9 sierpnia 2013

Czy zabójcom uda się zgładzić tyrana?

okladka_krol

Projekt okładki

Znienawidzony przez wszystkich król powrócił do miasta otoczony przez swą przyboczną gwardię, stojącą na straży jego bezpieczeństwa. Ostatnio przejawy niechęci wobec władcy zaczęły przybierać na sile, a w ciemnych zaułkach coraz częściej szeptano o planach jego obalenia. Król, zawsze pełen buty i przekonania o swojej wyższości, za nic miał rady swych zauszników i nie zrezygnował z konnych przejażdżek ulicami miasta, sądząc, że tylko głupiec śmiałby podnieść na niego rękę.

Jednak wbrew jego przekonaniom, w tłumie było kilku takich „głupców”, gotowych poświęcić swe życie, by raz na zawsze zakończyć rządy tyrana. Czyżby miało to nastąpić już dziś?

Chcieliśmy poinformować, że w IV kwartale tego roku nakładem naszego wydawnictwa ukaże się gra King & Assassins (Król i Zabójcy) autorstwa Łukasza Woźniaka (znanego także jako „Wookie”).

King & Assassins to dwuosobowa gra planszowa, w której każdy z graczy ma zupełnie inny cel – jeden z uczestników kieruje krokami króla, zmierzającego do swego pałacu, oraz stojących na jego straży przybocznych, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa możnowładcy i pojmanie wszystkich, którzy mogą zagrażać jego życiu. Zadaniem jego rywala jest przeprowadzenie udanego zamachu na króla, zanim ten bezpiecznie dotrze do swego pałacu. Do swej dyspozycji ma grupę mieszkańców przemierzających ulice miasta. Pośród mieszczan znajduje się trzech zamaskowanych zabójców, którzy tylko czekają aby zadać cios tyranowi.

postacie

Karty mieszczan przemierzających ulice miasta – to własnie pośród nich ukryli się zabójcy.

Asymetryczny charakter rozgrywki oraz ukryta tożsamość zabójców czynią z King & Assassins niezwykle emocjonującą grę z elementami blefu i ryzyka. Zachowanie zimnej krwi jest tutaj kluczowe, gdyż nie raz może okazać się, że zbyt pochopne kroki króla mogą doprowadzić do jego śmieci u progu pałacu, a nierozważny zabójca zostanie szybko pojmany zanim wykona swoje zadanie.

Rozgrywka podzielona jest na szereg rund, podczas których gracze naprzemiennie wykonują swoje ruchy. Możliwości wykonywania akcji uzależnione są od odkrywanych co turę kart. Każda z nich podzielona jest na dwie części – jedną dla króla i jego gwardii i drugą, dla mieszczan i zabójców. Liczba znajdująca się na karcie określa liczbę punktów akcji, które może wykorzystać gracz, dzieląc je pomiędzy swoje postaci. Dzięki nim możliwe będzie poruszanie się ulicami miasta, atakowanie strażników i króla, pogoń za zabójcami czy też uwięzienie podejrzanie wyglądających mieszkańców. Punkty trzeba jednak wydawać rozważnie, ponieważ niewłaściwe decyzje mogą znacząco ułatwić zadanie przeciwnikowi.

map2bb

Plansza przestawiająca ulice miasta (wersja beta) – miejsce zmagań zabójców i królewskiej gwardii

Bardzo ważnym elementem gry jest przygotowanie odpowiedniej strategii obu stron. Pomimo tego, że trasa przemarszu króla wiedzie tylko przez kilka ulic, liczba miejsc gdzie może przyczaić się zamachowiec jest bardzo duża. Początkowe ustawienie zabójców jest bardzo istotne dla całego przebiegu rozgrywki – gracz może zaryzykować i umieścić ich pod samym nosem strażników, licząc na okazję do zadania łatwego ciosu, ale jednocześnie ryzykując zatrzymanie przez gwardię. Może również cierpliwie poczekać i zaskoczyć przeciwników, przeprowadzając atak pod samymi bramami pałacu. Dodatkowo, gracz prowadzący zabójców może blefować, licząc że strażnicy, reagując na podejrzane ruchy mieszczan, przeoczą prawdziwego zabójcę i odsłonią króla. Z kolei strażnicy muszą zdecydować czy otoczyć władcę ciasnym kordonem i odpierać wszystkie ataki, czy może raczej rozpychać tłumy nie dopuszczając ich do króla na odległość ciosu sztyletem. Ilość możliwości jest naprawdę ogromna, a każda kolejna rozgrywka pozwala na wypróbowanie zupełnie nowych dróg do zwycięstwa.

Rozgrywka w King & Assassins jest dynamiczna, a partie szybkie, dlatego gracz, który poniesie porażkę może szybko się odegrać, wykorzystując nowe sposoby na przechytrzenie przeciwnika. Pomimo tego, że rozgrywka ma asymetryczny charakter walka jest wyrównana, a zmagania pomiędzy zabójcami a królewską strażą niezwykle emocjonujące i pełne napięcia.

Czy i tym razem król bezpiecznie powróci do pałacu, a może zatriumfują zabójcy? Będziecie się o tym mogli przekonać samodzielnie już w IV kwartale tego roku!