części sagi „Pieśni lodu i ognia”. Gracze znajdą tu takie postaci jak Rakharo czy Syrio Forel i wykorzystać będą mogli tak potężny dodatek Targaryenów, że został ograniczony do jednej kopii w talii. Droga do Winterfell rozszerza ilość dostępnych kart fabuły o dwie neutralne i jedną kartę Lannisterów. Nowe karty dla każdej frakcji i wiele kart neutralnych znacząco poszerza wachlarz możliwości podczas budowania talii.

wachlarz

Złoto kusicielki

We wszystkich siedmiu królestwach Westeros Lannisterowie znani są ze swojego bogactwa. Mówi się, że skarbce Casterly Rock pękają w szwach od złota, a sam Żelazny Tron ma wobec Lannisterów zobowiązania na trzy miliony smoków. W karcianej Grze o tron Ród Lannisterów ma możliwość wyprzedzenia innych frakcji pod względem zgromadzonego bogactwa, a nawet, dzięki kartom takim jak Rajfurka, może odebrać swoim przeciwnikom część złota.

rajfurkaNa pierwszy rzut oka Rajfurka może wydawać się niezbyt imponującą kartą – tylko jeden symbol intrygi i 2 SIŁY. Jednak jej Reakcja może szybko sprawić, że stanie się dla przeciwnika niezwykle uciążliwa. Na początku fazy wyzwań Rajfurka pozwala wybrać jednego gracza, który musi oddać jej posiadaczowi 1 sztukę Złota, a jeśli odmówi – nie będzie mógł rzucać mu wyzwań militarnych w danej rundzie.

Niezależnie od tego, na co się zdecyduje – Lannisterowie i tak wyjdą na swoje. Jeśli przeciwnik stwierdzi, że woli oddać 1 Złota, ogranicza swoją ekonomię i zmniejsza możliwości zagrywania wydarzeń, podczas gdy Lannisterowie zyskują złoto na własne wydarzenia i zasadzki. Jeśli zaś przeciwnik woli zatrzymać złoto – nie może wtedy zagrozić graczowi w wyzwaniach militarnych.

Jak Lannisterowie mogą wykorzystać złote smoki, które uzyskali z pomocą Rajfurki? Jedną z możliwości jest nowa rodowa karta fabuły Strażnicy Zachodu. Ta karta jest ograniczona do jednej na talię fabuły – i obostrzenia takie są całkiem zasadne. Strażnicy Zachodu zapewniają bowiem słuszną ilość złota, wysokie wartości inicjatywy i rezerw, a świetna umiejętność szybko usuwa karty z ręki przeciwnika.

straznicy

Treść karty brzmi: Reakcja: Po tym, jak wygrasz wyzwanie intrygi, zapłać 2 żetony złota, aby przegrywający przeciwnik wybrał i odrzucił 2 karty ze swojej ręki”. Udane zastosowanie tej umiejętności jest absolutnie druzgoczące. Przy ataku, gracz zostanie zmuszony do odrzucenia dwóch najsłabszych kart ze swojej ręki. Ale trzeba pamiętać, że Strażnicy Zachodu działają zarówno podczas atakowania, jak i obrony, o ile tylko gracz posiadający te kartę fabuły wygra wyzwanie.

Aby dodatkowo wzmocnić efekt Strażników Zachodu, można zagrać ją razem z innymi kartami Lannisterów. Przykładowo, Casterly Rock pozwala na rzucanie wyzwań intrygi dwukrotnie podczas rundy, a Tyrion Lannister zapewnia stały dopływ złota, którym można opłacić efekt Strażników Zachodu. Mimo, że nowa fabuła jest ograniczona tylko do jednej kopii, użyta w dobrym momencie może zupełnie wyczyścić rękę przeciwnika, pozbawiając go jakichkolwiek wyborów w morderczej grze o tron.

Na północ

Spiskuj i gromadź złoto z Lannisterami w Królewskiej Przystani i Casterly Rock. Czy może nie poddasz się, poprowadzisz honorowych Starków i pomożesz królowi Robertowi Baratheonowi? Jakkolwiek zagrasz w grze o tron, kogokolwiek zdecydujesz się wesprzeć, bądź pewien, że przyszłość leży na Drodze do Winterfell.

Droga do Winterfell pojawi się w sprzedaży w IV kwartale roku.