4 kwietnia 2016

Czym jest Zombie Terror?

Zombie_Terror

Z poprzednich artykułów poznaliście już co nieco mechanikę Zombie Terror, mocne i słabe strony zombie, jak i dodatkowe sposoby na wykorzystanie elementów gry w scenariuszach. Tym razem przybliżymy Wam samą grę i ogólne sposoby na rozegranie partii.

O co chodzi zombie?

Każdej z grup przyświeca inny cel. Ocalali mieszkańcy muszą dotrzeć do auta znajdującego się na parkingu przed supermarketem, a krwiożercze zombie muszą powstrzymać ludzi zamieniając ich w kolejne żywe trupy lub zalewając hordą cały parking. W czasie gry można przyjąć różne strategie, aby osiągnąć swój cel. Zombie Terror jest grą asymetryczną, dzięki czemu granie ludźmi i zombie ma zupełnie odmienny charakter.

odwgLudzie… z czym ich się je?

Przed graczem ludzi stanie nie lada wyzwanie wcielenia się w rolę cierpliwego stratega, który będzie umiał wykorzystać w odpowiedni sposób cechy swoich postaci. Do swojej dyspozycji będzie miał sześć pionków, wśród których znajdą się: pielęgniarka, mechanik, dziecko, policjant, bankier oraz drwal – każdy z innymi umiejętnościami. Drwal z łatwością pozbędzie się kilku zombie, a dziecko niezauważenie przemknie pomiędzy żywymi trupami. Kluczem do zwycięstwa jest umiejętne łączenie zdolności ludzi.

Trzeba jednak pamiętać, że ludzie są śmiertelni. Celem gry nie jest ucieczka całą grupą, a zdobycie odpowiedniej liczby Punktów Zwycięstwa, które symbolizują gwiazdki na pionkach postaci. Gracz ludzi będzie musiał odpowiednio pokierować postaciami i zdecydować, w którym momencie i którą postać poświęcić, aby strata ta przyniosła jak najwięcej korzyści i pozwoliła pozostałym przebić się przez ścianę zombie.

Zazwyczaj do wygranej wystarczy dwoje ocalałych ludzi, jednak sposobów na osiągnięcie celu jest wiele. Można, licząc na szczęście, spróbować przebić się całą grupą ludzi przez nadciągające hordy zombie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie przyciągnie niestety mnóstwo nowych przeciwników, ponieważ każdy poruszony pionek człowieka aktywuje w turze zombie dodatkowego żywego trupa. Inną strategią jest ostrożne zakradnięcie się małą grupą ludzi, która odciągnie zombie i pozwoli przejść pozostałym. Taki podział sił na dwie grupy, z których jedna próbuje odwrócić uwagę nieumarłych, może okazać się zarówno bardzo skuteczny, jak i bardzo ryzykowny.

430aptGryźć czy nie gryźć?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sytuacja ludzi jest beznadziejna i z góry przesądzona, jednak wiele zależy od sposobu pokierowania grupą zombie. Czasami kilka złych decyzji może zaważyć na losach gry.

Z uwagi na sposób poruszania się i mniejszą ilość Punktów Akcji zombie muszą ciągle dostosowywać swoją strategię do sytuacji na planszy. Czy korzystniejsze będzie stałe nękanie ludzi i powolne ich osłabianie, czy może lepiej skupić się na zablokowaniu przejścia do auta i odcięciu ludziom jedynej drogi ucieczki? Możliwości jest wiele, a wybór komplikuje dodatkowo rozkład przeszkód na planszy, który w znaczący sposób może wpłynąć na sposoby działania obu stron.

Uciekli i co dalej?

Po zagraniu w wariant podstawowy zachęcamy do rozegrania dodatkowych scenariuszy do gry, w których będziecie mogli poznać dalsze losy ocalałej grupy ludzi. W tych wariantach pojawiają się nowe rozwiązania, takie jak zbieranie zapasów czy obrona barykad. W przyszłości powstaną kolejne scenariusze, umożliwiające przeżycie nowych przygód ludzi i czyhających na nich krwiożerczych zombie. Zombie Terror zaatakuje Was już na Pyrkonie 08 kwietnia! Przygotujcie się i dołączcie do wydarzenia na facebooku!