12 czerwca 2017

Catan: Pojedynek – trzy ery

catan_duel_cover

Poza przedstawionymi do tej pory zasadami gry w Catan: Pojedynek, gra zawiera także 3 zestawy kart, zwane erami, które skupiają się na różnych aspektach rozwoju.

Każda era składa się z własnego zestawu kart akcji, rozbudowy i wydarzeń. Era złota jest zmaganiem o przewagę handlową. Era walki skupia się na rozbudowie siły militarnej i odpieraniu grasujących na ziemiach Catanu łotrów oraz ochronie miast przed zamieszkami. Era rozwoju odkrywa przed ludnością dobra nauki, uniwersytety i urządzenia budowlane, a przy tym pomaga uchronić się przed szalejącą zarazą za pomocą aptek i łaźni.

duell-pasek

gildia-kupieckaRozbudowa księstwa

Gra z zestawami tematycznymi to nie tylko nowe karty, ale także nowe zasady rozszerzające grę. Od teraz w Waszych pojedynkach pojawią się nowe karty rozbudowy. Podobnie jak karty miast i dróg, karty rozbudowy są zawsze odkryte i dostępne do kupienia dla obu graczy. Możecie traktować je jako kolejny etap rozwoju swoich miast.

Era złota

Era złota to raj dla handlarzy – w grze pojawiają się takie budynki jak Gildia kupiecka, Dom lichwiarza, Mennica, Port, Sukiennice i inne, które pomogą Wam się szybko wzbogacić. Nie ma jednak róży bez kolców, a bogate miasta zawsze są łakomym kąskiem dla bandytów i łupieżców. Nowa karta rozbudowy Statek piracki, który może zatopić jeden Statek handlowy przeciwnika, a ze swoich grabieży przywozi złoto.

statek_piracki sukiennice

wytrawny_handlarz

Era walki

Łucznicy, podpalacze, zdrajcy – źle się dzieje na wyspie Catan. Podczas tej ery niepokojów musicie zadbać o bezpieczeństwo swojego księstwa, wznosząc Wieże strażnicze i budując Place treningowe, gdzie wyszkolicie nowych bohaterów. Poza obroną warto postawić również na atak – Łucznik może zestrzelić postać przeciwnika, a Podpalacz zmieni wrogie księstwo w stos popiołów.

heinrich lucznik

plac_treningowy

Era rozwoju

To jeden z pokojowych zestawów, który pozwoli Wam na podniesienie poziomu kulturalnego swoich miast, rozwinięcie edukacji i zadbanie o higienę i zdrowie swoich poddanych. Pojawia się jednak nowe zagrożenie – Plaga. Po dobraniu tego wydarzenia każdy teren, który sąsiaduje z miastem traci jeden surowiec. Można się przed nią ochronić budując Apteki i Łaźnie, ale musicie też pamiętać o rozwoju i inwestowaniu surowców w zdobywanie punktów zwycięstwa!

apteka uniwersytet

plaga

Pojedynek książąt

Kiedy zagracie już we wszystkie ery, czas na prawdziwy Pojedynek książąt! W tym wariancie wykorzystuje się karty ze wszystkich zestawów, w tym z zestawu podstawowego, co oznacza, że liczba strategii jest olbrzymia. Teraz będziecie mogli wybudować prawdziwe metropolie, nająć wojsko, skorzystać z usług znanych bohaterów, a nawet uciec się do podstępnych sztuczek i piratów.

Teraz albo nigdy

Catan: Pojedynek to niezwykła gra, dająca mnóstwo radości z rozbudowy swoich osad i ścigania się o władzę nad Catanem. Zostaniesz księżną lub księciem i poprowadzisz swoich ludzi do zwycięstwa?