19 listopada 2021

Daniela Reyes – poradnik budowania talii do karcianego Horroru w Arkham

fb_post_800x1000_ahc_65_daniela_reyes

Pora na omówienie kolejnego badacza, którego możecie znaleźć w najnowszym dodatku „Na krawędzi ziemi”. Poprzednio omawialiśmy Normana należącego do klasy poszukiwaczy, dziś zaś zajmiemy się Danielą – strażnikiem.

Nstan_za_mnaa pierwszy rzut oka Daniela to typowy strażnik: wysoka wola pozwalająca stawić czoła większości kart podstępu, do tego niska wiedza oraz zręczność (bo strażnicy raczej nie słyną z badania i unikania potyczek) i wyjątkowo wysoka walka, która pozwala na bezproblemową konfrontację z większością wrogów. Można powiedzieć – klasyk i nic specjalnie odkrywczego. Jednak to nie te cechy są wyjątkową stroną Danieli a jej zasady budowania talii. O ile jej talia początkowo składa się w zasadzie z samych kart straznika, tak jej rozwój może postępować tylko w kierunku klasy ocalałego. Karty strażnika mogą być tylko poziomu 0! Dodatkowo ma dostęp do 5 kart ocalałego poziomu 0, oraz dostęp do „czerwonych” kart poziom 1 – 5. Wraz z postępem kampanii jej talia będzie więc powoli zmieniać kolor na czerwony. Wprowadza to ciekawą decyzyjność, gdyż te 5 początkowych kart ocalałego o poziomie 0 są jedynymi z tego poziomu, które Daniela może posiadać, co wymusza juz na początku podjęcie wielu trudnych decyzji.

No dobrze, budowanie talii to jedno, ale sama rozgrywka to zupełnie inna sprawa. Czego więc na tym polu możemy się spodziewać po nowym strażniku ? Daniela jak większość strażników radzi sobie dobrze z eliminacją wrogów, ale też świetnie chroni pozostałych badaczy przed atakami. I to właśnie w tym stylu gry Daniela sprawdza się najlepiej. Jej specjalna umiejętność pozwala na wymknięcie się wrogowi albo zadanie mu 1 obrażenia, gdy zostanie ona zaatakowana. Dzięki temu wyjątkowo często będziemy skłonni przyjąć taki atak, aby w pełni wykorzystać jej możliwości.

jeden_na_jednegoZawsze w cyklu w którym pojawia się nowy badacz, dochodzi pula kart wyjątkowo pasująca do jego stylu gry. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeden na jednego to wydarzenie o koszcie 0, które inicjuje walkę dając premię +1 do obrażeń. Jako dodatkowy koszt wykonania tego ataku, wybrany wróg na atakuje co, w przypadku Danieli, możemy uznać za korzyść. Swoją drogą jak każda karta będąca wydarzeniem pasuje ona też świetnie do tali Nathaniela Cho.

„Stań za mną!” pozwala w okienku innego badacza przyjąć na siebie atak wymierzony w innego badacza, który znajduje się w naszej lokalizacji. Atakujący wróg wchodzi z nami w zwarcie, ale też jego atak zadaje o 1 przerażenie mniej. Poczytalność zawsze była słabszą stroną strażników, więc zalet tej karty nie trzeba dodatkowo tłumaczyć.

unikZ innych, zapewne dobrze wam znanych, kart Unik działa wyjątkowo dobrze u Danieli, gdyż nawet całkowite uniknięcie ciosu nie zatrzymuje jej specjalnej umiejętności. Dla tych z Was, którzy posiadają bardziej rozbudowaną kolekcję kart,warto też składając talię dla tego badacza pomyśleć o Nożu myśliwskim, oraz innych kartach-wydarzeniach, skupiających się na ratowaniu innych badaczy jak Bohaterski ratunek czy też Ja się tym zajmę.

Wracając jeszcze do jej specjalnych zasad budowania talii, pomyślmy które 5 kart poziomu 0 ocalałych warto wybrać na start. Łut szczęścia! nigdy nie jest złym wyborem. Biorąc jednak pod uwagę to, w czym się ona specjalizuje karty takie jak Skórzany płaszcz czy Ukochany prezent pozwalają nam na jeszcze swobodniejsze przyjmowanie ataków od wrogów. Dla osób chcących jednak choć trochę pomóc w badaniu „Zobacz co znalazłem” też stanowi ciekawą opcję.

krew_krwi_pragnieWraz z gromadzeniem kolejnych punktów doświadczenia możliwości Danieli znacznie się poszerzają. Z nowych kart które znajdziecie w tym rozszerzeniu warto zwrócić uwagę na Krew krwi pragnie, wydarzenie ocalałego 2 poziomu. Zagrane w momencie gdy atakuje nas wróg pozwala dobrać 1 kartę za każdy otrzymany punkt obrażeń i przerażenia, o ile nie zostaną one przypisane do atutów z cechą sprzymierzeniec. To bardzo skuteczny sposób na pozyskanie dodatkowych kart, robiąc to w czym i tak jesteśmy dobrzy, czyli przyjmowanie ataków.

Inna ciekawą kartą która uzupełni waszą kolekcję po nabyciu tego rozszerzenia to Odparcie ataku, wydarzenie 3 poziomu ocalałych. Kiedy wróg zostaje rozstawiony w naszej lokalizacji możemy zagrać to wydarzenie aby pozwolić mu zaatakować nas, następnie możemy go wyczerpać oraz dołączyć tę kartę, aby dany wróg nie mógł zostać przygotowany.

Warto w tym miejscu przywołać też kilku sprzymierzeńców, którzy również świetnie spiszą się w sytuacji gdy musimy na siebie przyjąć atak wroga. Peter Sylvestre poziom 2 czy też Jessica Hyde pozwalają jeszcze skuteczniej przyjmować ataki wrogów, ale też wzmacniają umiejętności które są nam wyjątkowo potrzebne.

Oczywiście jak w przypadku każdego badacza, możliwości budowy jego talii jest znacznie więcej, te przedstawione dziś to tylko kilka bardziej oczywistych przykładów. Zachęcamy do podzielenia się waszymi pomysłami na talię Danieli Reyes i do zobaczenia w kolejnym artykule!

daniela_reyes

Artykuł przygotował dla Was nasz naczelny kultysta Artur Rymanowski.