14 listopada 2016

Arsenał złodzieja – Wiek złodziei

Age_of_Thieves_pudelko_wieczko_PL

Wiek złodziei nadchodzi wielkimi krokami. Już w poniedziałek 21 listopada będziecie mogli znaleźć naszą najnowszą grę we wszystkich dobrych sklepach z grami planszowymi w całej Polsce. Dzisiaj prezentujemy złodziejski arsenał – czyli podstawowe narzędzia, które posłużą Wam do dokonania kradzieży stulecia.

SETUP

joanneW zdrowym ciele zdrowe Punkty Akcji

Każdy złodziej zaczyna grę wyposażony w swój arkusz, dwie akcje podstawowe, kartę akcji specjalnej i dziesięć Punktów Akcji. To podstawowy ekwipunek, który umożliwia podejmowanie kolejnych decyzji i częściowo determinuje charakter gry każdej z sześciu dostępnych postaci.

Na arkuszu złodzieja zapisana jest jego stała umiejętność, która działa w każdym momencie rozgrywki. Od zwiększenia zasięgu granatów do zmian zasad dotyczących kanałów – złodzieje mają wiele pomocnych zdolności, które sprawią, że każda rozgrywka nową postacią będzie wyglądała nieco inaczej.

Poza swoimi arkuszami każdy gracz będzie miał także do dyspozycji jedna kartę akcji specjalnej, przypisaną do danego złodzieja. Karty te zwiększają wachlarz możliwych akcji, które można podjąć w każdej turze. Gracze zachowują te karty na ręce i mogą ich użyć w fazie deklaracji, o ile zagrają ją razem z inną kartą. Oznacza to, że aby użyć karty specjalnej, należy poświęcić inną kartę, ale wyjątkowe talenty złodziei sprawiają, że często będzie to niezwykle opłacalny ruch!

Punkty Akcji (PA) pozwalają na planowanie akcji – każdy gracz zaczyna z dziesięcioma Punktami Akcji, reprezentowanymi przez niebieskie, przezroczyste kostki. Podczas gry złodzieje nieraz znajdą się w sytuacji, kiedy ich liczba PA będzie ograniczona (np. w sytuacji, kiedy złodziej trafi do lochu) lub zwiększona dzięki efektom, które pozwalają dobrać dodatkowe, tymczasowe PA. Im więcej PA gracz przydzieli do swoich akcji, tym większa szansa, że zadziała jako pierwszy – warto więc dbać o swoje PA, jeśli chce się wyprzedzić innych graczy.

Złodziejski arsenał

Karty akcji to wszystkie działania, które złodzieje mogą podejmować na planszy. Od poruszania się do miotania granatami zapalającymi – dzięki kartom akcji gracze kontrolują każdy ruch swoich postaci. Na kartach występują tylko dwa symbole – numeryczna wartość oznaczająca zasięg karty i symbol kradzieży. Jeśli celem karty z symbolem kradzieży stanie się inny złodziej, oznacza to, że do końca rundy można go obrabować z jednego klejnotu (w tym z Klejnotu Cesarzy).

granat-dymny-z-tlumaczeniem

Karty akcji to podstawowe złodziejskie narzędzia – nie mają one żadnego kosztu, ale skuteczne ich użycie jest prawdziwą sztuką. W każdej turze, podczas fazy deklaracji, gracze będą planowali swoje akcje. W tajemnicy za zasłonką gracze wybierają karty, których chcą użyć w tej turze i kładą je przed sobą zakryte. Następie przydzielają im swoje Punkty Akcji i kiedy wszyscy są gotowi, zdejmują zasłonki.

!_przykladowe karty_png_pl_nowe

Akcje rozpatrywane są w kolejności malejącej, zaczynając od akcji z największą liczbą PA. Oznacza to, że w grze nigdy nie czekamy na swoją turę, ponieważ gracze planują swoje akcje jednocześnie, a kolejność ich rozpatrywania zależy od przydzielonych punktów akcji. Stwarza to także wiele niespotykanych możliwości taktycznych – często opłaca się poczekać, aż inny gracz rozegra swoje akcje, aby następnie dopaść go w odpowiednim momencie. Jednak jeśli gracz przydzieli wszystkim swoim akcjom niewiele PA, naraża się na pojmanie przez straż albo podłe zagrywki swoich przeciwników.

Oko w oko ze skarbem

Czy uda Ci się ukraść Klejnot Cesarzy, zanim inni złodzieje dostaną się do pałacu? Czy przechytrzysz swoich rywali i wyrwiesz im klejnot z rąk, czy też dasz się złapać strażnikom i wsadzić do lochu? Weź sprawy w swoje ręce, zagraj w Wiek złodziei i pokaż, że jesteś najlepszym złodziejem w mieście.

Już w ten weekend możecie zagrać w Wiek złodziei na dwóch festiwalach. W weekend 19-20 listopada będziemy w Gdańsku na festiwalu Gramy, gdzie będziecie mieli okazję zagrać w naszą najnowszą grę. W tym samym czasie możecie też rozegrać partię Wieku złodziei we Wrocławiu na Wrocław Games Fest, gdzie zasady gry wytłumaczy Wam sam autor – Sławomir Stępień. Zapraszamy!